Příjemnou noc, dnes je úterý 10.12.2019
svátek slaví Julie,
zítra Dana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Mohlo se jednat jen o formalitu a velice krátké setkání. Ovšem jednání o přeložení žádosti o státní dotaci v případě výstavby šaten pro hokejovou mládež a krasobruslaře v prostorách Víceúčelové haly-zimního stadionu v Prostějově až na příští rok se minulé úterý v rámci mimořádně svolaného Zastupitelstva statutárního města Prostějov řádně protáhlo. Vedení magistrátu si to zejména od opozice pořádně schytalo za to, že nebylo schopné dotáhnout projekt na výstavbu šaten už letos. „Do země se opravdu nekoplo, nestihli bychom prostavět dotaci, kterou jsme pro letošní rok měli. Je potřeba schválit odstoupení od dotační smlouvy pro rok 2019 a naopak nově odhlasovat žádost na rok 2020,“ pronesl na začátku jednání Jiří Rozehnal (ANO 2011), náměstek prostějovského primátora.


Shrňme si to podstatné. Projekt na výstavbu nových šaten, o kterém se mluví už několik let, se začal reálně vytvářet už na jaře letošního roku, a to dokonce ve dvou variantách. V té první mělo jít o jednopodlažní budovu, druhá počítala s dvouposchoďovým provedením. V květnu pak primátor František Jura (ANO 2011) s náměstkem Rozehnalem vyjednal na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy v Praze dotaci ve výši čtyřicet milionů korun, o čemž Večerník tehdy informoval s velkou slávou. Tyto peníze by totiž zhruba z poloviny uhradily veškeré náklady na náročnou stavební investici. Všechno se v tu dobu zdálo v nejlepším pořádku. Jenže ouha...
Dotace byla přísně vázána časovým limitem prostavěnosti do konce roku 2019, ovšem vedle zimního stadionu se dosud nekoplo do země! Proč? To hned v úvodu úterního mimořádného zastupitelstva zdůvodnil primátor města. „Letos jsme tuto stavbu z objektivních důvodů nemohli realizovat, přestože nám pro rok 2019 byla již přidělena dotace ve výši čtyřiceti milionů korun. My tyto peníze ale nemůžeme přijmout, protože jsme dosud nebyli schopni vysoutěžit dodavatelskou firmu a nestihli bychom tak vyčerpat státní dotaci do konce tohoto kalendářního roku, což je podmínkou přijetí dotace. Musíme tedy nyní o dotaci požádat znovu, a to na rok 2020, kdy bychom chtěli stavbu šaten na zimním stadionu dotáhnout do konce,“ objasnil situaci František Jura. „Projektová dokumentace byla kompletně zhotovena až ve druhé polovině července, my jsme pak vše neprodleně předali oddělení veřejných zakázek, aby vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele stavby. Přihlásila se však pouze jediná firma, takže jsme byli nuceni konkurz vyhlásit znovu. Do opakovaného řízení se už přihlásily dvě, takže jednu z nich jsme mohli vybrat jako vítěze teprve nedávno. Zaznamenali jsme tak obrovské zdržení, které směrem k přidělené dotaci již letos nejde dohnat. Dotační peníze bychom nestihli prostavět a museli bychom je vrátit ministerstvu,“ objasnil celkem logicky náměstek Rozehnal.
V následné dvouapůlhodinové diskusi se zastupitelé napříč politickým spektrem většinově shodli na jediné věci. Odsouhlasili druhou projektovou variantu, která počítá s dvoupodlažní budovou šaten pro mladé hokejisty a krasobruslaře. „Mladí sportovci tak budou mít k dispozici více šaten, ale i sociálního zázemí, dokonce také klubovnu. Stavba tedy bude o něco dražší a budeme muset brzy schválit rozpočtové opatření. Přitom ale dotace bude stejná, ta se nezmění. Počítáme tedy od ministerstva se čtyřiceti miliony korun,“ uvedl Rozehnal.
Při další diskusi už to ale radní od opozičních zastupitelů pořádně schytali. „Když jsme na jaře schvalovali žádost o dotaci, hlasovali jsme pro, i když jsme v ruce neměli ještě projekt. To byla chyba! Hlasovali jsme tedy pro něco, o čem jsme nevěděli vůbec nic. Teď jsme na to doplatili a zbytečně musíme revokovat původní rozhodnutí. Já budu hlasovat sice pro, ale nelíbí se mi, jak se ve věci postupovalo,“ uvedl Aleš Matyášek (Na rovinu!). „Podobně postupujeme i při jiných stavebních investicích, kdy žádáme o dotaci ještě před dokončením projektu. Nikdo nechce být pozadu,“ snažil se ohradit náměstek Rozehnal.
Kriticky se k jedinému bodu jednání mimořádného zastupitelstva vyjádřili i mnozí další opoziční zastupitelé, většině vadila liknavost při přípravách projektu výstavby šaten i výběru dodavatelské firmy. Po bohaté diskusi však nakonec čtyřiadvacet zastupitelů zvedlo ruku pro novou žádost o čtyřicetimilionovou dotaci pro rok 2020. „Jsem přesvědčen, že tuto dotaci obdržíme, máme to na ministerstvu slíbeno. Na jaře by stavba šaten začala a už v roce 2020 by měly být předány do užívání,“ ujišťuje primátor František Jura.
V každém případě do té doby se budou muset mladé hokejové naděje stále připravovat na zápas až v nedůstojných podmínkách a většina družstev se po svém zápase či tréninkové jednotce z propůjčené šatny prostě vystěhovat.
Na toto téma připravuje Večerník obsáhlý materiál i rozhovor s předsedou SK Prostějov 1913.


Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments