Dobré ráno, dnes je neděle 12.7.2020
svátek slaví Bořek,
zítra Markéta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

S jemnou ironií se již stále více často zmiňujeme, že skončila etapa čtyř ročních období a máme dávno jen zimu, která se během týdne přehoupne do léta, jež se pak opět rychle přehoupne do zimy. Nazývat něco pojmy jako jaro a podzim je dost odvážné a věří tomu již snad jen meteorologové. Spojíme-li tyto rychle přehupy ještě se změnou času, pak se vážně divím, že naše těla a mozky drží tak pohromadě, jak drží.

Ano, naše těla musí snášet nápor neuvěřitelných klimatických změn, především pak změn teplotních. Je příjemné chodit v triku i šortkách a odolávat v tomto outfitu i ranním chladům, které se odpoledne ještě mění na příjemné teplo, ovšem je pravda, že toto si dovolí již jen skuteční odvážlivci a já jich pár takových viděl ještě na začátku října. My ostatní spíše již startujeme kamna a kotle (mimochodem o včasném zajištění revize topení jsem se zde již nedávno zmiňoval) a zahříváme svá těla u krbů, radiátorů a podobně. Topení samozřejmě přináší především pozitiva, když ale pěkně tělo zhýčkáme a pak vyrazíme do plískanice, řádně nevyzbrojeni, pak se výsledek rychle dostaví – máme tu chřipky a všelijaké virózy.
Jsou různé názory, jak se bránit těmto atakům, každý má ten svůj zaručeně nejlepší recept, ovšem to, co děláme asi nejmíň, je otužování. Nedávno jsem se v jisté studii dočetl, že české domácnosti rády takzvaně přetápí své domovy a že dvacet pět stupňů je prostě moc. Můžeme o tom diskutovat, každý je zvyklý na svou teplotu. Co ale nechápu, je netopení z důvodu toho, že ušetřím. Samozřejmě že neušetřím, když pak musím víceméně promrzlý byt dovytápět! Opačný extrém je pak asi jeden můj příbuzný, který si topil na třicet stupňů, aby mohl i v zimě chodit po bytě v trenýrkách a tílku... Co je zdravá teplota, jsem se v oné studii také dočetl. A pak jsem se pustil do výzkumu, jak to kdo má. Zjistil jsem, že těch pětadvacet stupňů je u mnohých běžná norma. Přiznávám, že i já v místnosti, kde se věnuji činnosti spíše duševní, mám rád teplo, na spaní mi méně nevadí, ale když už mám kamna, tak si přece zatopím, ne?
Vraťme se k našemu tělu a jeho imunitě. Někdo jede na bylinkách, někdo na grogu, svařáku či podobných tekutinách, někdo prostě začne používat různé preparáty od známých farmaceutických firem, které jsou ale zpravidla pěkně cenově mastné. Jiný dá přednost jednoduchému naočkování s tím, že tu sezónu plískanic a sněhu nějak přežije. Já tady již dlouhodobě propaguji zázvor a stále na něj nedám dopustit ve formě čaje či cukrátek, obojí nabízí naše všeobecně jistě známá prodejna za hradbami. A musím zaklepat, mám klid. Pochopitelně se nebráním ani těm zahřívacím tekutinám, co naopak vynechávám, je očkování, teď ovšem nemyslím to proti zákeřným chorobám, jen to protichřipkové. Zde si nemohu odpustit apel na všechny rádoby internetové samouky, kteří vyhledávají nejrůznější rizika očkování, aby si připomněli nedávný případ, kdy kvůli své podivné matce málem zemřelo dítě na neočkování proti tetanu. Je to hnus nejvyššího zrna a měl by se potrestat, a to tak, že velmi.
Důležité je také, jak se správně obléci. Skutečně ne triko a šortky. Ale je pravda, že zde nemohu nevzpomenout slavného hokejistu Petra Nedvěda, který, když hrál v NHL za Edmonton Oilers, v jednom rozhovoru poradil, že je lepší mít více tenkých vrstev než jeden huňatý svetr plus huňatou bundu a jinak nic. Takže i skladba oděvu tělu prospěje.
Zdraví máme jen jedno. 

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-