Dobré ráno, dnes je sobota 7.12.2019
svátek slaví Ambrož a Benjamín,
zítra Květoslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

S jemnou ironií se již stále více často zmiňujeme, že skončila etapa čtyř ročních období a máme dávno jen zimu, která se během týdne přehoupne do léta, jež se pak opět rychle přehoupne do zimy. Nazývat něco pojmy jako jaro a podzim je dost odvážné a věří tomu již snad jen meteorologové. Spojíme-li tyto rychle přehupy ještě se změnou času, pak se vážně divím, že naše těla a mozky drží tak pohromadě, jak drží.

Ano, naše těla musí snášet nápor neuvěřitelných klimatických změn, především pak změn teplotních. Je příjemné chodit v triku i šortkách a odolávat v tomto outfitu i ranním chladům, které se odpoledne ještě mění na příjemné teplo, ovšem je pravda, že toto si dovolí již jen skuteční odvážlivci a já jich pár takových viděl ještě na začátku října. My ostatní spíše již startujeme kamna a kotle (mimochodem o včasném zajištění revize topení jsem se zde již nedávno zmiňoval) a zahříváme svá těla u krbů, radiátorů a podobně. Topení samozřejmě přináší především pozitiva, když ale pěkně tělo zhýčkáme a pak vyrazíme do plískanice, řádně nevyzbrojeni, pak se výsledek rychle dostaví – máme tu chřipky a všelijaké virózy.
Jsou různé názory, jak se bránit těmto atakům, každý má ten svůj zaručeně nejlepší recept, ovšem to, co děláme asi nejmíň, je otužování. Nedávno jsem se v jisté studii dočetl, že české domácnosti rády takzvaně přetápí své domovy a že dvacet pět stupňů je prostě moc. Můžeme o tom diskutovat, každý je zvyklý na svou teplotu. Co ale nechápu, je netopení z důvodu toho, že ušetřím. Samozřejmě že neušetřím, když pak musím víceméně promrzlý byt dovytápět! Opačný extrém je pak asi jeden můj příbuzný, který si topil na třicet stupňů, aby mohl i v zimě chodit po bytě v trenýrkách a tílku... Co je zdravá teplota, jsem se v oné studii také dočetl. A pak jsem se pustil do výzkumu, jak to kdo má. Zjistil jsem, že těch pětadvacet stupňů je u mnohých běžná norma. Přiznávám, že i já v místnosti, kde se věnuji činnosti spíše duševní, mám rád teplo, na spaní mi méně nevadí, ale když už mám kamna, tak si přece zatopím, ne?
Vraťme se k našemu tělu a jeho imunitě. Někdo jede na bylinkách, někdo na grogu, svařáku či podobných tekutinách, někdo prostě začne používat různé preparáty od známých farmaceutických firem, které jsou ale zpravidla pěkně cenově mastné. Jiný dá přednost jednoduchému naočkování s tím, že tu sezónu plískanic a sněhu nějak přežije. Já tady již dlouhodobě propaguji zázvor a stále na něj nedám dopustit ve formě čaje či cukrátek, obojí nabízí naše všeobecně jistě známá prodejna za hradbami. A musím zaklepat, mám klid. Pochopitelně se nebráním ani těm zahřívacím tekutinám, co naopak vynechávám, je očkování, teď ovšem nemyslím to proti zákeřným chorobám, jen to protichřipkové. Zde si nemohu odpustit apel na všechny rádoby internetové samouky, kteří vyhledávají nejrůznější rizika očkování, aby si připomněli nedávný případ, kdy kvůli své podivné matce málem zemřelo dítě na neočkování proti tetanu. Je to hnus nejvyššího zrna a měl by se potrestat, a to tak, že velmi.
Důležité je také, jak se správně obléci. Skutečně ne triko a šortky. Ale je pravda, že zde nemohu nevzpomenout slavného hokejistu Petra Nedvěda, který, když hrál v NHL za Edmonton Oilers, v jednom rozhovoru poradil, že je lepší mít více tenkých vrstev než jeden huňatý svetr plus huňatou bundu a jinak nic. Takže i skladba oděvu tělu prospěje.
Zdraví máme jen jedno. 

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments