Dobré ráno, dnes je pátek 6.12.2019
svátek slaví Mikuláš,
zítra Ambrož a Benjamín
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak je již notoricky známo, poslední červnový den každého roku je mezním datem pro zaplacení povinného poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Přestože drtivá většina občanů tyto peníze posílá do městské pokladny v pořádku a včas, narůstá každým rokem dluh za tyto služby. A nejinak je tomu v letošním roce, kdy podle aktuálních informací vykazuje prostějovský magistrát pohledávky za občany už ve výši 15 741 000 korun! A to je zhruba o jeden a půl milionu korun víc než v loňském roce.

Nejprve pár suchých dat a základních faktů. Podle obecně závazné vyhlášky statutárního města Prostějov o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů ve výši 600 korun je splatnost každoročně 30. června. I nadále platí úleva od poplatku ve výši 108 korun pro osobu, která v příslušném kalendářním roce dovrší 65 a více let věku. To znamená, že v roce 2019 částku 492 korun. „Jejich výše zůstala již šestým rokem stejná, v čemž hodláme pokračovat i v roce příštím. V rámci měst Olomouckého kraje jsou tak v Prostějově poplatky i nadále na nejnižší úrovni,“ předesílá Jiří Pospíšil (PéVéčko), první náměstek primátora statutárního města Prostějova, do jehož gesce patří mimo jiné právě komunální služby.
Povinnost zaplatit poplatek za odvoz a likvidaci komunálního odpadu se víceméně dodržuje. „Musím říci, že převážná většina občanů je opravdu zodpovědná a poplatek včas platí. Za to jim patří poděkování,“ vzkazuje Pospíšil.
Jenže jak Večerník zjistil, i tak během roku 2019 dluh občanů rapidně vzrostl. „Celková výše nedoplatků se každoročně zvyšuje. Vzhledem k tomu, že se tedy částka již od roku 2013 nezměnila, je zřejmé, že jde o fakt způsobený jednak rostoucím počtem poplatníků, kdy se od roku 2015 zvýšil jejich počet o 3954 osob, tak s tím spojeným nárůstem neplatičů, a to často opakovaně,“ prozradil první náměstek prostějovského primátora.
Co s tím? „Úspěšnost vymáhání je dána zejména solventností těchto dlužníků a možnostmi danými právními předpisy. Pohledávky za nezaplacený místní poplatek jsou po jejich vyměření vymáhány způsoby, které připouští právní předpisy. Například exekucí, přihlášením či uplatněním pohledávky v insolvenčním řízení či jejich kombinací tak, aby nedocházelo k jejich prekluzi. V případě nezaplacení místního poplatku ve lhůtě splatnosti se počátkem následujícího kalendářního roku vyměřují místní poplatky platebním výměrem,“ vyjádřil se Jiří Pospíšil k „pákám“, které má magistrát na neplatiče poplatků za svoz a likvidaci odpadu.
Zároveň je jasné, že vzhledem k obrovským pohledávkám občanů a ibčanek tyto peníze v městské pokladně prostě a jednoduše chybí. A to hodně. „Samozřejmě každá koruna, s níž se do rozpočtu počítá a ona nepřijde, v rozpočtu schází. Žádná náhrada za tyto prostředky není, je třeba se pak někde jinde uskromnit. Jen si představte, že za částku 15 741 000 korun, by se mohla provést třeba revitalizace poloviny sídliště Mozartova,“ poznamenal první náměstek primátora.
Jak již bylo zmíněno, Prostějov má jeden z nejnižších poplatků za odpad, hodně lidí ho přesto odmítá platit. Čím to může být, nechápe ani Jiří Pospíšil. „Na tuto otázku nedokážu odpovědět. Nevím, jestli je to tím, že zapomínají, nebo jim na poplatek peníze nezbývají. Každý občan by si měl ale své povinnosti plnit. Magistrát mu odvozem odpadků poskytuje službu a za každou službu je přece nutné zaplatit.“
Před několika týdny pak rada města schválila zachování poplatku ve výši 600 korun na příští rok, o čemž Večerník již informoval. Podle všeho by to ale mělo být od letopočtu 2021 jinak. „Nevím, jestli je to skutečně naposledy, kdy jsme částku zachovali, ale čekáme na schválení nového zákona o odpadech, který by měl zásadním způsobem změnit ceny za ukládání odpadů na skládky. Na tyto změny bychom do budoucna měli reagovat a poplatek nějakým způsobem upravit. Jen připomenu, že v současnosti doplácí město za svoz a likvidaci odpadů zhruba dvacet milionů korun ročně, což je částka dosti vysoká,“ uzavřel Jiří Pospíšil.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments