Dobrý večer, dnes je čtvrtek 27.2.2020
svátek slaví Alexandr,
zítra Lumír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Listopad roku 1989 mě zastihl ve druhém ročníku tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Jelikož jsem se o politické dění hodně zajímal, pravidelně jsem i v rámci zdokonalování angličtiny poslouchal BBC World Service, měl jsem solidní teoretickou přípravu na tehdejší „horký“ podzim. Nadšeně jsem vše prožíval a stačil si dělat i zápisky z oněch listopadových dnů. Tenkrát jsem netušil, že se jednou mohou hodit. Teď se o ně dělím s vámi, čtenáři speciální přílohy PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku.

Pondělí 20. listopadu 1989
Po víkendu stráveném sledováním dění v Praze bezprostředně po studentské manifestaci jsem jel brzy ráno z Prostějova do Brna. Hned za závorou brány Přírodovědecké fakulty (PřF) postávalo několik studentů, kteří informovali příchozí, že se v aule koná děkanem povolené shromáždění o událostech v Praze. Diskuse byla opravdu bouřlivá a zabrala celé dopoledne. Bylo zajímavé sledovat široké spektrum názorů od velmi umírněných až po ty radikální. Tato škála se vcelku spravedlivě promítla do složení stávkového výboru. Dva ze studentů, kteří se zúčastnili páteční demonstrace v Praze, potvrdili tvrdý postup pořádkových sil. Konečně oba to pocítili na vlastní kůži. Přečteno bylo pětibodové prohlášení Městského výboru Socialistického svazu mládeže v Praze a pražského vysokoškolského ústředí, poté také desetibodové prohlášení studentů DAMU. Obě byla předložena k podpisům. Není bez zajímavosti, že s krátkým proslovem vystoupil i tehdejší děkan fakulty Knoz, který byl do své funkce vynesen normalizací a oprávněně se začal bát o své místo. Studenti JAMU v noci nelenili a tiskli letáky vyzývající k účasti na prodemokratické demonstraci v sedmnáct hodin na náměstí Svobody. V těchto prvních dnech jsme hojně čerpali ze zpravodajství deníku Svobodné slovo vydávaného tehdejší Čs. stranou socialistickou, které přinášelo nejobjektivnější zprávy. Naopak kroutit hlavou jsme museli při čtení komentáře Rudého práva. Operativně jsme se domluvili na podpoře pražských kolegů a účasti na týdenní protestní stávce. Od známých jsme se v menze dozvídali o připojení fakult filozofické, lékařské a pedagogické, stavební fakulty VUT a Vysoké školy veterinární. Odpoledne jsme ještě šli na vyučování podle rozvrhu, cvičení z angličtiny bylo ale vyplněno diskusí s vyučující. V podvečer jsme se vypravili na naši první demonstraci, i když jsme vše spíše pozorovali z relativně bezpečné vzdálenosti. Uličky přilehlé k náměstí Svobody byly totiž plné příslušníků Veřejné bezpečnosti i s technikou a nikdo si nebyl jistý, jestli nebyl vydán rozkaz k zákroku. Muži v zelených uniformách nakonec pouze přihlíželi manifestaci dvacetitisícového davu, který si svíčkami připomněl zraněné z páteční pražské manifestace.

Úterý 21. listopadu 1989
Ráno v osm hodin se v parčíku před děkanátem shromáždilo asi osm stovek studentů PřF. Kandidáti stávkového výboru přečetli úryvky z úterního tisku referujícího o studentských akcích. Přečtena byla prohlášení studentů JAMU, Občanského fóra i federální vlády. Jednomyslně bylo odhlasováno pokračování týdenní stávky. Do zvoleného stávkového výboru se celkem podle předpokladů nedostali nositelé krajních názorů. Ve velkých posluchárnách po celý den probíhala diskusní fóra s vyučujícími. Na oděv jsme si připnuli trikolóry jako symbol snahy studentů o lepší budoucnost naší vlasti. Na dalším shromáždění před budovou děkanátu ve dvě hodiny po poledni promluvil jeden ze studentů DAMU, který od neděle objížděl různá setkání v Brně a přinášel očité svědectví o pražských událostech. Mezitím proběhlo jednání fakultního výboru KSČ, jehož členové jen vzkázali, že se vyjadřovat nebudou. S kolegy jsme se zastavili v naší oblíbené hospodě tentokrát pouze na čaj a přesunuli se na náměstí Svobody, které bylo už před půl pátou zcela zaplněné. Četla se prohlášení různých institucí, některé podniky už slibovaly účast v generální stávce. Důležitá byla snaha o souznění studentů s dělníky a rolníky, což vyjadřovaly transparenty „Dělníci, dnes my za vás, zítra vy za nás“ a „Dělníci + inteligence – společně 27. 11.“. Vystoupil také zástupce Čs. strany socialistické, která tehdy jako jediná zachytila v počátcích směr dalšího vývoje. Poznamenal jsem si doslova: „Teprve teď je člověku plně zřejmý obsah slova vlastenectví a vztahu ke svému státu. Nelze se ubránit dojetí při zpěvu hymny padesátitisícovým davem, kdy je každý prodchnut touhou za co nejlepší budoucnost své země.“

Středa 22. listopadu 1989
Ráno na pravidelném shromáždění před děkanátem bylo rozhodnuto o ustavení hlídek, protože se někdy během noci ztratily z nástěnek uvnitř areálu informační materiály a z plotu plakát oznamující, že studenti jsou ve stávce. S kolegy jsme jeli do menzy zajistit várnici s horkým čajem, po poledni šel po tehdejší třídě Obránců míru dlouhý pochod studentů Filozofické fakulty. Fakulta se během dne zcela uzavřela, vchod byl umožněn pouze přes malý domek vrátnice, kde studentské hlídky kontrolovaly studijní index, případně občanský průkaz. Podvečerní demonstrace na náměstí Svobody už byla plně ozvučená. Mezi různými peticemi a provoláními vzbudilo velký ohlas prohlášení českého primase kardinála Františka Tomáška. Zástupci různých továren a pracovních kolektivů jménem svých spolupracovníků ujišťovali o solidaritě se stávkujícími studenty. Na poněkud nejistá stanoviska dav reagoval skandováním „V jednotě je síla“, „Přestaňte se bát!“, „Odvahu!“, „Stávka bude!“. Při zpěvu hymny se účastníci drželi rukama nad hlavou na znamení jednoty.

Čtvrtek 23. listopadu 1989
Na pravidelném ranním setkání jsme byli informováni o plakátech, které se přes noc objevily po městě a které vyzývají studenty, aby se vrátili do škol a ukončili stávku. Očitý svědek potvrdil, že mezi šiřiteli těchto nepodepsaných letáků jsou i příslušníci Čs. lidové armády. Dopoledne jsme s kolegy vyfasovali v tiskovém středisku dvanáctibodové prohlášení studentů JAMU a vyrazili do brněnských ulic. Vylepovali jsme i vlastnoručně vyrobené výzvy a opravovali poničené plakáty. Sympatické byly poznámky některých občanů, třeba jedna starší paní říkala, jak moc nám fandí, ale zároveň se o nás bojí, že prohrajeme. Transparenty na podvečerní demonstraci žádaly pravdu ve sdělovacích prostředcích, „Nejsme živly“, „ČSSR opět středem Evropy“. Zlatým hřebem programu bylo vystoupení herečky Jiřiny Jiráskové. Další dělnické kolektivy ujišťovaly o účasti v generální stávce. Velký ohlas mělo také vystoupení hokejistů Zetoru Brno.
Přímo z demonstrace jsem šel na Zvonařku a autobusem jel do Prostějova. V mém rodném městě se podle mých prvotních pocitů dějiny opozdily o několik dnů. Hrdě jsem prošel z Újezdu pěšky celé město až na Plumlovskou ulici směrem k domovu s trikolórou na bundě, za což mě maminka hned ve dveřích vyplísnila, že tedy hodně provokuji. „To víš, Prostějov není Brno!“ připomněla celkem zbytečně.

Pátek 24. listopadu 1989
V průběhu dopoledne jsem se šel samozřejmě podívat k „mému“ gymnáziu (tehdy ještě jedinému ve městě), abych zjistil, jak to „vře“ na středních školách. Pochopitelně jsem se tam setkal s dalšími vysokoškoláky, převážně z olomouckých škol. Kdo si vzpomene, že tenkrát zastával funkci ředitele Dr. Lochman, nelze se příliš divit faktu, že přístup do budovy byl přísně střežen a žádné „podvratné živly“ tam nepouštěli. S několika bývalými spolužáky jsme se ale v podvečer sešli u naší bývalé třídní profesorky Ivany Štefanové, která v té době bydlela v Havlíčkově ulici. Probrali jsme důkladně celospolečenskou situaci a bylo to právě u ní, kde jsme se dozvěděli o odstoupení předsednictva Ústředního výboru KSČ. Tehdy definitivně skončila podivná politická figurka jménem Milouš Jakeš.

Co dodat? Mé poznámky samozřejmě pokračovaly, protože stávka vysokoškoláků se protáhla až do zvolení Václava Havla prezidentem. Generální stávka v pondělí 27. listopadu skončila velkým úspěchem, který předznamenal zrušení článku o vedoucí úloze KSČ v ústavě a nástup nové vlády. Ale to už je jiný příběh...Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments