Dobré odpoledne, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Byla to na nedávném jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov poměrně peprná diskuse. Jak již Večerník informoval, radní se totiž rozhodli schválit rozhodnutí Olomouckého kraje o dvojnásobném navýšení příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti v kraji. A nejvíce se na tom mají podílet velká města, mezi která patří i Prostějov. Dosud magistrát ročně platil něco málo přes tři miliony korun, nyní bude tento příspěvek činit 6,5 milionu! Prostějovští zastupitelé tuto výši nakonec většinou hlasů schválili.Zvýšení příspěvku na dopravní obslužnost v Olomouckém kraji v září ustanovilo krajské zastupitelstvo. Hejtman Ladislav Okleštěk krok zdůvodnil tím, že služby se v posledních letech extrémně navýšily a hejtmanství na ně ročně přispívá částkou 1,1 miliardy korun. „Funguje velké množství spojů, které obce vyžadují pro své občany zajistit. To jsme poznali při změně jízdných řádů,“ uvedl při jednání krajského zastupitelstva v polovině října Ladislav Okleštěk (ANO 2011). Více než zdvojnásobení dotované částky budou postupně schvalovat také radní a zastupitelstva v Olomouci, Přerově a dalších městech i obcích. Hejtmanství vypočítalo, že v důsledku zdvojnásobení poplatku by se součet ročních příspěvků na veřejnou linkovou dopravu zvýšil o 42,5 milionu na téměř 80 milionů korun. „Chceme dopravní obslužnost pro lidi udržet, ale potřebujeme, aby se trochu podělily obce,“ objasnil hejtman Olomouckého kraje.
V úterý 5. listopadu toto téma rezonovalo i na půdě prostějovského zastupitelstva. Pro magistrát rozhodnutí hejtmanství znamenalo jediné, a to navýšení ročního příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti v kraji z 3,07 milionu korun na 6,5 milionu korun ročně. Opoziční zastupitelé, i když si byli vědomi, že potřeba dopravy v kraji neustále narůstá, měli proti navýšení příspěvku hned několik námitek. „Především nám chybí podrobnější rozbor a finanční kalkulace osobní dopravy v kraji. Máme schválit navýšení příspěvku, ale nevíme, jestli je to kvůli narůstajícímu počtu spojů, zvýšení cen pohonných hmot nebo platů řidičů,“ namítl například Petr Kapounek (Na rovinu!). „Konkrétně jde o to, že město Prostějov je součástí Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje a jako takové má jistá práva a výhody, ale také i povinnosti. Jednou je každoroční vklad příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti. Tento příspěvek je regulován na základě cenového indexu spotřebitelských cen uveřejněného Českým statistickým úřadem. Pro rok 2020 bude navýšen ze sedmdesáti korun na částku sto padesáti korun na jednoho obyvatele,“ vysvětlil František Jura (ANO 2011), primátor statutárního města Prostějova. „Jde vlastně o jakýsi princip solidarity s menšími obcemi, které by si samy dopravní obslužnost zajistit nedokázaly. Proto existují příspěvky větších měst, které tuto možnost umožňují. Město Prostějov má s krajem uzavřenou smlouvu již od roku 2014. Na jejím základě poskytovalo v letech 2015 až 2019 Olomouckému kraji zmíněný příspěvek ve výši sedmdesáti korun na obyvatele, což v letech 2015 až 2017 činilo ročně 3,09, v letech 2018 a 2019 3,07 milionu korun,“ doplnila informaci náměstkyně primátora pro dopravu v Prostějově Alena Rašková (ČSSD) s tím, že zastupitelstvo při svém rozhodování v roce 2014 zohlednilo postavení města Prostějova v rámci Olomouckého kraje jako přirozeného centra života okolní oblasti a také fakt, že ostatní města také příspěvek poskytují. Důležitou roli hrála i skutečnost, že město Prostějov je přímým nebo nepřímým příjemcem finančních prostředků ze strany Olomouckého kraje.
Od příštího roku bude tedy Prostějov posílat Olomouckému kraji 6,5 milionu korun ročně na zajištění dopravní obslužnosti. Návrh dodatku ke smlouvám s městy a obcemi obsahuje i bod, na jehož základě bude moci kraj roční příspěvek každoročně jednostranně zvýšit o tolik procent, kolik činila meziroční inflace za uplynulý kalendářní rok.


Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments