Dobrý podvečer, dnes je úterý 26.5.2020
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Byla to na nedávném jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov poměrně peprná diskuse. Jak již Večerník informoval, radní se totiž rozhodli schválit rozhodnutí Olomouckého kraje o dvojnásobném navýšení příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti v kraji. A nejvíce se na tom mají podílet velká města, mezi která patří i Prostějov. Dosud magistrát ročně platil něco málo přes tři miliony korun, nyní bude tento příspěvek činit 6,5 milionu! Prostějovští zastupitelé tuto výši nakonec většinou hlasů schválili.Zvýšení příspěvku na dopravní obslužnost v Olomouckém kraji v září ustanovilo krajské zastupitelstvo. Hejtman Ladislav Okleštěk krok zdůvodnil tím, že služby se v posledních letech extrémně navýšily a hejtmanství na ně ročně přispívá částkou 1,1 miliardy korun. „Funguje velké množství spojů, které obce vyžadují pro své občany zajistit. To jsme poznali při změně jízdných řádů,“ uvedl při jednání krajského zastupitelstva v polovině října Ladislav Okleštěk (ANO 2011). Více než zdvojnásobení dotované částky budou postupně schvalovat také radní a zastupitelstva v Olomouci, Přerově a dalších městech i obcích. Hejtmanství vypočítalo, že v důsledku zdvojnásobení poplatku by se součet ročních příspěvků na veřejnou linkovou dopravu zvýšil o 42,5 milionu na téměř 80 milionů korun. „Chceme dopravní obslužnost pro lidi udržet, ale potřebujeme, aby se trochu podělily obce,“ objasnil hejtman Olomouckého kraje.
V úterý 5. listopadu toto téma rezonovalo i na půdě prostějovského zastupitelstva. Pro magistrát rozhodnutí hejtmanství znamenalo jediné, a to navýšení ročního příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti v kraji z 3,07 milionu korun na 6,5 milionu korun ročně. Opoziční zastupitelé, i když si byli vědomi, že potřeba dopravy v kraji neustále narůstá, měli proti navýšení příspěvku hned několik námitek. „Především nám chybí podrobnější rozbor a finanční kalkulace osobní dopravy v kraji. Máme schválit navýšení příspěvku, ale nevíme, jestli je to kvůli narůstajícímu počtu spojů, zvýšení cen pohonných hmot nebo platů řidičů,“ namítl například Petr Kapounek (Na rovinu!). „Konkrétně jde o to, že město Prostějov je součástí Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje a jako takové má jistá práva a výhody, ale také i povinnosti. Jednou je každoroční vklad příspěvku na zajištění dopravní obslužnosti. Tento příspěvek je regulován na základě cenového indexu spotřebitelských cen uveřejněného Českým statistickým úřadem. Pro rok 2020 bude navýšen ze sedmdesáti korun na částku sto padesáti korun na jednoho obyvatele,“ vysvětlil František Jura (ANO 2011), primátor statutárního města Prostějova. „Jde vlastně o jakýsi princip solidarity s menšími obcemi, které by si samy dopravní obslužnost zajistit nedokázaly. Proto existují příspěvky větších měst, které tuto možnost umožňují. Město Prostějov má s krajem uzavřenou smlouvu již od roku 2014. Na jejím základě poskytovalo v letech 2015 až 2019 Olomouckému kraji zmíněný příspěvek ve výši sedmdesáti korun na obyvatele, což v letech 2015 až 2017 činilo ročně 3,09, v letech 2018 a 2019 3,07 milionu korun,“ doplnila informaci náměstkyně primátora pro dopravu v Prostějově Alena Rašková (ČSSD) s tím, že zastupitelstvo při svém rozhodování v roce 2014 zohlednilo postavení města Prostějova v rámci Olomouckého kraje jako přirozeného centra života okolní oblasti a také fakt, že ostatní města také příspěvek poskytují. Důležitou roli hrála i skutečnost, že město Prostějov je přímým nebo nepřímým příjemcem finančních prostředků ze strany Olomouckého kraje.
Od příštího roku bude tedy Prostějov posílat Olomouckému kraji 6,5 milionu korun ročně na zajištění dopravní obslužnosti. Návrh dodatku ke smlouvám s městy a obcemi obsahuje i bod, na jehož základě bude moci kraj roční příspěvek každoročně jednostranně zvýšit o tolik procent, kolik činila meziroční inflace za uplynulý kalendářní rok.


Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments