Příjemnou noc, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tohle se opravdu nepovedlo! Je to už více jak šest let, co konečně došlo na dlouho plánovanou revitalizaci drozdovického rybníka. Důvodem byly mimo jiné břehy, které tehdy hrozily uvolněním kamenů. S odstupem času se dá říci, že výsledek projektu je tristní! Magistrát přitom již v tuto chvíli nemá šanci po firmě, která práce provedla, požadovat nápravu. Zdá se, že tento STÍN MINULOSTI zmizí až po nové rekonstrukci. Tu však město bude muset opět zaplatit.
Rybník v Drozdovicích byl vybudovaný už v roce 1460 a od té doby slouží zejména k chovu kaprů a jiných ryb. Před více jak deseti lety prostějovská radnice představila projekt na jeho revitalizaci. Ten původně počítal nejen s opravou hráze a odtěžením dna, ale také s vybudováním ostrůvku, příbřežní zónou a osázením břehů. Magistrát však nedosáhl na dotace, proto se rozhodl přikročit k levnější variantě v hodnotě 3,27 milionu korun. Zakázku ve výběrovém řízení získala firma Skanska.Kritika již od začátku

Dlouho chystaná revitalizace skončila začátkem prázdnin 2013. Bezprostředně poté se začaly ozývat první kritické hlasy. „Jedná se o odfláknutou práci a investované peníze byly vyhozené z okna. Kameny z obložení rybníka jsou po větší části obvodu rybníka uloženy pouze v šotolině. V té dlouho nevydrží,“ upozorňoval již před více jak šesti lety Miroslav Zatloukal, který pochválil pouze rekonstrukci výpusti a kamenného obložení v jejím okolí, kde byly jednotlivé kameny vloženy do betonu. „Zbytek se brzy rozpadne,“ konstatoval muž, který dlouhá léta žije v bezprostřední blízkosti rybníka, a tak má vše z první ruky. Budoucnost mu zcela dala za pravdu.

Reklamace nepomohly

Už rok po opravách musel magistrát u společnosti Skanska uplatnit první reklamaci na stavbu, na níž měl záruku. Ani poté však stav obložení rybníka rozhodně nebyl ideální. Došlo tedy i na druhou reklamaci. Ovšem i její výsledek je prakticky neznatelný.
V současnosti lze pozorovat, že po obvodě rybníka na mnoha místech kameny v hrázi zcela chybí. „Ty následné opravy byly provedeny neskutečně lajdácky jen proto, aby se lidem zacpala pusa. Pokaždé práce trvaly asi pouze dva dny a nezměnily skoro nic. Nyní už nezbývá než se pustit do nové kompletní rekonstrukce,“ konstatoval Zatloukal.

Opravy oprav již za své

Tu si však již magistrát bude muset hradit opět ze svého, pětiletá záruční lhůta totiž již vypršela. „Přiznám se, že neznám aktuální stav rybníka v Drozdovicích. Pokud ovšem zjistíme, že stav je takový, jak jej popisujete, pak zřejmě opravy budeme muset provést,“ reagoval na dotaz Večerníku náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal odpovědný za investice.

Z laviček hledí do zelené hráze

Jako zcela absurdní se ukázalo vysázení zelené vrbové hradby před lavičkami poblíž ulice Na Hrázi. „Žádné nové lavičky tu nepřibyly. A když si sednete na ty, co tu jsou odnepaměti, tak už na rybník kvůli nové výsadbě po většinu roku neuvidíte. Vrbové proutí se stříhá pouze brzy na jaře, takže je lze využít na pletení pomlázky. To je ale jediná výhoda, jinak je naprosto k ničemu. Navíc právě na lavičkách si bruslaři v zimě nechávali své věci, nyní se z této strany k rybníku vůbec nedostanou. Tohle mohl vymyslet pouze člověk, který to tu vůbec neznal a nepřemýšlel,“ uzavřel Miroslav Zatloukal s tím, že jako příklad zdařilé revitalizace může posloužit menší rybník v Křelově u Olomouce.


Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-