Dobrý podvečer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Do křížku s exekutory se pustil Martin Krupík. Umělecký řezbář, který již 18 let žije v Londýně, má i nadále trvalé bydliště vedeno na prostějovském magistrátu. A právě to se mu stalo osudným. Jeho problém se týká (ne)placení za svoz odpadu, načež radnice jeho dluh předala exekutorskému úřadu.

Když se vrátil na skok do Prostějova, nestačil se divit. Přestože dle jeho slov dlužil 3,5 tisíce korun, exekutor po něm měl vymáhat částku o více než 600 % vyšší! „Takový nárůst je přitom nelegální. Lidé by měli vědět, že si něco takového nemusí nechat líbit,“ rozhodl se promluvit Martin Krupík. Ten se brání tak urputně, že došlo dokonce i k fyzické tahanici. Z vyjádření zástupců magistrátu i exekutorského úřadu ale vyplývá, že vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Muž bojuje dál…


Martin Krupík žije v Londýně od roku 2003. Nejprve měl trvalé bydliště u babičky, později si je nechal přehlásit na zdejší magistrát. Do Prostějova se nedávno vrátil kvůli přepisu nemovitosti. Při této příležitosti zjistil, že je proti němu vedena exekuce kvůli nezaplaceným poplatkům za odpad.
„Měl jsem za to, že jsem vše řádně ohlásil, nečinil jsem tak ovšem každý rok. I proto za období do roku 2014 vznikl na mé straně dluh ve výši 3,5 tisíce korun. Město to dalo exekutorům a ti po mně nyní požadují celkem 22,5 tisíce korun. Něco takového je nezákonné!“ tvrdí Martin Krupík, jehož názor mu měla potvrdit i právnička. „Odměna pro exekutora může být minimálně 500 korun, ale maximálně patnáct procent z vymáhané částky,“ vyjádřil se sám Krupík, jehož názor se však neshoduje se zněním vyhlášky upravující odměny pro exekutory.

Kolik si může vyplatit exekutor?

Vedení exekuce totiž upravuje městská vyhláška. „Minimální výše odměny pro exekutora činí 2 000 Kč, minimální výše nákladů na exekuci pak 3500 Kč, celkem tedy 5500 Kč plus DPH. Pokud povinný uhradí dluh ve lhůtě 30 dnů od doručení výzvy, výše uvedené částky se snižují o polovinu,“ prozradila Večerníku referentka vnějších vztahů Jana Gáborová s tím, že navýšení konkrétního nedoplatku posuzuje sám exekutor. „Dlužník může podat námitky proti příkazu k úhradě nákladů, které určil exekutor. V takovém případě vše posoudí soud,“ zdůraznila Gáborová.

Strkanice na úřadě

Svůj dluh vůči magistrát měl Martin Krupík dle svého tvrzení zcela uhradit. „Samozřejmě jsem zaplatil i poplatky za zbývající roky, přestože nebyly exekučně vymáhané,“ tvrdí muž, který se pustil do křížku s exekutory. „Stalo se to ve chvíli, když jsem k nim přišel do kanceláře, abych zjistil číslo, pod nímž je exekuce vedena. Jakmile slyšeli něco o žalobě, kterou se na ně chystám podat, nechtěli mi půjčit ani tužku a chystali se mě vyhodit. Byla z toho strkanice, u které asistovali i policisté,“ prozradil exkluzivně Večerníku Krupík.

Policisté podpořili exekutory

Dle šéfky Exekutorského úřadu v Prostějově bylo vše v pořádku. „Ke konkrétnímu spisu se nemohu vyjadřovat, musela bych být zbavena povinnosti mlčenlivosti. Nicméně jsem si stoprocentně jistá, že postup mých pracovníků byl v souladu se zákonem, jak pokud jde o jejich jednání, tak pokud jde o vyčíslení nákladů spojených s vedením exekučního řízení,“ zareagovala na dotaz Večerníku soudní exekutorka Lenka Černošková, jíž jsme položili také dotaz týkající se uvedené potyčky. „Pokud vím, tak sám povinný volal na místo Policii ČR, protože nebyl spokojen s naším postupem. Výsledkem účasti policie byl jejich návrh, abychom my na povinného podali trestní oznámení za jeho jednání. To jsme nakonec neudělali,“ popsala událost Černošková.

Lidé městu dluží 14,5 milionu

Ať už se situace vyvine jakkoliv, jisté je, že Prostějované na poplatcích za odpad ke konci roku dlužili více než 14,5 milionu korun. „V průběhu roku se exekutorům na nedoplatcích za místní poplatek za odpady daří exekučně vymoci 209 153 Kč,“ pokrčila rameny Jana Gáborová.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments