Příjemnou noc, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Do křížku s exekutory se pustil Martin Krupík. Umělecký řezbář, který již 18 let žije v Londýně, má i nadále trvalé bydliště vedeno na prostějovském magistrátu. A právě to se mu stalo osudným. Jeho problém se týká (ne)placení za svoz odpadu, načež radnice jeho dluh předala exekutorskému úřadu.

Když se vrátil na skok do Prostějova, nestačil se divit. Přestože dle jeho slov dlužil 3,5 tisíce korun, exekutor po něm měl vymáhat částku o více než 600 % vyšší! „Takový nárůst je přitom nelegální. Lidé by měli vědět, že si něco takového nemusí nechat líbit,“ rozhodl se promluvit Martin Krupík. Ten se brání tak urputně, že došlo dokonce i k fyzické tahanici. Z vyjádření zástupců magistrátu i exekutorského úřadu ale vyplývá, že vše proběhlo zcela v souladu se zákonem. Muž bojuje dál…


Martin Krupík žije v Londýně od roku 2003. Nejprve měl trvalé bydliště u babičky, později si je nechal přehlásit na zdejší magistrát. Do Prostějova se nedávno vrátil kvůli přepisu nemovitosti. Při této příležitosti zjistil, že je proti němu vedena exekuce kvůli nezaplaceným poplatkům za odpad.
„Měl jsem za to, že jsem vše řádně ohlásil, nečinil jsem tak ovšem každý rok. I proto za období do roku 2014 vznikl na mé straně dluh ve výši 3,5 tisíce korun. Město to dalo exekutorům a ti po mně nyní požadují celkem 22,5 tisíce korun. Něco takového je nezákonné!“ tvrdí Martin Krupík, jehož názor mu měla potvrdit i právnička. „Odměna pro exekutora může být minimálně 500 korun, ale maximálně patnáct procent z vymáhané částky,“ vyjádřil se sám Krupík, jehož názor se však neshoduje se zněním vyhlášky upravující odměny pro exekutory.

Kolik si může vyplatit exekutor?

Vedení exekuce totiž upravuje městská vyhláška. „Minimální výše odměny pro exekutora činí 2 000 Kč, minimální výše nákladů na exekuci pak 3500 Kč, celkem tedy 5500 Kč plus DPH. Pokud povinný uhradí dluh ve lhůtě 30 dnů od doručení výzvy, výše uvedené částky se snižují o polovinu,“ prozradila Večerníku referentka vnějších vztahů Jana Gáborová s tím, že navýšení konkrétního nedoplatku posuzuje sám exekutor. „Dlužník může podat námitky proti příkazu k úhradě nákladů, které určil exekutor. V takovém případě vše posoudí soud,“ zdůraznila Gáborová.

Strkanice na úřadě

Svůj dluh vůči magistrát měl Martin Krupík dle svého tvrzení zcela uhradit. „Samozřejmě jsem zaplatil i poplatky za zbývající roky, přestože nebyly exekučně vymáhané,“ tvrdí muž, který se pustil do křížku s exekutory. „Stalo se to ve chvíli, když jsem k nim přišel do kanceláře, abych zjistil číslo, pod nímž je exekuce vedena. Jakmile slyšeli něco o žalobě, kterou se na ně chystám podat, nechtěli mi půjčit ani tužku a chystali se mě vyhodit. Byla z toho strkanice, u které asistovali i policisté,“ prozradil exkluzivně Večerníku Krupík.

Policisté podpořili exekutory

Dle šéfky Exekutorského úřadu v Prostějově bylo vše v pořádku. „Ke konkrétnímu spisu se nemohu vyjadřovat, musela bych být zbavena povinnosti mlčenlivosti. Nicméně jsem si stoprocentně jistá, že postup mých pracovníků byl v souladu se zákonem, jak pokud jde o jejich jednání, tak pokud jde o vyčíslení nákladů spojených s vedením exekučního řízení,“ zareagovala na dotaz Večerníku soudní exekutorka Lenka Černošková, jíž jsme položili také dotaz týkající se uvedené potyčky. „Pokud vím, tak sám povinný volal na místo Policii ČR, protože nebyl spokojen s naším postupem. Výsledkem účasti policie byl jejich návrh, abychom my na povinného podali trestní oznámení za jeho jednání. To jsme nakonec neudělali,“ popsala událost Černošková.

Lidé městu dluží 14,5 milionu

Ať už se situace vyvine jakkoliv, jisté je, že Prostějované na poplatcích za odpad ke konci roku dlužili více než 14,5 milionu korun. „V průběhu roku se exekutorům na nedoplatcích za místní poplatek za odpady daří exekučně vymoci 209 153 Kč,“ pokrčila rameny Jana Gáborová.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-