Příjemnou noc, dnes je neděle 23.2.2020
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Eliška, Sofie, Tereza, Jakub, Jan, Tomáš a Filip. To jsou nejčastější jména 832 dětí, které v uplynulém roce 2019 přišly na svět ve zdejší porodnici. Pouze jednou se přitom narodila dvojčata. Celkem tak v Nemocnici Prostějov, která je členem skupiny AGEL, proběhlo 831 porodů, což je o 62 méně, než tomu bylo v předešlém letopočtu 2018. Už druhý rok za sebou přitom zvítězili chlapci, kterých se narodilo 436, kdežto děvčat „pouze“ 396. Nejplodnějším měsícem za uplynulý rok se stal červen, ve kterém zdravotníci zapsali do porodní knihy 87 maminek. V globálním kontextu pak uplynulý rok potvrdil smutný trend, kdy se rodí nejen v Prostějově stále méně. Na vysněnou metu tisíce narozených dětí už tudíž čekáme dlouhých osm let...
Jak již Večerník informoval v úvodním čísle, prvním miminkem roku 2020 Nemocnice Prostějov a současně i celého Olomouckého kraje byla Kristýnka Konšelová s váhou 3 750 gramů a mírou 51 centimetrů, která se narodila hodinu a 28 minut po novoroční půlnoci. Premiérovým dítětem samého města Prostějova se stala Lia Vymazalová, která přišla na svět 2. ledna ve 12 hodin 37 minut s váhou 3 050 gramů a mírou 49 centimetrů.
Pojďme se ale ještě podívat do uplynulého letopočtu a vypíchnout několik zajímavostí. Za červnem, kdy se v prostějovské nemocnici rodilo nejvíce, zůstaly z celkového počtu 831 porodů v těsném závěsu srpen s 81 a říjen s 80. Naopak nejméně úrodným byl březen s „pouhou“ padesátkou porodů, jen těsně tuto hranici přesáhl prosinec a třetím nejslabším měsícem byl únor. Chlapců bylo v součtu 436, což je o pětadvacet méně než v roce 2018. Pokles hlásila i děvčata, těch se narodilo dokonce o 38 méně, celkem 396.
Nejoblíbenějším jménem se stal Tomáš, kterých bylo hned třináct. Jedenáctkrát sáhli rodiče po Matyášovi a devětkrát to byl Jan a Sofie, nejčastější dívčí jméno. Za ní následovala Viktorie (osmkrát) a Dominik (sedmkrát). Další nejčastější chlapecká: Jakub, Filip, Adam, David, Vojtěch, Ondřej. Z dívek dále sáhli rodiče po Elišce, Tereze, Karolíně, Julii, Emě, Natálii, Lauře, Anně, Kláře, Lucii a Nikole.
Mezi nejoblíbenějšími tradičními českými jmény se objevila i jména zahraniční až exotická. „Přivítali jsme na světě například malou Noemi, Evelin, Nikoletu, Zoe, Medu, Hedu, Nikky, Olivii, Adinu, Amélii či Selmu. Mezi jmény chlapců vynikli zase Alfréd, Mateo, Sebastian, Barnabáš, Jeremiáš, Lucien, Chris, Robin, Kilián,“ prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov s tím, že hned třikrát spatřila světlo světa zdvojená jména holek a dokonce osmkrát u chlapců.
Z výše uvedených údajů a čísel v přiložených grafech je ale patrné zejména jedno jediné: v místní porodnici se rok od roku rodí čím dál tím méně dětí. Mluví se o tom ostatně už delší dobu a skeptici tvrdí, že jestli to takhle půjde dál, Prostějov snad brzy vymře! „Doba je taková, že dítě není pro většinu párů tím poselstvím, jako tomu bylo v minulosti. Pro mnohé ženy je až druhořadou záležitostí,“ posteskli si porodníci.
Musíme bohužel konstatovat, že porodnost trvale klesá v celé České republice. Pokud se týká konkrétně prostějovské porodnice, tak zatímco na přelomu minulé dekády přišla na svět vždy více jak tisícovka dětí, mezi roky 2012 až 2015 se už tuto bájnou hranici překonat nikdy nepodařilo. Ba co víc, v posledních letech se počet nevyšplhal ani na 900 porodů! A loňské číslo 832 je dokonce vůbec nejnižší od roku 2007, kdy přišlo na svět 1 167 dětí!
Demografové tím překvapeni nejsou, podle nich se s tím dalo počítat. Odrodily totiž silné ročníky ze sedmdesátých let minulého století. A na rodičovskou scénu teď pozvolna přicházejí lidé z populačně slabších ročníků. Navíc roste i počet jedináčků. „Pokles porodnosti je nevratný proces a čísla už nahoru půjdou jen horko těžko. Bude to mít dopad na celou společnost,“ shodují se odborníci s tím, že babyboom skončil a v následujících letech se dětí, které se za dvacet či třicet let stanou hlavní ekonomickou silou země, bude pravděpodobně rodit stále méně. Tedy pokud region nezachrání přistěhovalci a jejich potomci či módní trend diktující pro každý rodičovský pár alespoň pět potomků...
V neposlední řadě také klesl i příchod dvojčátek. Loňský jeden pár je velkým kontrastem oproti roku 2016, kdy se v Prostějově narodilo osm dvojic. V roce 2008 pak hlásili zdravotníci dokonce třináct takových porodů.
Navíc snižující se čísla z prostějovské porodnice jsou pro našince zkreslující. Z celkového počtu je nově narozených Prostějovanů zhruba ani ne polovina! Například v nejsilnějším roce 2007 se narodilo maminkám s trvalým bydlištěm v Prostějově „jen“ 452 dětí. Tento rekordní počet byl tehdy považován za novorozenecký boom. Od té doby to šlo s regionální porodností pořádně z kopce. V roce 2010 poprvé klesla pod hranici čtyř stovek dětí, o dva roky později přišlo na svět pouhých 364 prostějovských miminek, v roce 2013 dokonce jen 340! Vítání občánků v nejkrásnějších prostorách radnice pak přece jen mírně stouplo. V roce 2015 bylo takto přivítáno 482 zdejších dětí, následující tři roky přišel pokles (viz. tabulka), aby bylo loni uvedeno celkem 419 dětí.
Porodnice Nemocnice Prostějov nabízí budoucím maminkám tři samostatné uzavřené klimatizované porodní boxy, které poskytují rodičce i jejímu partnerovi maximální soukromí. „Součástí těchto boxů je kromě speciálních polohovacích lůžek také porodní vana, rehabilitační balony, žíněnky, sprcha, křeslo, rádio s CD přehrávačem. Nejmodernější porodní místnosti tak umožňují nespočet alternativních způsobů vedení porodu,“ prozrazuje Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel, do jejíhož portfolia Nemocnice Prostějov spadá. „Porodnice je také držitelem titulu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelské k dětem. Po porodu je samozřejmostí bonding i zavedený systém rooming-in na oddělení šestinedělí,“ dodala Miloševská.


Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments