Dobré ráno, dnes je čtvrtek 9.4.2020
svátek slaví Dušan,
zítra Darja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Zdánlivě obyčejná, větší hanácká obec. Tak na první pohled mohou vypadat Olšany u Prostějova. A v mnohém tomu tak skutečně je. S jednou výjimkou. Pod Olšany už dvacet let místo podzemní vody číhá jedovatý mrak plný chemikálií. Po havárii, která propukla v devadesátých letech minulého století, a za níž stála tehdejší Sigma, zůstala zamořená část podzemních vod, zejména v okolí olšanské části Hablov a nedaleko Duban. Že je něco v oblasti špatně, prozrazují modrožluté vrty, které jsou rozeseté po celé oblasti. Jak Večerník zjistil, nyní se rýsuje řešení, obec totiž získala na sanaci nutné peníze.


Ekologická zátěž v podobě kontaminované vody se řeší dlouhodobě. Jak ale poznamenávají někteří lidé z Olšan u Prostějova, před lety místním chyběly informace. A bylo tak zaděláno na problém. „Určitě budu ráda, až se s tím něco udělá. Potom ale člověk také přemýšlí, co bylo zpátky, když jsme to nevěděli spoustu let. A každý jsme měli studnu, ze které se ta voda brala,“ svěřila se Večerníku se svými dojmy třeba Dagmar Nováková. Jedna ze sousedek se domnívá, že voda mohla zvýšit výskyt rakoviny. „Pamatuji si doby, kdy jsme tady chodili pro vodu do cisterny a do hydrantů, a to trvalo asi dva roky. To je docela mazec. Navíc můžu říct, že zde stoupl počet nemocných rakovinou, tolik případů tu nebývalo,“ řekla paní Miloslava.
Nyní v obci funguje vodovod, přesto se ale na odstranění jedovaté vody pracuje. Postarat by se o ni měla firma Dekonta. „Princip metody spočívá v pravidelné injektáži nebo zasakování vhodných aditiv nebo substrátů do podzemní vody,“ uvedl nedávno pro Českou televizi Jan Vaněk z představenstva firmy. Dosud ale na sanaci havárie chyběly peníze. Ani to už ovšem neplatí. „Stavební povolení jako takové ještě úplně vydané není. Zatím máme ale rozhodnutí o poskytnutí dotace, je to kolem 160 milionů,“ prozradil starosta Milan Elfmark. Jakmile ho obec obdrží, vyrostou v jejím okolí další vrty. Celkem by jich mělo být 384.
Nebýt dotace, problém by se pravděpodobně nepodařilo vyřešit. Jak totiž Elfmark přiznává, se snahou o získání pomoci v okolních obcích narazil! „Oslovil jsem je asi před rokem a něco. Od té doby se bohužel mnoho nezměnilo,“ poznamenal starosta s tím, že věc je stále předmětem jednání.
Celková zdlouhavost řešení největší ekologické havárie Prostějovska ale naplňuje místní skepsí. „S tím už se něco dělalo tolikrát, že tomu snad ani nevěřím, že by se na tom něco mohlo zlepšit. Nehledě na to, že ten největší mrak, co tu byl pod Olšany, už je u Duban a blíží se ke zdroji pitné vody, odkud máme všichni tažené vodovody,“ vyjádřila obavy některých lidí paní Miloslava.


Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co vám nejvíce chybí v době koronavirových zákazů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Zdražení nájemného odloženo!

Potěšující zpráva pro všechny, kteří aktuálně bydlí v městském bytě. Jak Večerník už během února letošního roku informoval, prostějovští radní rozhodli o poměrně razantním zdražení nájemného. Minulý týden se ale konšelé platnost tohoto opatření rozhodli odložit na neurčito.

Mladí nejdou příkladem.

Mnozí omladinu chválí za jejich příkladný přístup k nouzovému stavu i za to, že na rozdíl od jedinců ze starší generace nosí poctivě roušky. Ovšem případ kouření na dětském hřišti za Penny marketem na sídlišti Hloučela, kdy skupinka několika mladíků měla roušky bůhvíkde, svědčí o něčem úplně jiném.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR HANZLÍK

S jedním z nejznámějších prostějovských disidentů a chartistů se minulý týden rozloučila prostějovská veřejnost. Známý antikomunista a normalizační diskžokej zemřel ve věku 75 let.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

11 630 000

Přesně takovou sumu peněz hodlá už letos proinvestovat prostějovský magistrát v rámci první etapy rekonstrukce Sídliště B. Šmerala. Stavební investice je rozdělena na pět etap do tří let a městskou pokladnu má stát v součtu bezmála osmačtyřicet milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„MATKOU PANA PETRÁŠKA NENÍ“

Spisovatelka a publicistka Blanka Kovaříková na adresu prostějovské rodačky Manon Chaufour, která měla vztah s Janem Werichem.

Total Comments