Příjemnou noc, dnes je neděle 16.2.2020
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Zdánlivě obyčejná, větší hanácká obec. Tak na první pohled mohou vypadat Olšany u Prostějova. A v mnohém tomu tak skutečně je. S jednou výjimkou. Pod Olšany už dvacet let místo podzemní vody číhá jedovatý mrak plný chemikálií. Po havárii, která propukla v devadesátých letech minulého století, a za níž stála tehdejší Sigma, zůstala zamořená část podzemních vod, zejména v okolí olšanské části Hablov a nedaleko Duban. Že je něco v oblasti špatně, prozrazují modrožluté vrty, které jsou rozeseté po celé oblasti. Jak Večerník zjistil, nyní se rýsuje řešení, obec totiž získala na sanaci nutné peníze.


Ekologická zátěž v podobě kontaminované vody se řeší dlouhodobě. Jak ale poznamenávají někteří lidé z Olšan u Prostějova, před lety místním chyběly informace. A bylo tak zaděláno na problém. „Určitě budu ráda, až se s tím něco udělá. Potom ale člověk také přemýšlí, co bylo zpátky, když jsme to nevěděli spoustu let. A každý jsme měli studnu, ze které se ta voda brala,“ svěřila se Večerníku se svými dojmy třeba Dagmar Nováková. Jedna ze sousedek se domnívá, že voda mohla zvýšit výskyt rakoviny. „Pamatuji si doby, kdy jsme tady chodili pro vodu do cisterny a do hydrantů, a to trvalo asi dva roky. To je docela mazec. Navíc můžu říct, že zde stoupl počet nemocných rakovinou, tolik případů tu nebývalo,“ řekla paní Miloslava.
Nyní v obci funguje vodovod, přesto se ale na odstranění jedovaté vody pracuje. Postarat by se o ni měla firma Dekonta. „Princip metody spočívá v pravidelné injektáži nebo zasakování vhodných aditiv nebo substrátů do podzemní vody,“ uvedl nedávno pro Českou televizi Jan Vaněk z představenstva firmy. Dosud ale na sanaci havárie chyběly peníze. Ani to už ovšem neplatí. „Stavební povolení jako takové ještě úplně vydané není. Zatím máme ale rozhodnutí o poskytnutí dotace, je to kolem 160 milionů,“ prozradil starosta Milan Elfmark. Jakmile ho obec obdrží, vyrostou v jejím okolí další vrty. Celkem by jich mělo být 384.
Nebýt dotace, problém by se pravděpodobně nepodařilo vyřešit. Jak totiž Elfmark přiznává, se snahou o získání pomoci v okolních obcích narazil! „Oslovil jsem je asi před rokem a něco. Od té doby se bohužel mnoho nezměnilo,“ poznamenal starosta s tím, že věc je stále předmětem jednání.
Celková zdlouhavost řešení největší ekologické havárie Prostějovska ale naplňuje místní skepsí. „S tím už se něco dělalo tolikrát, že tomu snad ani nevěřím, že by se na tom něco mohlo zlepšit. Nehledě na to, že ten největší mrak, co tu byl pod Olšany, už je u Duban a blíží se ke zdroji pitné vody, odkud máme všichni tažené vodovody,“ vyjádřila obavy některých lidí paní Miloslava.


Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI NA SÉPCE?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rázný krok k dohodě?

Zastupitelé schválili vznik komise, která by měla posoudit návrhy na uspořádání parku ve Studentské ulici. Návrhy židů, petičního výboru i města se ale liší, takže konečná verze připomenutí židovského hřbitova nemusí hned tak vzniknout. Je to ale další krok k možnému kompromisnímu řešení.

Další vražedný čin v obci.

Ještě v živé paměti máme čin seniora, který v březnu 2016 zastřelil v Bedihošti svého tchána. Předminulou sobotu ve stejné obci muž napadl sekáčkem sedmdesátiletého důchodce a přivodil mu tak těžká zranění. Policie pachatele dopadla a ten za pokus o vraždu skončil ve vazbě.

Total Comments

Osobnost týdne

HALINA PAWLOVSKÁ
06 pawlovska
Známá tvář českého showbyznysu pobavila ve čtvrtek svými humornými historkami vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

1 628 000


Přesně tuto částku schválili a rozdělili v rámci dotací pro sociální oblast na letošní rok prostějovští zastupitelé. Největší příspěvek od města obdrželo Azylové centrum.

Total Comments

Výrok týdne

„A kolik má Havel na svědomí životů?“

Prostějovský zastupitel za KSČM Jaroslav Šlambor hodně protestoval proti tomu, aby vznikaly pamětní desky obětem komunistické zvůle

Total Comments