Příjemnou noc, dnes je neděle 23.2.2020
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 To, že začnete provozovat penzion a restauraci, rozhodně neznamená, že zbohatnete. Dokonce vám nikdo nezaručí ani to, že si vyděláte na holé živobytí. Potvrdit to může i Pavel Veverka, který kvůli svému podnikání skončil před prostějovským soudem. Minulé úterý byl odsouzen za úvěrový podvod k podmíněnému trestu. Aby umořil vzniklé dluhy, bude muset prodat nejen nemovitost, kvůli které si půjčku bral, ale i svůj brněnský byt. Večerník líčení sledoval přímo v soudní síni.
Jedenapadesátiletý Pavel Veverka byl uznán vinným z toho, že předstíral lepší situaci své firmy provozující penzion v Protivanově, než v jaké se už tehdy ztrátová společnost ve skutečnosti nacházela. V žádosti o dvoumilionovou půjčku totiž předložil zfalšované dokumenty. Na základě nich mu byl úvěr poskytnut a on ho nějaký čas řádně splácel. Když banka zjistila, že poskytnuté údaje byly falešné, rozhodla o okamžitém splacení úvěru. Toho však Veverka nebyl schopný. Následné obstavení účtu mu způsobilo značné problémy v jeho podnikání. Vše se pokusil řešit převodem majetku na svoji družku, ani to jej však před soudem nezachránilo. Banka, u níž neoprávněně získal úvěr, po něm požadovala částku zhruba 1,8 milionu korun.

„Jsem klidný, majetku je spousta“

Vše kupodivu nakonec skončilo tam, kde to začalo. Pohledávku banky dle svých slov za 3,1 milionu korun odkoupil bývalý vlastník domu v Boskovicích, kvůli němuž si Pavel Veverka úvěr původně bral. „Takto agresivní postup banky nechápu. Zesplatněním úvěru paralyzovala podnikání pana Veverky a z něj i z jeho přítelkyně málem udělala bezdomovce. S něčím podobným jsem se dosud nesetkal,“ vyjádřil se Leoš David, který navzdory opakovaným dotazům soudce naprosto přehlížel fakt, že půjčka byla poskytnuta na základě zfalšovaných dokumentů.
Z výpovědi svědka vyplynulo, že by mu měl obžalovaný aktuálně dlužit bezmála čtyři miliony korun. Navzdory tomuto faktu však věřitel rozhodně neztrácel optimismus. „Jsem úplně klidný, o své peníze nepřijdu. Majetku je spousta. V první řadě se prodá byt pana Veverky v Brně, dále pak dům v Boskovicích, který od mé společnosti odkoupil a který je nyní součástí konkurzní podstaty jeho zkrachovalé společnosti. Pokud by to nestačilo k uhrazení všech pohledávek, stále zde zůstává penzion v Protivanově, jehož hodnota se pohybuje kolem pěti milionů korun,“ vypočítal David, který tím tak úplně nevysvětlil, jak chce vše získat zpět, aniž by z pana Veverky a jeho přítelkyně „udělal bezdomovce“.

Senát: obhajoba je vymyšlená

Sám Veverka se hájil tím, že on listiny nezfalšoval. Učinit tak měl člověk, kterého si na sjednávání úvěru najal, neboť se prý v dané problematice neorientuje. Kontakt na něj však nebyl schopný poskytnout, pouze uvedl jméno společnosti. Jak soud zjistil, ta se zabývá něčím úplně jiným. Obhajobě proto senát absolutně nemohl uvěřit, načež obžalovaného odsoudil na tři roky, trest mu pak na čtyři roky podmíněně odložil. Kromě toho Pavlu Veverkovi zakázal čtyři roky působit ve funkci zástupce společnosti. „Jsme přesvědčeni, že obhajoba byla účelová a od základu vymyšlená. To, co banka po panu Veverkovi chtěla, mohl se svým účetním vyřešit během jediného telefonátu a nemusel si nikoho najímat. Navíc o úvěr u banky žádal obžalovaný celkem třikrát a v tom posledním případě již služeb dle našeho názoru fiktivního pana Skaláka vůbec nevyužil. Proto bylo jasné, že obžalovaný spáchal podvod, jinak by na požadovaný úvěr neměl nárok a nezískal ho,“ odůvodnil rozhodnutí předseda senátu Petr Vrtěl, který polehčující okolnost viděl ve faktu, že způsobená škoda bude zřejmě uhrazena z majetku obžalovaného. „Faktem je, že coby jednatel selhal na plné čáře. Nicméně banka již dosáhla svého a zisku se po prodeji brněnského bytu i domu v Boskovicích zřejmě dočká i pan David, takže v tomto ohledu budou všichni poškození spokojeni,“ uzavřel Vrtěl.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments