Dobré dopoledne, dnes je středa 8.4.2020
svátek slaví Ema,
zítra Dušan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
 Rom ve škole zmlátil dvanáctiletou sestru!

Kolik neštěstí ve světě už přinesla nedostatečná bezpečnostní opatření na školách, do kterých se i dnes většinou dostane každý, komu se jen zamane? K neuvěřitelnému a hlavně krvavému incidentu došlo minulé pondělí v budově Základní školy v Kollárově ulici v Prostějově. Osmnáctiletý Rom vtrhl do šesté třídy, ve které zmlátil svoji vlastní sestru! Jak se vůbec dostal do školy? Celý incident o den později projednávali i prostějovští zastupitelé na svém zasedání. Případ na něm otevřel zastupitel Pavel Dopita (SPD). Policie případ velice stručně potvrdila, ředitel školy Večerníku řekl, že krizový plán počítá s podobnými situacemi, ale v tomto případě napadení dvanáctileté dívky nešlo nijak zabránit.Zpráva o brutálním napadení romské školačky se rozletěla už v pondělí po sociálních sítích a jedna z maminek dětí příslušné školy si postěžovala také prostějovskému zastupiteli Pavlu Dopitovi. „Dnes se mi dcera vrátila ze školy v naprostém šoku a rozrušení. Při čtvrté vyučovací hodině vtrhl do třídy zhruba osmnáctiletý muž, který není ze školy, a začal křičet a nadávat jejich spolužačce, údajně sestře a domáhat se mobilního telefonu. Jeho agrese rostla, hodil po ní lavici a poté ji začal fyzicky napadat. Ta upadla na zem, kde ji začal kopat a tahat za vlasy. Následně jí vytrhl mobil z ruky a utekl. Pan učitel, který je staršího věku, snad i pochopitelně nezasáhl. Spolužačku mé dcery, která byla od krve, si následně odvedla matka,“ přečetl zprávu od ženy přímo na jednání zastupitelstva minulý týden v úterý Pavel Dopita. „Zajímalo by mě, jak je vůbec možné, aby se jakýkoliv cizí člověk dostal do budovy školy. Existuje vůbec nějaký krizový plán pro tyto případy? Podle něj by měl totiž v takových situacích zasáhnout fyzicky zdatnější člověk, například tělocvikář, školník nebo někdo z ochranky,“ chtěl znát odpovědi od kompetentních politiků opoziční zastupitel Pavel Dopita. „Samostatnou otázkou zůstává, jak je možné, že se do budovy dostala cizí osoba, která mohla v afektu i třeba pod vlivem omamných látek dětem ublížit? Ale chápu, že je to se stoprocentní jistotou neřešitelné,“ dodal ještě vzápětí Dopita.
Prostějovští zastupitelé násilný čin odsoudili, náměstek primátora pro školství Jan Krchňavý potvrdil, že město jako zřizovatel základních škol disponuje krizovým plánem pro podobné situace. „Přestože na všech školách v posledních letech vznikla důkladná bezpečnostní opatření a vchody jsou zabezpečeny elektronickým zařízením, co si budeme povídat, do budov se často dostane každý. Stačí jen do mikrofonu u dveří nahlásit, že jdete za nějakým učitelem nebo že dítěti nesete svačinu. Budeme se muset nad celým problémem znovu zamyslet,“ uvedl Jan Krchňavý, sám dlouholetý ředitel Základní školy Jana Železného.
Z události je viditelně nešťastný ředitel Základní školy v Kollárově ulici Josef Hrachovec, kterého Večerník oslovil se žádostí o vyjádření. „Do jedné ze tříd přišel za svojí sestrou během vyučování osmnáctiletý mladík, který byl kdysi rovněž žákem naší školy. Na něco se jí zeptal, dívka mu cosi romskou řečí odsekla a mladíka doslova popadl amok. Žačku šesté třídy fyzicky napadl, údajně kvůli tomu, že mu ráno doma ukradla mobilní telefon. Po incidentu byla přivolána matka dívky a také jsme samozřejmě informovali policii,“ uvedl k činu Josef Hrachovec. „Celému incidentu se bohužel nedalo zabránit. V hodině vyučoval sedmdesátiletý pedagog, který jen suploval za svého mladšího kolegu. Jakmile došlo k napadení, okamžitě jiné žáky poslal pro pomoc. Mladík ale rychle opustil budovu školy. Matka pak se svojí dcerou o něčem romsky hovořila, podle mého názoru bude policie věc řešit jen jako přestupek, pokud vůbec. Osobně si nevím rady s tím, jak podobným věcem zabránit. Copak za chvíli budeme jako ve Spojených státech, aby vchod do školy hlídala policie nebo bezpečnostní služba? Ano, dveře budovy jsou uzamčeny a vybaveny elektronickým bezpečnostním opatřením, to ale viditelně nestačí,“ pokrčil rameny ředitel základní školy Josef Hrachovec.
Krvavý incident, po kterém dvanáctiletá žačka školy utrpěla zranění v obličeji a podlitiny na těle, bude mít zřejmě další dohru. „Mohu potvrdit incident na jedné z prostějovských základních škol, a to, že jeho okolnosti šetříme. Ve věci je dáno podezření z přestupku proti občanskému soužití. S ohledem na věk zúčastněných k němu však v tuto chvíli další informace poskytovat nebudeme,“ sdělil Večerníku policejní tiskový mluvčí František Kořínek.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co vám nejvíce chybí v době koronavirových zákazů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Zdražení nájemného odloženo!

Potěšující zpráva pro všechny, kteří aktuálně bydlí v městském bytě. Jak Večerník už během února letošního roku informoval, prostějovští radní rozhodli o poměrně razantním zdražení nájemného. Minulý týden se ale konšelé platnost tohoto opatření rozhodli odložit na neurčito.

Mladí nejdou příkladem.

Mnozí omladinu chválí za jejich příkladný přístup k nouzovému stavu i za to, že na rozdíl od jedinců ze starší generace nosí poctivě roušky. Ovšem případ kouření na dětském hřišti za Penny marketem na sídlišti Hloučela, kdy skupinka několika mladíků měla roušky bůhvíkde, svědčí o něčem úplně jiném.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR HANZLÍK

S jedním z nejznámějších prostějovských disidentů a chartistů se minulý týden rozloučila prostějovská veřejnost. Známý antikomunista a normalizační diskžokej zemřel ve věku 75 let.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

11 630 000

Přesně takovou sumu peněz hodlá už letos proinvestovat prostějovský magistrát v rámci první etapy rekonstrukce Sídliště B. Šmerala. Stavební investice je rozdělena na pět etap do tří let a městskou pokladnu má stát v součtu bezmála osmačtyřicet milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„MATKOU PANA PETRÁŠKA NENÍ“

Spisovatelka a publicistka Blanka Kovaříková na adresu prostějovské rodačky Manon Chaufour, která měla vztah s Janem Werichem.

Total Comments