Dobré dopoledne, dnes je pátek 3.4.2020
svátek slaví Richard,
zítra Ivana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Základem dobře sloužícího auta je jeho řádná údržba. Ovšem jakkoliv potřebně tato poučka zní, stále se najdou řidiči, kteří svá auta zanedbávají a nechávají je postupně chátrat. Přitom správnou údržbou lze předejít velké spoustě pozdějších oprav.


Zároveň by se ještě slušelo dodat, že v dnešní době, kdy jsou auta stále chytřejší a chytřejší, umí některé modely ohlídat spoustu věcí a o servis či pravidelnou kontrolu si „řeknou". Mnoho aut, která jezdí po českých silnicích, však takovými funkcemi nedisponuje, a proto nezbývá nic jiného, než aby údržbu vedl v patrnosti řidič sám. Dali jsme proto dohromady deset základních tipů, o které se lze při běžné údržbě opřít. Pro více informací není potom od věci najít si plán údržby ke svému konkrétnímu modelu auta.
1. Kontrolujte a měňte olej
Může vám připadat, že podobnou poučku slyšíte dnes a denně, ale budete se divit, kolik aut jejich majitelé zadřou jen proto, že nepočítají s průběžnou spotřebou oleje mezi výměnami. I když svoje auto a jeho spotřebu oleje dobře znáte, není na škodu alespoň jednou za 2 000 kilometrů zkontrolovat hladinu. Zjistěte si přitom, jakým způsobem se má olej u vašeho auta kontrolovat. Obecně byste olej měli kontrolovat na rovné ploše a při zahřátém motoru. Slouží k tomu měrka, kterou většinou poznáte podle barevné rukojeti. Máte-li automatickou převodovku, měli byste tu a tam mrknout na olej i v ní.
2. Občas přeměřte tlak v pneumatikách
Pneumatika funguje správně pouze tehdy, když je správně nahuštěná. Podhuštěná pneumatika zvyšuje spotřebu a nesprávně se opotřebovává, přehuštěná zase snižuje adhezi a opět se nesprávně opotřebovává. Chcete-li tedy, aby vaše gumy dlouho vydržely, je správný tlak v nich naprosto základní věcí. U většiny osobních aut činí správný tlak v pneumatice okolo 2,3 baru. Automobilkou doporučené přesné hodnoty najdete na karoserii vozidla (například na dveřích řidiče, na vnitřní straně víčka palivové nádrže nebo třeba na pojistkové skříňce), jsou i v uživatelské příručce a existují také různé internetové databáze.
3. Motor i vy musíte dýchat přes čistý filtr
Vzduchový filtr se má měnit s olejem, nicméně mnoho řidičů se snaží ušetřit peníze tím, že ho pouze prohlédnou, vyklepnou a nevymění. Přitom stojí maximálně pár stokorun a zajistí, že se motoru bude dobře dýchat. Prakticky totéž platí pro kabinový filtr. Čistý filtr znamená čistý vzduch do interiéru, možná se zbavíte i zamlžených oken.
4. Brzdové kotouče a desky zasluhují pozornost
Brzdy jsou prvkem, na který musí být v autě vždy maximální spoleh. Máte-li litá kola, je na brzdové kotouče a destičky zpravidla docela dobře vidět, takže sílu zbývajícího obložení zkontrolujete pouhým pohledem. Jakékoliv kopání, vibrování či pazvuky potom nenechávejte bez povšimnutí a řešte je zavčasu.
5. Neopomínejte brzdovou kapalinu
U brzdové kapaliny si nelze vystačit s tím, že „je jí dost“. Stejně jako většina dalších náplní, i „brzdovka“ podléhá časem zkáze v podobě vodnatění. Zvýšení podílu vody znamená snížení bodu varu a nízký bod varu je něco, co u brzdové kapaliny rozhodně nechcete. Při silném ohřátí brzd (sjíždění z hor) by mohl nastat moment, kdy celý systém kvůli uvařené „brzdovce“ zcela selže. Její kondici lze přitom vcelku snadno zkontrolovat, stačí na to tester, který měří podíl vody v kapalině podle elektrického odporu.
6. Chladicí kapalina není jen voda
Ano, za určitých okolností lze do chladicího systému nalít vodu, ovšem v závislosti na materiálu, ze kterého je vyrobený blok motoru, se vystavujete riziku rzi v chladicím systému. Správná je proto jen chladicí kapalina správné specifikace, tedy doporučená výrobcem. A pozor na její stáří. S časem totiž směs přichází o své nemrznoucí schopnosti a zamrzlý chladicí okruh je v zimě velký problém. I bod tuhnutí kapaliny lze přitom jednoduše změřit, zde se používá refraktometr, který ukáže bod tuhnutí kapaliny.
7. Máte-li turbodmychadlo, dochlazujte
Tento bod se netýká ani tak údržby, jako zcela prosté prevence týkající se vozů s turbodmychadlem. Zejména pokud využíváte výkon motoru, není potom možné jen tak zastavit a ihned motor nechat „chcípnout“. Rozpálené turbodmychadlo je třeba dochladit postupně, kolováním oleje, případně i vody. Takže pokud jste před zastavením nejeli naprosto v klidu, je vhodné 2–3 minuty počkat a nechat motor běžet na volnoběh. Výjimka platí jen u některých modernějších vozidel vybavených elektrickými čerpadly, která čerpají chladicí médium skrz turbo i po zhasnutí motoru.
8. Auto zasluhuje být čisté
Lak je sice tvrdý a vydrží leccos, ovšem na některé nečistoty je i bezbarvá vrstva krátká. Různý nepořádek padající ze stromů má tendence nechávat na laku špatně čistitelné stopy, které následně nezbývá než odstranit pomocí chemie. Samostatným případem je potom ptačí trus. I pár dní na letním slunci stačí k tomu, aby se v „pokáleném" místě lak naleptal a zůstal narušen.
9. Kožená sedadla zasluhují extra péči
Kůže v autě je sice především designovou záležitostí, u mnohých modelů posunuje jejich interiér do jiné dimenze. Je proto zcela zásadní starat se, aby kůže časem nezanikla a nepopraskala. Přesně k tomu slouží různé krémy a přípravky udržující kůži vláčnou. Jen máloco totiž vypadá v autě hůř než
popraskané a potrhané sedačky.

 

 

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO & AUTO MOTO jste mohli najít v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšla v pondělí 16. března

 

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar