Dobré dopoledne, dnes je pátek 3.4.2020
svátek slaví Richard,
zítra Ivana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Zelené střechy, zelené stěny. I taková je možnost pro lidi, kteří staví či rekonstruují dům a mají blízko k přírodě. O technologie se loni začal zajímat také prostějovský magistrát. A začal se zabývat myšlenkou, že by některé budovy ve vlastnictví města mohly získat tuto novou podobu. První ze staveb, které by takto byly upravené, už je vytipována – zelená střecha by měla vzniknout na domě v Husově ulici, kde sídlí Ekocentrum Iris.

 

O návrhu se už jednalo na radě města. „V současné době připravuje odbor rozvoje a investic projekt na nový dům na Husově náměstí, ve kterém sídlí ČSOP Iris. Jelikož se jedná o nový objekt, který by měl vzniknout na místě starého, mohou si projektanti s objektem ‚vyhrát‘. Pracuje se s částí extenzivní zelené střechy. Ta by se měla nacházet více než nad polovinou zastavěné plochy objektu, počítáme i s popínavými rostlinami v části dvorního traktu,“ řekla k větší „zelenosti“ budovy Milada Sokolová (ODS a nezávislé osobnosti města Prostějova), náměstkyně primátora statutárního města Prostějov.
K novince se vyjádřila také vedoucí ekocentra Eva Zatloukalová. „Kromě zelené střechy chceme taky lépe využívat srážkovou vodu. Taková opatření jsou nám blízká. Chceme taky jít příkladem jiným lidem a ukázat, že to jde,“ uvedla k záměru, jehož cílem by měl být na střeše prostor pro hmyz a zároveň zelenější město.
Důvod pro stavební práce jako takové je přitom jednoduchý, a sice špatný stav budovy. „Máme delší dobu popraskané stropy. Navíc sousedé bourají vedlejší domek a zde nemáme vlastní štítovou zeď,“ vysvětlila Zatloukalová.
Iris přitom nemusí být jedinou budovou, která se zazelení. Podle vyjádření představitelů magistrátu probíhá zjišťování dalších vhodných budov.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar