Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Spousta emocí přecházející až v hysterii provází plánovanou výstavbu šestipodlažního bytového domu u kruhové křižovatky ulic Domamyslická a Plumlovská. Občané Domamyslic, kterým je stavební záměr soukromého investora trnem v oku, vytvořili protestní petici, se kterou se chtějí obrátit na vedení prostějovského magistrátu. Podle zjištění Večerníku dokument zatím podepsalo přes dvě stě lidí. Všichni mají za to, že devatenáct metrů vysoká budova ve tvaru „L“ do zdejší zástavby malých rodinných domků nepatří. Územní plán města Prostějova ale hovoří o něčem jiném. A tak je oheň na střeše...

 

Ostatně výzva k podepsání protestní petice běhá po sociálních sítích už skoro více než čtvrt roku. Stalo se tak poté, co se občané Domamyslic dozvěděli o projektu výstavby luxusního bytového domu v těsné blízkosti rondelu na začátku této příměstské části. Večerník se vypravil přímo na místo zjistit, proč tamním lidem celý projekt vadí. „A vám by se jako líbilo, kdyby vám někdo čuměl do oken? Staví se tady vesměs nízké rodinné domky a teď tady má vyrůst devatenáctimetrová potvora! Takový barák se sem vůbec nehodí. Vůbec nechápu, kdo to mohl schválit,“ obořil se mladý muž, kterého jsme zastihli v jednom z nedalekých rodinných domků. Své jméno nám odmítl prozradit, stejně jako mnoho dalších obyvatel Domamyslic. „Pracháčům se povolí všechno, my jsme jen hnůj! Když jsme kupovali parcelu na stavbu našeho domku, vůbec jsme neměli ponětí o tom, že o pár metrů vedle se bude jednou stavět výšková budova,“ posteskla si žena středního věku, majitelka dalšího nízkého domečku. Další muž, tentokrát senior, poslal Večerník nevybíravými slovy rovnou k šípku. „Stejně nějakým článkem nic nezměníte, navíc jste jedna ruka s radnicí a Košťálem ze stavebního úřadu. Jděte do hajzlu,“ neviděl si příliš do úst postarší muž.
Jediný, kdo se za svůj nahlas vyřčený protest nestyděl, byl Miloslav Zatloukal bydlící v těsném sousedství parcely, na které soukromý investor hodlá postavit šestipodlažní dům s přibližně sedmi desítkami luxusních bytů. „Tato stavba má vzniknout hrozným způsobem! Už prezident Havel kdysi slíbil, že v této republice se už nikdy žádné králíkárny stavět nebudou, a jedna taková má vzniknout právě tady u nás. Má to být dům se sedmdesáti byty a parkovištěm pro dvě stě aut. Navíc silnice, která vyústí z tohoto parkoviště, má být vedena mezi nízkými domky, copak to jde? Kdo se nás zeptal, zda souhlasíme se zvýšenou prašností, smogem a naprosto nesnesitelně zvýšeným provozem a hlukem? Navíc nový dům má být napojen na stávající kanalizaci, která je už dávno na svém maximu. Myslím si také, že napojení na elektrickou síť není rovněž vůbec připraveno. A vůbec, kdo z magistrátu mohl povolit stavbu nějakého mrakodrapu mezi malými rodinnými domky? Vždyť to všechno je proti zdravému rozumu,“ namítal rozčileně Zatloukal, podle něhož petici proti výstavbě výškové nemovitosti podepsalo už více než 200 občanů Domamyslic.
Celé toto rozhořčení má však jeden háček. Už před několika lety potvrdil Večerníku v jiné souvislosti tehdejší náměstek primátorky pro stavební investice Zdeněk Fišer, že Územní plán města Prostějova počítá s výstavbou výškových domů v této lokalitě. „V územním plánu je jasně dáno, že ve směru od Domamyslic až po Krasice jsou pozemky po pravé straně silnice určeny pro stavbu výškových domů, aby se zde časem vytvořilo pěkné a důstojné předměstí Prostějova,“ řekl tehdy Fišer.
Šestipodlažní dům s luxusními byty má na okraji Domamyslic v úmyslu postavit prostějovský podnikatel Marcel Hájek, mimo jiné majitel obchodního centra Atrium v Prostějově. Ten nás nechal nahlédnout do vizualizace budoucího domu s luxusními byty. „Nezlobte se, ale k dispozici ke zveřejnění vám ji poskytnout zatím nemohu. Projekt ještě není dokončen a není vyloučeno, že dojde ještě k nějakým úpravám. Nechci se proto ani k celé záležitosti zatím vyjadřovat. Mohu ale veřejnost ubezpečit, že postupuji přesně v duchu Územního plánu města Prostějova a v projektu plním všechny požadavky stavebního úřadu. Celou věc samozřejmě úzce projednávám s prostějovským magistrátem,“ řekl exkluzivně Večerníku Marcel Hájek.

 

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-