Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na začátku prázdnin informoval Večerník o tom, že i přes protesty obyvatel Čunína se do této malebné vesničky na Konicku přistěhovaly dvě etnicky smíšené rodiny Hangurbadžů a Komárků. Zatímco po více než měsíci se Romové s domorodými obyvateli celkem úspěšně sžívají, nad jejich přistěhováním stále převládá pachuť. Starosta Konice Michal Obrusník totiž upozornil na fakt, že rodiny platí za dům v nefunkčním stavu nehorázné peníze. Tedy lépe řečeno, 17 tisíc korun měsíčně za obě rodiny platí sociálka...

 

Majitel domu, který patří mezi „úspěšné“ obchodníky s chudobou, totiž pronajal dvěma rodinám dům ve středu Čunína, ve kterém nebyla zapojena voda ani elektřina. „V tom baráku už jedenáct let nikdo nebydlel, bývalá majitelka ho nechala zchátrat. Koupil ho makléř s nemovitostmi, který sem nastěhoval cikány,“ upozornil nás muž z Čunína, který si nepřál být jmenován.

Podle zjištění Večerníku ale došlo nyní už k nápravě. „Stalo se tak na nátlak našeho městského úřadu. Nechali jsme našimi pracovníky opravit v domě přívod vody a zapojili elektřinu. Samozřejmě na náklady majitele,“ sdělil starosta Konice Michal Obrusník. „Ano, voda nám už teče a elektřina je zapojena. Toto je už v pořádku,“ potvrdila Aneta Komárková, jedna z přistěhovaných členek dvou rodin.
V domě nyní žije osm nových obyvatel, čtyři dospělí a stejný počet dětí. Přestože z nich měli obyvatelé této vesnice původně strach, nyní se zdá, že problémy zatím nejsou. „Ta děcka jsou celkem slušně vychovaná, na potkání nás hlasitě zdraví, a to několikrát za den,“ pronesl jeden ze sousedů. „Rodiny jsou na můj vkus trošku hlučnější, ale čekal jsem to horší,“ přidal se druhý čunínský domorodec. „Se zdejšími lidmi nemáme žádné problémy. A proč taky? Chováme se slušně, takže nepište žádné pi..viny,“ upozornil Večerník jeden z romských přistěhovalců.
Na celém případu zaráží fakt, že majitel si za bydlení účtuje od obou rodin celkem 17 tisíc korun měsíčně. „Účtovat si tak nehoráznou sumu peněz za dům, ve kterém jsou plísně, chybí žumpa a v době přistěhování obou rodin nefungoval vodovod ani elektřina, považuji za skandální. A ještě k tomu toto nájemné platí stát! Svědčí to o nedokonalých zákonech, ovšem bohužel se to děje v celém prostějovském regionu. Obchodníků s chudobou, kteří se neštítí pronajímat většinou romským rodinám doslova zříceniny, stále přibývá. Na tuto středu 12. srpna jsem svolal schůzku, na které o dané problematice budu jednat se zástupci sociálního úřadu, hygieny, stavebního úřadu, krajského úřadu a dalších institucí. Snad se dohodneme na nějakém smysluplném řešení této situace, která je už neudržitelná,“ sdělil v sobotu odpoledne Večerníku konický starosta Michal Obrusník.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-