Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

39 sporitelnaKam se poděly stovky milionů ze zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov? Zatímco Policie ČR si nad tímto problémem stále láme hlavu, Česká spořitelna má jasno. Za její rekordní „manko“ může někdejší insolvenční správce Jaroslav Svoboda. Jeho působením měla bance vzniknout škoda v ohromující výši 209 milionů korun. Brněnský právník ovšem tento požadavek považuje za absurdní... Rozprodej OP Prostějov ani zdaleka nevynesl tolik, co si jeho věřitelé představovali. A ti tak nyní hledají viníky. Ten největší z nich Česká spořitelna svého času do potápějícího se podniku „nalila“ minimálně 675 milionů korun. Zpět na účet jí zatím dorazilo pouze něco přes sto dvacet milionů korun. Kdo za to může?

„Škoda 209 304 646 korun vznikla prodejem zásob, které byly zastaveny ve prospěch České spořitelny. Tento prodej proběhl, aniž by to insolvenční správce s bankou coby největším věřitelem konzultoval,“ vysvětil právní zástupce České spořitelny Ladislav Smejkal. Správce Jaroslav Svoboda Oděvní podnik Prostějov fakticky vedl od vyhlášení insolvence v lednu 2010 do června 2011. Současnou žalobu České spořitelny považuje za nesmyslnou. Připustil, že v době jeho působení k rozprodávání zásob skutečně docházelo. „Prodávaly se však i nové výrobky, pronajímaly se nemovitosti a tak dále. Podstatné je, že většina z těchto peněz byla využita na provoz podniku. V té době ještě fungovala nejen měřenková, ale i sériová výroba, byly otevřeny podnikové prodejny a tak dále,“ reagoval Jaroslav Svoboda s tím, že celkové zisky za dobu jeho působení dosáhly 296 milionů korun, výdaje na provoz pak byly 207 milionů korun, z toho osmašedesát milionů šlo na mzdy zaměstnanců. „Není tedy například pravda, že v té době byla provozována pouze měřenková výroba, jak tvrdí Česká spořitelna,“ argumentuje Svoboda.

Proč Česká spořitelna stále nepožaduje náhradu škody za své stamilionové nedobytné úvěry v OP od členů managementu podniku, kteří si tyto úvěry před krachem podniku brali? Ti tak přitom činili v době, kdy faktický stav Oděvního podniku nesvědčil o ničem dobrém. „Česká spořitelna provoz firmy v této době de facto ovládala,“ upozornil již před lety soudce Krajského soudu v Brně Jan Kozák, který kvůli tomu banku vyloučil z věřitelského výboru. Byl to právě on, kdo na místo insolvenčního správce dosadil Jaroslava Svobodu. Po tuhých sporech byl však jeho postup označen za nezákonný a on byl málem zbaven taláru. Česká spořitelna coby největší věřitel následně celý konkurz ovládla. O tom, zda na nezákonném vyvedení posledních milionů korun z potápějícího se Oděvního podniku měl svůj podíl i Jaroslav Svoboda, tedy rozhodne soud. Jisté však je, že více jak dvoumiliardový dluh už nikdy nikdo všem věřitelům nevrátí...

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-