Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tak to tady máme zase! Sice se něco podobného dalo čekat, ale přesto to mnohé zaskočilo a jiné snad i vyděsilo. S nástupem žáků a studentů do školních lavic i s nadcházejícím podzimem se COVID-19 stejně jako další virová onemocnění dostal přímo do tříd.

Jednou ze zasažených škol je prostějovská „reálka“, kde k řešení situace přistoupili s chladnou hlavou... Problém s koronavirem hlásí i Dům domácí péče SANCO ve Vrahovicích, kde se měl vetřít mezi personál i klienty. Podle informací Večerníku jej má zhruba desítka lidí!

Minimálně dvě školy v regionu musí řešit problém v souvislosti s pozitivním testem některého ze studentů. „Na Prostějovsku je prováděno trasování v souvislosti s výskytem pozitivního případu ve dvou školských zařízeních. V tuto chvíli není důvod se obávat, že některou ze škol budeme chtít zavřít,“ potvrdila Večerníku na konci uplynulého týdne krajská epidemioložka Růžena Halířová.
Už v průběhu týdne se do redakce doneslo, že jednou z těchto škol je RG a ZŠ města Prostějova. Zde měly skončit v karanténě dvě třídy. „Je to tak, prostě se s tím musíme naučit žít. Ještě uprostřed týdne bych vám řekl, že situace bude asi velmi špatná. Nicméně po všech dosud provedených testech máme stále pouze jediného nakaženého. Dokonce i jeho spolužák, s nímž sedí v lavici, měl test negativní,“ odechls i ředitel školy Rostislav Halaš, jehož jsme se přirozeně zeptali i na zdravotní stav nakaženého. „Má zcela bezpříznakový průběh, nemoc byste na něm nepoznali. Na test šel kvůli předchozímu trasování, byl totiž v kontaktu s někým, u něhož byl potvrzen COVID-19,“ vysvětlil Halaš, který o situaci přirozeně informoval rodiče a zároveň úzce spolupracuje s hygieniky. „Řídíme se plně manuálem vydaným Ministerstvem školství, v němž se popisuje postup při prokázání nákazy. Svá pravidla má i hygiena, se kterou jednotlivé kroky konzultujeme. Nezbytná je například neustálá dezinfekce,“ ujišťuje ředitel prostějovské „reálky“.
Přestože je poměrně dosti pravděpodobné, že nakažených žáků a studentů usedlo do školních lavic výrazně více, hygienici v tuto chvíli kromě reálky evidují už jen jedinou další školu, u jejíhož žáka byla nákaza prokázána. „Pokud je zjištěn pozitivní případ, je dalším lidem, s nimiž přišel nakažený do styku, nařízena desetidenní karanténa. Tu však lidé dlouhodobě velmi špatně snášejí a snaží se jí vyhnout. Je to i příčina toho, proč se někteří z nich neradi podrobují testování. Izolace se obávají snad ještě více než vlastního onemocnění,“ připojila ředitelka protiepidemického odboru KHS Olomouckého kraje Růžena Halířová jeden z řady poznatků z posledních dní s tím, že druhý ústav zveřejnit nemůže.
Stále platí, že průběh nemoci je u drtivé většiny pozitivně testovaných velmi mírný. „Nikdy však nelze vyloučit, že se jejich zdravotní stav zhorší. Zároveň je velmi pravděpodobné, že stejně jako každý podzim se bude počet lidí nakažených jakýmkoliv virovým onemocněním stále zvyšovat,“ předpověděla Halířová. 

 Dům domácí péče SANCO ve Vrahovicích má problém. Z tiskového prohlášení zveřejněného na internetových stránkách tohoto sociálního zařízení pro péči o zdravotně omezené klienty vyplývá, že se mezi personál i klienty vetřel COVID-19. A poměrně ve značném rozsahu. Koronavirem je nakažena podle informací Večerníku zhruba desítka osob!
„I přes veškerá opatření, která jsme v únoru přijali a díky nimž úspěšně přestáli následné období ve zdraví, se k nám nyní skrze návštěvy dostal COVID-19,“ uvádí ve zveřejněném prohlášení ředitelka zařízení SANCO Květoslava Šťastná. „Testy virus potvrdily u zaměstnanců a bohužel i u některých pacientů. Nicméně jsme se snažili na situaci rychle reagovat. I přestože máme polovinu personálu doma v karanténě, ta druhá to nevzdává a jede na plné obrátky. Vytvořili jsme si systém, díky kterému si naše ošetřovatelská péče drží stejné standardy, a krizový tým, který je připraven na každou situaci. Návštěvy jsou bohužel pozastaveny, ale věříme, že se brzy přes tuto situaci dostaneme a budeme vám moci naše dveře opět otevřít,“ dodává Šťastná.
„Z této zprávy jsem hodně nešťastná, protože právě v SANCO měli propracované opravdu dokonalé preventivní opatření proti nákaze. Přeji jim, aby celou situaci zvládli a aby jejich pacienti neměli kvůli koronaviru nějaké závažnější následky,“ okomentovala situaci exkluzivně pro Večerník Alena Rašková, náměstkyně primátora pro sociální oblast v Prostějově.

 

Aktuální zpravodajství ke koronaviru najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 14. září

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-