Příjemnou noc, dnes je pondělí 19.8.2019
svátek slaví Ludvík,
zítra Bernard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 kovarikDalší díl soudního maratónu s někdejším prostějovským hokejistou Robertem Kovaříkem, odsouzeným na deset let žaláře za dvě loupežná přepadení, spáchaná v Prostějově na přelomu Milénia, začal v úterý minulého týdne u Krajského soudu v Brně.

Původně bylo soudní jednání naplánováno na tři dny, ale hned po tom prvním předseda senátu Aleš Novotný odročil proces až na 13. ledna příštího roku! Nutno podotknout, že k překvapení všech zúčastněných... Robert Kovařík, popírající účast na loupežích a žádající zproštění viny, tak přečká ve vazební věznici nejen Vánoce, ale i příchod Nového roku!

Rozmanitá účast svědků


V úterý dorazilo do Brna v rolích svědků hned několik Prostějovanů, jejichž přítomnost a výslech si vyžádal sám Kovařík. Při zářijovém přelíčení, prvním po nuceném návratu bývalého hráče HKC Prostějov z USA, se bez omluvy nedostavili Karel Menyház s Patrikem Galetou. Nyní už ale oba muži, na které Robert Kovařík přímo ukazuje, že právě oni přepadli dodávku s riflemi i realitního makléře, stanuli před soudcem Alešem Novotným. Přijel také David Zach, který byl za přepadení poštovního vozu v roce 2000 pravomocně odsouzen a z šestiletého trestu si odseděl dvě třetiny. Předvolán byl i prostějovský podnikatel Josef Kalabis a soud odtajnil také svědka, který před deseti lety vypovídal v neprospěch Kovaříka, a obvinil ho z loupeží. Právě tento rodilý Albánec vnesl svou výpovědí do celého procesu nejvíce vzruchu...

Josef Kalabis: „Své předvolání nechápu!“

Prostějovský podnikatel Josef Kalabis se před soudní síní svěřil Večerníku, že naprosto nechápe důvod svého předvolání. Vzápětí bylo jasné, proč si soud vyžádal jeho přítomnost. Dlouhá léta totiž podnikal společně s Karlem Menyházem a díky hokeji znal také Roberta Kovaříka. „K trestné činnosti Kovaříka vím jenom to, co se dočítám z Večerníku. Znám ho ze sportu, hráli jsme spolu noční ligu v hokeji, pak vím, že odešel hrát do Boskovic. V té době bydlel ve Vodní ulici, ale čím se živil, to mě nikdy nezajímalo. Je pravda, že co jsme se znali z hokeje, tak se o něm povídalo, že v něčem jede. Ale víte, jak to chodí to, Prostějov je malé město a řeči se vedou různé...,“ odpověděl Josef Kalabis na první otázku soudce Aleše Novotného. „Co se týká Karla Menyháze, byl to zhruba deset let můj obchodní partner. Nerozešli jsme se v dobrém, dokonce jsme se spolu soudili. Přestal mi platit nájem a dodnes mi dluží desítky tisíc korun. Pana Kremlu, toho přepadeného makléře znám velice dobře, naše rodiny jezdívaly společně na hory. To, že byl přepaden a oloupen jsem se dozvěděl, ale nijak jsem to neřešil,“ vypověděl dále Kalabis.

David Zach odmítl výpověď, bude žádat obnovu procesu

Naopak další Prostějovan David Zach, který byl jako jediný odsouzen za údajné spáchání loupeže poštovního vozu v roce 2000 a za parťáky měl mít právě Kovaříka společně s Petrem Vlčkem a Romanem Zemánkem, odmítl v úterý vypovídat z důvodu nebezpečí způsobení trestního stíhání své osoby. Večerníku se ale Zach svěřil, že stejně jako teď Kovařík i on bude žádat obnovu procesu. „Jsem rád, že Robert dnes prohlásil, že já jsem s přepadením toho poštovního auta neměl nic společného. Odkroutil jsem si čtyři roky za něco, co jsem nespáchal!“ uvedl dokonce natvrdo David Zach.

Patrik Galeta: „Jsem nevinný!“

Patrik Galeta byl před více než deseti lety rovněž v hledáčku policie a jedním z podezřelých. Soud ho však tenkrát podezření zprostil s tím, že přepadení dodávky s riflemi i realitního makléře účasten nebyl. Pravý opak ale dnes tvrdí Robert Kovařík. „Od té doby jsem se snažil na všechno zapomenout. Dařilo se mi to, než jsem se v Prostějovském Večerníku dočetl, co o mně teď tady pan Kovařík tvrdí. Já řidiče dodávky pana Buřta nepřepadl, v té době jsem byl s Janem Radičem ve Zlíně,“ řekl Galeta, čímž potvrdil stejnou písničku, kterou se v polovině září u soudu oháněl právě Jan Radič. Ano, právě tento muž nyní vstupuje do prostějovského hokeje...

Jenomže jejich společné alibi zpochybnil jak Robert Kovařík, tak minulý týden i soudce Aleš Novotný. „Svědkyně, u které jste měl s panem Radičem být v inkriminovanou dobu, vypověděla, že jste u ní byli ve tři hodiny odpoledne. Vy tvrdíte, že to bylo v osm večer. Jediným důkazem o této schůzce je vaše poznámka o čase psaná rukou na kousku papíru. To nezní příliš věrohodně,“ poznamenal předseda senátu krajského soudu. „Už v září jsem tvrdil, že alibi pánů Galety a Radiče jsou falešná. Navíc, pan Galeta tehdy užíval BMW kombík, tedy stejné auto, které zablokovalo cestu dodávce s riflemi. Je zajímavé, že u místa přepadení bylo podle svědků viděno i bílé BMW, kterým tenkrát jezdil Jan Radič. A co je už naprosto nepochopitelné, že přestože se v nalezeném černém BMW našla spousta otisků prstů, pánům Galetovi a Radičovi policie nikdy otisky nesejmula,“ upozornil na chybu při vyšetřování Robert Kovařík.

Při vzájemné konfrontaci Kovaříka s Galetou připomněl prvně jmenovaný i fakt z policejních protokolů, do kterých další Prostějované, Otakar Lošťák a taxikář Roman Snášel, rovněž označili Galetu za spolupachatele loupežných přepadení z roku 1999 a 2000. „Vůbec netuším, jak na to přišli,“ reagoval u soudu Patrik Galeta. 


Karel Menyház s úsměvem odmítl u soudu vypovídat

S klidem a úsměvem na tváři předstoupil před senát krajského soudu Karel Menyház. Podle Kovaříka měl v době přepadení realitního makléře Pavla Kremly milenecký poměr se ženou, která pracovala v bance a měla dát Menyházovi echo ve chvíli, kdy si Kremla přebíral v bance dva a půl milionu v hotovosti. Menyház pak měl řídit lupičský gang, který půl hodiny nato realitního makléře u Hrdibořic přepadl. „Odmítám vypovídat, protože bych si mohl přivodit trestní stíhání,“ hlesl před soudcem Karel Menyház. „Před deseti lety jste byl ale v této věci stíhán, a to jste vypovídal. Proč nyní, po těch letech, taková změna ve vašem přístupu? Nechcete se vyjádřit ani k tomu, z čeho vás viní obžalovaný Kovařík?“, zeptal se soudce Aleš Novotný. „Co o mně prohlašuje pan Kovařík, je právě důvod, proč odmítám vypovídat,“ odpověděl trošku nelogicky Karel Menyház.

ZVRAT v celém procesu? Utajovaný svědek promluvil!

Hodně vzruchu v úterý přinesla výpověď muže albánského původu, který už patnáct let žije v Prostějově. Ramsey Rezhaj byl při policejním vyšetřování a následném soudním procesu v roce 2003 utajeným svědkem policie. Tehdy podepsal protokol, v němž v mnoha bodech prokázal účast Roberta Kovaříka při obou uvedených přepadeních. Své důkazy měl tenkrát opírat o své vlastní zkušenosti s kriminálním prostředím, sám byl totiž členem gangu zlodějů aut. Nyní ale po deseti letech, kdy došlo k odtajnění jeho jména, hovoří úplně jinak. „Ten protokol byl zmanipulovaný. Seděl jsem tenkrát ve vyšetřovací místnosti a okolo mě stáli vyšetřovatelé Erben a Blahák. Na položené otázky mi sami diktovali odpovědi, přitom já jsem tenkrát, a ani teď, o přepadení dodávky s riflemi a realitního makléře nevěděl vůbec nic a dodnes nevím. Na otázky jsem tenkrát do protokolu odpověděl přesně to, co mi řekli ti policajti. A pak mě lejstro donutili podepsat s tím, že za krádeže aut dostanu minimální trest, nebo že mi dají pokoj a budu mít úplný klid,“ řekl Ramsey Rezhaj. „Takže ten protokol, který jsem teď četl, to není pravda? Pokud se vám dá věřit, tak policisté minimálně porušili předpisy, ne-li se dopustili trestného činu!,“ podotkl soudce Aleš Novotný. „Není to pravda. Stáli vedle mě a diktovali mi odpovědi,“ zopakoval Albánec. „V tom případě oba policisty předvolám a vyříkáte si to z očí do očí...,“ zareagoval soudce.

Robert Kovařík je na koni

„Jsem rád, že se tady potvrdila některá má podezření. Podle mě bylo celé vyšetřování ze strany policie zmanipulované a to od samého počátku! Nejdřív donutili utajovaného svědka křivě vypovídat proti mně, pak nevzali otisky prstů hlavním podezřelým a navrch vše řídili dost tendenčně. Je to naprosto nepřípustné, aby se takto postupovalo,“ prohlásil Robert Kovařík, který tak má stále šanci, když ne na úplně zproštění obvinění, tak alespoň na nižší trest.

Za den hotovo...

Přestože bylo další pokračování soudního procesu s Robertem Kovaříkem naplánováno minulý týden na tři dny, soudce Aleš Novotný k překvapení všech zúčastněných v úterý odpoledne jednání odročil až na 13. ledna příštího roku. „Jednak bude zapotřebí předvolat ještě několik důležitých svědků,a pak je nutné brát v potaz zdravotní indispozici členů senátu,“ vysvětlil Aleš Novotný.

Robert Kovařík, který tajně doufal v možnost podmínečného propuštění z vazby, tak stráví ve vězení ještě i letošní Vánoce a Silvestra.


Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments