Dobré dopoledne, dnes je pondělí 30.3.2020
svátek slaví Arnošt,
zítra Kvido
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 nezhybaPřed dvěma týdny měl Roman Nezhyba z Plumlova jedinečnou možnost předvést veřejně část své sbírky relikvií komunistické Veřejné bezpečnosti. Na slavnost v obřadní síni plumlovského zámku, kde současné policejní špičky vyznamenávaly nejlepší strážce zákona včetně primátora Prostějova Miroslava Pišťáka, dorazil se služební motorkou VB, kterou vystavil přímo u vchodu do obřadní síně!

„Zprvu jsem se trochu zalekl, zvláště když muž v uniformě příslušníka Veřejné bezpečnosti po mě chtěl doklady. Mám takové recese ale rád, hned jsem se tomu od srdce zasmál,“ prohodil při slavnosti Jaroslav Skříčil, ředitel Krajského ředitelství Policie ČR v Olomouci.

V našem regionu působí dva muži, kteří se zabývají sběratelstvím a mapováním historie bezpečnostních sborů Československa. Zástupce vedoucího Územního odboru Policie ČR v Prostějově Miroslav Spurný má za prioritu četnictvo, disponuje nejrozsáhlejší sbírkou uniforem, výzbroje a výstroje četnického sboru od roku 1918 až po letopočet 1948. Naproti tomu Roman Nezhyba z Plumlova má největší zálibu ve sbírání všeho, co se týká Veřejné bezpečnosti, tedy sboru působícího v Československu od roku 1948 po rok 1989. A nám samozřejmě nedalo, abychom ho přímo při slavnosti předávání vyznamenání pracovníkům Policie ČR nevyzpovídali. Před zámkem si při našem rozhovoru sedl v uniformě dopravního příslušníka Veřejné bezpečnosti na motorku, která naháněla strach řidičům v osmdesátých letech minulého století.

„Jedná se policejní verzi motocyklu Jawa 350 z roku 1980. Je to samozřejmě originál, stejně jako všechny díly, které jsem léta sháněl po všech možných čertech,“ svěřil se Večerníku Roman Nezhyba. Ten se své zálibě věnuje už dlouhá léta. „Služebních aut Veřejné bezpečnosti jezdí v republice hodně, existuje více těchto sběratelů. Ale motorek moc vidět není, takže to pro mě byla priorita, a podařilo se mi ji sehnat. Všechno je na ní originální, včetně plastů, které jsem musel vzhledem k jejich poškození přestříkat. Získal jsem ji celkem náhodně, původní majitel ani nevěděl, co má doma za vzácnost. Motorka byla sice nepojízdná, ale ve volných chvílích jsem ji dal dohromady a teď jezdí naprosto spolehlivě,“ popsal sběratel z Plumlova, jak k historickému kousku přišel. Jeho motocykl Veřejné bezpečnosti má i kompletní výbavu. „Disponuje funkční originální vysílačkou, kterou vozím v brašně. Nechybí mi ani originál pokutové bloky a další formuláře, které byly neodmyslitelnou součástí výbavy tehdejších dopravním policistů,“ pousmál se Roman Nezhyba.

Kromě zmíněné motorky má sběratel z Plumlova ve svém obchodě se zbraněmi i historické uniformy příslušníků Veřejné bezpečnosti. „Sbírám také odznaky Sboru národní bezpečnosti, zejména odznaky příslušníků pohotovostních útvarů. Je to můj obrovský koníček. Sehnat něco z doby minulého režimu je ale čím dál tím těžší. Naštěstí u současné policie působí ještě řada pamětníků té doby, takže společnými silami moji sbírku doplňujeme,“ podotýká Nezhyba.

Podle svých slov však o nějaké veřejné výstavě neuvažuje. „To asi ne, ale na motorce se značením VB se skoro denně projíždím po silnicích. Lidé už mě znají, takže na mě mávají. Občas si z někoho ze svých známých udělám srandu a zkouším ho legitimovat. Mám totiž i staré pokutové bloky a jiné formuláře, včetně originálního testru na alkohol s balónkem,“ usmívá se člen Veřejné bezpečnosti.

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RYCHLÁ OBČERSTVENÍ V PROSTĚJOVĚ?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar