Dobrý podvečer, dnes je neděle 5.4.2020
svátek slaví Miroslava,
zítra Vendula
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 dvorakMožná to znáte z dějepisu. V Sarajevu byl spáchán atentát na následníka trůnu rakousko-uherské monarchie Františka Ferdinanda. K události, která se stala záminkou k rozpoutání první světové války, došlo 28. června 1914. Jaromír Dvořák z Prostějova v ten den slavil své druhé narozeniny! Ve čtvrtek pak v Prostějově oslavil rovnou stovku! Mimo jiné je posledním pamětníkem, který spoluzakládal prostějovský fotbalový klub SK Haná, jenž je tak o devatenáct let mladší než on sám...

Sport Jaromíra Dvořáka, který se dožil kulaté stovky, provázel celý život. S oblibou jezdil na kole plavat na plumlovskou přehradu. „Z Prostějova jsem na přehradu jezdil až do svých 91 let. Pak už v ní začaly být sinice tak jsem toho nechal. Teď je vypuštěná a vůbec netuším, jestli se dočkám toho, že ji zase napustí,“ nechal se slyšet Jaromír Dvořák, který mimo jiné velice dobře pamatuje na dobu, kdy se přehrada za první republiky stavěla.

Jak se zakládala Haná

27 dvorak_hanaJaromír Dvořák celý život prožil v Prostějově. „Pamatuju si, že například po Plumlovské nejezdila žádná auta. Ulice byla od rána do večera neustále plná děti a hrál se tam fotbal. Jako kluci jsme se také koupali v Hloučele, každá ulice zde měla vymezený svoji vlastní část. Nesmělo se to míchat. O hranice tohoto území se pak vedly takové ty klučičí války,“ zavzpomínal na dětství Dvořák, který v šestnácti letech začal hrát fotbal za SK Prostějov. Vždy nastupoval na postu levého záložníka. „V osmnácti letech bylo mě a ještě dalším klukům jasné, že po přechodu z dorostenců mezi muže bychom si v žádném ze tří dospělých mužstev nezahráli. A tak jsme se v roce 1931 rozhodli, že si založíme svůj vlastní klub. Vlastní stadion jsme neměli, zápasy jsme hrávali na starém hřišti SK ve Vrahovické ulici. Nikdy jsme netrénovali, pouze jsme se scházeli v klubovně, kterou jsme měli vedle Černého orla na hlavním náměstí,“ vrátil se k začátkům populárního prostějovského klubu Jaromír Dvořák.

Staral se o manželku i děti

Oslavenec kvůli rodinným důvodům musel s aktivním fotbalem přestat. Rok po svatbě mu na infekci zemřela jeho první žena, která v té době navíc byla těhotná. Brzy se opět oženil a se svou druhou ženou měl tři dcery a jednoho syna. I druhá manželka však později vážně onemocněla a byla upoutána na lůžko, takže kromě ní se musel postarat i o všechny své dospívající děti. Po smrti druhé ženy se už neoženil. Oddílu Hané však zůstal věrný po celý život. Stále pečlivě sleduje veškeré dění kolem něj, radost mu teď naposledy udělal historický postup fotbalistů do I. A třídy Olomouckého KFS. „Stále jsem členem, ale letos jsem ještě nestihl zaplatit členské příspěvky. Tak doufám, že na mě nezapomněli,“ říká Dvořák. 

Hlavně pohyb!

27 dvorak_rodinaJaromír Dvořák pracoval jako domácí krejčí, později přešel do prostějovského OP. Do důchodu odešel v šedesáti letech, sedm let ovšem ještě docházel do zaměstnání. „Nedávno jsem si uvědomil, že jsem v důchodu delší dobu, než jsem pracoval. Komu se něco takového poštěstí?“ hlásí se smíchem Dvořák, jehož recept na vysoký věk je jasný. „Chce to hlavně pohyb. Jakmile člověk zakrní, je s ním konec. Celý život jsem nekouřil a nepil, zato jsem sportoval. Ať už to byl fotbal, bruslení nebo plavání. Taky je dobré, pokud žijete skromně a nepřejídáte se. Pak se dožijete stovky ani nevíte jak..,“ uzavírá naši návštěvu Dvořák. 

K četnému zástupu ojedinělého gratulantů se připojil i PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar