Dobré ráno, dnes je pondělí 30.3.2020
svátek slaví Arnošt,
zítra Kvido
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

27 sanitkaProstějovská záchranka se v poslední době dostala do palby kritiky občanů. Ti si postěžovali některým médiím, že sanitky vyjíždějící ze Zdravotnické záchranné služby ve Wolkerově ulici k případům zraněných či nemocných lidí jsou bez lékařského personálu! Proč tomu tak v mnohých případech je, se Večerník byl zeptat ředitele Radomíra Gurky.

„Na prostějovské stanici disponujeme dvěma totožně vybavenými sanitkami. Je pravda, že po dobu naší služby jen jedna vyjíždí s lékařem. Ve druhé ovšem jezdí záchranáři profesionálně vyškoleni k poskytnutí neodkladné péče. Úplně stejně jako doktoři,“ brání se kritice Radomír Gurka, šéf prostějovské záchranky. Jak ovšem vzápětí přiznal, některé rozdíly tu přece jen existují. „Záchranáři nemohou pacientům podávat některé léky, které je oprávněn aplikovat pouze lékař. Ale mohou to s ním konzultovat přes vysílačku či telefon a lékař takto může rozhodnout. Každopádně ale mohu zaručit, že pokud si zraněný nebo nemocný člověk zavolá na pomoc sanitku, dostane se mu odborné péče ve všech případech,“ říká Radomír Gurka. Podle jeho slov tak nikdo nemusí mít strach, že „obyčejný“ sanitář mu nedokáže pomoci v nouzi. „Přesto lidé žijí stále v představách, že sanitka je vlastně pojízdná nemocnice. Ano, dříve sanitky jezdily vždy s lékaři, většinou z řad „obvoďáků“. To je ale dnes už zrušeno,“ dodává Gurka.

Jak jsme se ještě na závěr dozvěděli, nemělo by se nikdy stát, že by sanitka byla vypravena k závažnému případu, ke kterému by byli posláni jen sanitáři a nevěděli si se zraněním či zdravotním kolapsem pacienta rady. „O vyslání sanitky s potřebným personálem rozhoduje krajský dispečer podle závažnosti. Vždy je po pečlivě vedeném rozhovoru s volajícím předem rozhodnuto, ke kterému výjezdu je potřebný lékař a kdy stačí jen odborně vyškolený záchranář,“ uzavřel toto téma Radomír Gurka.

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RYCHLÁ OBČERSTVENÍ V PROSTĚJOVĚ?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar