Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

51 hasici_doopravdy_staloseKonec roku bývá ideální k tomu, aby se rekapitulovalo. Hasiči Olomouckého kraje redakci Večerníku celoročně zásobovali informacemi především o závažných případech, kdy zachraňovali lidské životy doslova na poslední chvíli. Požáry, dopravní nehody a další neštěstí. To je denní chleba všech záchranářů. Ovšem našli se i kuriózní případy, kterým se přes jejich vážnost nakonec přece jen dalo zasmát... A právě o takových neobvyklých zásazích nyní bude řeč. Čím vším byli letos hasiči v Olomouckém kraji nadmíru překvapeni?

Pes v kanálové rouře

V sobotu 19. ledna 2013 zasahovali hasiči ve Svojanově nedaleko Bouzova na Olomoucku. Do čtyřicet centimetrů úzké kanálové roury, která vedla pod silnicí, se vklínil labrador. Jestli slídil po potravě nebo si jen tak hrál, to ví pouze on sám. „Pes však byl v kanále asi deset metrů od výpusti. Jedinou možností záchrany bylo se k pejskovi prokopat a odkrýt kanálový svod. Hasiči během chvíle sehnali sbíječku, k rouře se prokopali a po dvou hodinách psa z nedobrovolného vězení vyprostili,“ popsala Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Kobyla si zlomila nohu

Ve středu 6. března zvedali hasiči tažnou březí kobylu v obci Kovářov. Den předem si ve stáji zlomila nohu, přes noc lehla a nemohla vstát. „Hasiči však vlastními silami nebyli schopni tisíc kilogramů vážící kobylu zvednout, a proto velitel zásahu rozhodl o povolání technického automobilu z Olomouce. Kobylu pak hasiči podvázali popruhy, obložili matracemi a hydraulickou rukou technického automobilu ji zvedli na nohy,“ uvedla Vladimíra Hacsiková s tím, že kobyla byla předána do péče majitele a veterináře a hasiči se vrátili zpět na základny.

Hlava v mřížích

Ve středu 10. dubna 2013 si mohla sedmiletá dívenka z Prostějova připadat jako lev v kleci. „Těsně po páté hodině odpolední vyjeli hasiči z Prostějova k její záchraně, když při hře strčila školačka hlavu do mřížované branky od vstupu ke kontejnerům a nemohla ji vytáhnout. Rozpínacím nářadím hasiči mříž roztáhli a holčička hlavu z mříže vytáhla. Událost se obešla bez zranění,“ hlásila dobrou zprávu Vladimíra Hacsiková.

Zaparkovat lze téměř kdekoliv

Dne 10. dubna 2013 zasahovali prostějovští profesionální hasiči v Čehovicích. Na opravovaném železničním přejezdu uvízlo předním kolem v kolejišti osobní vozidlo a majitel nebyl schopen ho vlastními silami z železniční trati odstranit. „Co ho přivedlo k myšlence, že přes přejezd projede, nevěděl potom ani on sám. Pomoci museli až přivolaní hasiči, kteří vozidlo pomocí zvedacích vaků nadzvedli a z kolejiště vyprostili. Zraněn nebyl nikdo, v době události byla naštěstí na trati výluka,“ oddychla si společně s řidičem mluvčí krajských hasičů.


Srnkám se zalíbilo na hřbitově

Letos už třikrát zasahovali profesionální hasiči z Olomouce u záchrany srnek na hřbitově v místní části Klášterní Hradisko. Přes hřbitov mají zřejmě srnky koridor, kterým si zkracují cestu. Dne 7. května 2013 se do jedné z hrobek, která byla v tu chvíli odkrytá od betonového poklopu, propadl srnec. „Zásah nebyl pro hasiče nijak příjemný. Už jen ten pocit, že zasahují v hrobce… K tomu se přidala i spousta komárů a velké dusno. Hasiči srnci zajistili končetiny lanem a vytáhli ho ven,“ popsala kuriózní situaci Vladimíra Hacsiková.
Podruhé zasahovali hasiči na hřbitově ve čtvrtek 6. června. Tentokrát srnec uvízl zadní částí těla v kovovém plotě. Hasiči hydraulickým rozpínákem roztáhli kovový plot, srnce vyprostili a vypustili do volné přírody. Letos naposledy se odehrála záchrana 13. září. I pro tentokrát skončil v kovovém plotě srnec, kterého hasiči vyprostili a odnesli k nedalekému poli. Pak už běžel sám…


Paraglidista visel za padák

Asi jinak, než si představoval, přistál ve čtvrtek 13. června odpoledne paraglidista v lese u obce Ptení na Prostějovsku. Paraglidista visel na záložním padáku na stromě vysokém sedmnáct metrů. „Hasiči ze stanice Konice a Prostějov ho za pomoci lezecké techniky slanili dolů a následně pak sundali i záložní padák, který zůstal viset na stromě. Celá akce hasičům zabrala necelou hodinu a paraglidista vyvázl bez zranění,“ podotkla Vladimíra Hacsiková.

Ošetření čapího mláděte

Čtyři dny trvalo ošetření a dohled nad mládětem čápa, který měl hnízdo na komíně školy v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Dne 17. června odpoledne zavolal hasiče zástupce ředitele školy, protože se obával o život malého čápěte, které sledovala webová kamera obce. „Hasiči výškovou technikou opatrně sundali nemocné mládě a předali ho zástupci záchranné stanice. Ten potvrdil opravdu vážný zdravotní stav zachráněného zvířete. Po čtyřech dnech se však čapí mládě zotavilo natolik, že ho mohli hasiči vrátit zpět k rodičům do hnízda,“ popsala krkolomnou záchranu mluvčí krajských hasičů.

Batole se propadlo do podzemní chodby

Olomoučtí hasiči vyjeli v neděli 4. srpna 2013 do Smetanových sadů v centru města. Malá devatenáctiměsíční holčička běhala okolo stromů a přehlédla škvíru, kterou se propadla do částečně zasypané podzemní chodby do hloubky asi šesti metrů. „Holčičku se pokusil zachránit kolemjdoucí, ale otvor byl tak malý, že se do něj dospělý člověk nemohl vsoukat. Dítě si naštěstí nestěžovalo na bolesti a komunikovalo. Hasiči po příjezdu škvíru zvětšili, dolů spustili kolegu v lezeckém ústroji. Ten se musel k dívence místy prohrabávat, ale její záchrana proběhla bez problémů. Dítě bylo předáno zdravotnické záchranné službě bez zjevných známek poranění,“ řekla Vladimíra Hacsiková.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments