Dobrý večer, dnes je pátek 14.8.2020
svátek slaví Alan,
zítra Hana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

51 hasici_doopravdy_staloseKonec roku bývá ideální k tomu, aby se rekapitulovalo. Hasiči Olomouckého kraje redakci Večerníku celoročně zásobovali informacemi především o závažných případech, kdy zachraňovali lidské životy doslova na poslední chvíli. Požáry, dopravní nehody a další neštěstí. To je denní chleba všech záchranářů. Ovšem našli se i kuriózní případy, kterým se přes jejich vážnost nakonec přece jen dalo zasmát... A právě o takových neobvyklých zásazích nyní bude řeč. Čím vším byli letos hasiči v Olomouckém kraji nadmíru překvapeni?

Pes v kanálové rouře

V sobotu 19. ledna 2013 zasahovali hasiči ve Svojanově nedaleko Bouzova na Olomoucku. Do čtyřicet centimetrů úzké kanálové roury, která vedla pod silnicí, se vklínil labrador. Jestli slídil po potravě nebo si jen tak hrál, to ví pouze on sám. „Pes však byl v kanále asi deset metrů od výpusti. Jedinou možností záchrany bylo se k pejskovi prokopat a odkrýt kanálový svod. Hasiči během chvíle sehnali sbíječku, k rouře se prokopali a po dvou hodinách psa z nedobrovolného vězení vyprostili,“ popsala Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Kobyla si zlomila nohu

Ve středu 6. března zvedali hasiči tažnou březí kobylu v obci Kovářov. Den předem si ve stáji zlomila nohu, přes noc lehla a nemohla vstát. „Hasiči však vlastními silami nebyli schopni tisíc kilogramů vážící kobylu zvednout, a proto velitel zásahu rozhodl o povolání technického automobilu z Olomouce. Kobylu pak hasiči podvázali popruhy, obložili matracemi a hydraulickou rukou technického automobilu ji zvedli na nohy,“ uvedla Vladimíra Hacsiková s tím, že kobyla byla předána do péče majitele a veterináře a hasiči se vrátili zpět na základny.

Hlava v mřížích

Ve středu 10. dubna 2013 si mohla sedmiletá dívenka z Prostějova připadat jako lev v kleci. „Těsně po páté hodině odpolední vyjeli hasiči z Prostějova k její záchraně, když při hře strčila školačka hlavu do mřížované branky od vstupu ke kontejnerům a nemohla ji vytáhnout. Rozpínacím nářadím hasiči mříž roztáhli a holčička hlavu z mříže vytáhla. Událost se obešla bez zranění,“ hlásila dobrou zprávu Vladimíra Hacsiková.

Zaparkovat lze téměř kdekoliv

Dne 10. dubna 2013 zasahovali prostějovští profesionální hasiči v Čehovicích. Na opravovaném železničním přejezdu uvízlo předním kolem v kolejišti osobní vozidlo a majitel nebyl schopen ho vlastními silami z železniční trati odstranit. „Co ho přivedlo k myšlence, že přes přejezd projede, nevěděl potom ani on sám. Pomoci museli až přivolaní hasiči, kteří vozidlo pomocí zvedacích vaků nadzvedli a z kolejiště vyprostili. Zraněn nebyl nikdo, v době události byla naštěstí na trati výluka,“ oddychla si společně s řidičem mluvčí krajských hasičů.


Srnkám se zalíbilo na hřbitově

Letos už třikrát zasahovali profesionální hasiči z Olomouce u záchrany srnek na hřbitově v místní části Klášterní Hradisko. Přes hřbitov mají zřejmě srnky koridor, kterým si zkracují cestu. Dne 7. května 2013 se do jedné z hrobek, která byla v tu chvíli odkrytá od betonového poklopu, propadl srnec. „Zásah nebyl pro hasiče nijak příjemný. Už jen ten pocit, že zasahují v hrobce… K tomu se přidala i spousta komárů a velké dusno. Hasiči srnci zajistili končetiny lanem a vytáhli ho ven,“ popsala kuriózní situaci Vladimíra Hacsiková.
Podruhé zasahovali hasiči na hřbitově ve čtvrtek 6. června. Tentokrát srnec uvízl zadní částí těla v kovovém plotě. Hasiči hydraulickým rozpínákem roztáhli kovový plot, srnce vyprostili a vypustili do volné přírody. Letos naposledy se odehrála záchrana 13. září. I pro tentokrát skončil v kovovém plotě srnec, kterého hasiči vyprostili a odnesli k nedalekému poli. Pak už běžel sám…


Paraglidista visel za padák

Asi jinak, než si představoval, přistál ve čtvrtek 13. června odpoledne paraglidista v lese u obce Ptení na Prostějovsku. Paraglidista visel na záložním padáku na stromě vysokém sedmnáct metrů. „Hasiči ze stanice Konice a Prostějov ho za pomoci lezecké techniky slanili dolů a následně pak sundali i záložní padák, který zůstal viset na stromě. Celá akce hasičům zabrala necelou hodinu a paraglidista vyvázl bez zranění,“ podotkla Vladimíra Hacsiková.

Ošetření čapího mláděte

Čtyři dny trvalo ošetření a dohled nad mládětem čápa, který měl hnízdo na komíně školy v Dlouhé Loučce na Olomoucku. Dne 17. června odpoledne zavolal hasiče zástupce ředitele školy, protože se obával o život malého čápěte, které sledovala webová kamera obce. „Hasiči výškovou technikou opatrně sundali nemocné mládě a předali ho zástupci záchranné stanice. Ten potvrdil opravdu vážný zdravotní stav zachráněného zvířete. Po čtyřech dnech se však čapí mládě zotavilo natolik, že ho mohli hasiči vrátit zpět k rodičům do hnízda,“ popsala krkolomnou záchranu mluvčí krajských hasičů.

Batole se propadlo do podzemní chodby

Olomoučtí hasiči vyjeli v neděli 4. srpna 2013 do Smetanových sadů v centru města. Malá devatenáctiměsíční holčička běhala okolo stromů a přehlédla škvíru, kterou se propadla do částečně zasypané podzemní chodby do hloubky asi šesti metrů. „Holčičku se pokusil zachránit kolemjdoucí, ale otvor byl tak malý, že se do něj dospělý člověk nemohl vsoukat. Dítě si naštěstí nestěžovalo na bolesti a komunikovalo. Hasiči po příjezdu škvíru zvětšili, dolů spustili kolegu v lezeckém ústroji. Ten se musel k dívence místy prohrabávat, ale její záchrana proběhla bez problémů. Dítě bylo předáno zdravotnické záchranné službě bez zjevných známek poranění,“ řekla Vladimíra Hacsiková.

Total Comments

  • Čechy pod Kosířem
  • prodej zveriny
  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-