Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Svatý FloriánNahlédneme-li 4. května do kalendáře, s překvapením zjistíme, že zde není ani “jiskérka” ba ani “čmoudík” o hasičích, a že tento den patří všem Květoslavům. Hasiči však velmi dobře vědí, že 4. květen je dnem umučení jejich patrona - svatého Floriána.

Vzhledem k tomu, že Floriánův patronát proti nebezpečí ohně není příliš starý - až do 15. století byli za ochránce proti ohni uctíváni svatý Vavřinec a sv. Agáta, dovolím si trošičku “oživit” staré legendy hasičských patronů.

Svatá Agáta se narodila v Katánii na Sicílii kolem r. 225 n. l. Byla dcerou vznešených rodičů a vyznačovala se neobyčejnou krásou. Když odmítla nabídku k sňatku s tamním místodržícím a vyznala se z křesťanství, byla na 30 dní předána kuplířce. Když ani to nepomohlo, byla uvržena do žaláře a krutě mučena. Nejprve jí odřezali ňadra, pak jí pálili planoucí pochodní. Legenda vypráví, že ztýrané Agátě se zjevil sv. Petr a uzdravil její rány. Příští den ji však položili na rozžhavené uhlí a střepy, takže brzy podlehla svým těžkým zraněním. Rok po Agátině smrti prý zoufalí obyvatelé Katánie zastavili při výbuchu Etny žhavý proud lávy závojem mučednice. Od té doby se v Katánii uchovává závoj jako relikvie.

Svatý Vavřinec se narodil kolem r. 230 n. l. ve Španělsku. O jeho původu není mnoho známo. Legenda praví, že když 6. srpna roku 258 n. l. doprovázel představitele křesťanské církve (Sixta II.) na popraviště, požádal ho tento o rozdělení celého církevního pokladu mezi chudé a dříve než byl sťat, prorokoval Vavřincovi mučení a smrt. Císař Valerián požádal o vydání církevního majetku, Vavřinec se však zdráhal a vyprosil si tři dny na rozmyšlenou. V té době rozdělil církevní statky nuzákům, třetí den přivedl všechny tyto lidi k císaři a prohlásil, že zde před ním stojí pravé poklady církve. Panovník neznal slitování, dal Vavřince zatknout a uvěznil ho a odsoudil k smrti. Císařští pochopové jej bili olověnými klacky a položili ho mezi žhavé pláty. Křesťan však zůstal neoblomný, žádný nářek nevyšel z jeho rtů, naopak velebil Boha a modlil se. Nakonec dal císař dne 10. srpna roku 258 n. l. Vavřince upálit na roštu. Mučedník prý krátce před smrtí řekl svému katovi - “pečeně je hotova, obrať ji a jez”. Svatý Vavřinec patřil a patří k nejuctívanějším světcům celého světa. Podle slov papeže Lva Velikého “oheň, který hořel v něm, mu pomáhal snášet zevní oheň mučednický”.

Svatý Florián, vysloužilý velitel pluku římských legií a vedoucí kanceláře císařského místodržícího v římském Lauriaku (dnešní Lorch u Ennsu v Horním Rakousku) - v hlavním městě provincie Noricum - se dostal do žaláře za pokus osvobodit 40 uvězněných křesťanů. Když odmítl požadavek svého nadřízeného, aby obětoval bohům a odmítl dále i odpřísáhnout zapření víry, byl krutě mučen. Nakonec mu dne 4. května 304 n. l. pověsili na krk mlýnský kámen a svrhli ho do řeky Ennsu. Florianovo mrtvé tělo bylo vyplaveno na skálu a tam ho hlídal orel, aby ho nemohli pohané zhanobit. Vodou byl usmrcen, proto se stal patronem proti nebezpečí vody. Jelikož voda hasí oheň, stal se též hlavním patronem proti nebezpečí ohně. Mučedník z Lorchu v Horním Rakousku je světcem Bavoráků i Rakušáků, Čechů i Maďarů. Hasiči se nazývají Floriánovými učedníky.

Ve středověku se pevně věřilo, že nepatrné kousky z ostatků sv. Floriána uchrání města před zničujícími požáry. Za tímto účelem byl pořízen relikviář i v dnešním Havlíčkově Brodě. Jako zajímavé zaklínadlo proti ohni, ovšem trošku egoistické, lze zmínit následující pořekadlo: “Svatý Florián, s vědrem vody pán, nám k ochraně dán - ušetři můj dům, zapal jiný krám”. Florián je vzýván i při nebezpečí požáru ve světě i v přeneseném slova smyslu, což ukazuje další pořekadlo: “Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián”.

Ohlédnutí se do minulosti a osvěžení paměti nikdy neuškodí, ale moderní doba pouze s “patrony” a “zaklínadly” nevystačí. Vždyť on i ten oheň, rychlost šíření plamene a škodlivost plynných produktů jsou dnes úplně o něčem jiném. Položte si otázku - žijeme a vytváříme sobě, svým dětem, sousedům a svému okolí prostředí, které je skutečně požárně bezpečné?! Dejte hasičům ten nejhezčí dárek a učiňte vše, aby u vás ohnivý kohout neměl vůbec šanci zakokrhat - prospějete tím především sami sobě. Protože nejnižší škody napáchá pouze takový požár, který vůbec nevznikl.

• zbytečně neriskujete s otevřeným ohněm,

• v pravidelných lhůtách provádíte čištění a kontrolu komínů,

• udržujete kouřovody a topidla v řádném technickém stavu,

• ukládáte popel na bezpečné místo,

• máte chodby, schodiště, únikové cesty a východy volné k evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu,

• máte řádně označené a přístupné hlavní vypínač elektrického proudu, uzávěry vody a plynu,

• udržujete pořádek a čistotu na půdách a ve sklepích,

• máte v řádném stavu elektroinstalace, elektrické spotřebiče, kryty na osvětlovacích tělesech, pohyblivá šňůrová vedení, atd.,

• znáte umístění a použití přenosných hasicích přístrojů a nástěnných hydrantů,

• znáte čísla tísňového volání a obsah předávané zprávy,

• nedáváte svým dětem negativní příklad při porušování zákazů a příkazů např. kouřením, rozdělávání ohňů v přírodě, vypalování trávy a pálení klestí,

• víte, že si právě vaše děti nehrají s “ohněm” - zápalkami či hořlavinami - udělejte si čas a vysvětlete jim, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán!

Autor:

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková

tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments