Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 postizenyMyslíte si, že se máte špatně? Řešíte denně „velkoproblémy“ a trápí vás věci, které považujete za životně důležité, přičemž ve skutečnosti jde o maličkosti? Pak vězte, že tento příběh vás vrátí nohama na zem. Vskutku těžký život totiž prožívá například třiatřicetiletý Radek Štipčák z Čelechovic na Hané. Nejenže je od narození zcela slepý a bez pomoci téměř nemůže chodit, ale nyní mu úřady snížily příspěvek na péči z dvanácti na pouhé čtyři tisíce korun!

Prakticky mu tak dali najevo, že je schopný pracovat...

Radek Štipčák (na snímku) se narodil předčasně jako jedno z dvojčat. Jeho bráška po porodu zemřel, on s porodní váhou půldruhého kilogramu skončil v inkubátoru. Přežil, ale zůstal naprosto slepý. Nerozeznává ani světlo a tmu. Navíc ho postihla obrna a do pěti let se nepostavil na vlastní nohy. Nyní sice chodí, ale s velkými potížemi a povětšinou jen s pomocí druhé osoby. Žije s maminkou, která se o něj dennodenně stará.
„Podle úřadů je nyní najednou z velké části soběstačný. To, že je nevidomý, prý nevadí, že už si na to snad mohl i zvyknout! Když jsem to řekla našemu lékaři, tak jen nevěřícně kroutil hlavou...,“ konstatovala Radkova maminka Markéta Štipčáková
a v pochopitelném rozhořčení dodala: „On ale sám bez pomoci nechodí, nevleze do vany a nevyleze z ní. Kdyby alespoň dobře chodil, ale on bez opory neudělá ani krok! Vodícího psa mít nemůže, leda snad koně, aby se o něj mohl opírat...,“ konstatovala nešťastná matka.
Samotný Radek je z celé situace zoufalý až přešlý. Rád by se sice nějak uplatnil, ale vůbec netuší jak a kde. „Nevím, co si představujou, že bych mohl dělat. Já jsem nepřišel na nic, s čím bych při svém postižení mohl pracovat,“ svěřil se mladý muž Večerníku.
Referentka Danuše Mazalová z olomouckého pracoviště Ministerstva práce a sociálních věcí nám vysvětlila, že úředníci hodnotili Radkův zdravotní stav podle platné vyhlášky ve vztahu k možnosti zvládat základní životní potřeby. „Příslušní pracovníci vycházeli z lékařské dokumentace a z vlastního provedeného šetření,“ uvedla Mazalová.
„K tomu nemám slov,“ reagovala Markéta Štipčáková.
„Zajímalo by mě, jak si myslí, že mu ty čtyři tisíce na měsíc vystačí?! Přitom kdyby byl v ústavu, kam nechce, tak by to stát přišlo daleko dráž. A víte, co je vůbec nejhorší? Že kousek od nás bydlí cikánská famílie, a těm chodí každý měsíc ze sociálky přes sedmdesát tisíc korun. Co k tomu chcete víc dodat?“

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments