Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 20.6.2019
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 postizenyMyslíte si, že se máte špatně? Řešíte denně „velkoproblémy“ a trápí vás věci, které považujete za životně důležité, přičemž ve skutečnosti jde o maličkosti? Pak vězte, že tento příběh vás vrátí nohama na zem. Vskutku těžký život totiž prožívá například třiatřicetiletý Radek Štipčák z Čelechovic na Hané. Nejenže je od narození zcela slepý a bez pomoci téměř nemůže chodit, ale nyní mu úřady snížily příspěvek na péči z dvanácti na pouhé čtyři tisíce korun!

Prakticky mu tak dali najevo, že je schopný pracovat...

Radek Štipčák (na snímku) se narodil předčasně jako jedno z dvojčat. Jeho bráška po porodu zemřel, on s porodní váhou půldruhého kilogramu skončil v inkubátoru. Přežil, ale zůstal naprosto slepý. Nerozeznává ani světlo a tmu. Navíc ho postihla obrna a do pěti let se nepostavil na vlastní nohy. Nyní sice chodí, ale s velkými potížemi a povětšinou jen s pomocí druhé osoby. Žije s maminkou, která se o něj dennodenně stará.
„Podle úřadů je nyní najednou z velké části soběstačný. To, že je nevidomý, prý nevadí, že už si na to snad mohl i zvyknout! Když jsem to řekla našemu lékaři, tak jen nevěřícně kroutil hlavou...,“ konstatovala Radkova maminka Markéta Štipčáková
a v pochopitelném rozhořčení dodala: „On ale sám bez pomoci nechodí, nevleze do vany a nevyleze z ní. Kdyby alespoň dobře chodil, ale on bez opory neudělá ani krok! Vodícího psa mít nemůže, leda snad koně, aby se o něj mohl opírat...,“ konstatovala nešťastná matka.
Samotný Radek je z celé situace zoufalý až přešlý. Rád by se sice nějak uplatnil, ale vůbec netuší jak a kde. „Nevím, co si představujou, že bych mohl dělat. Já jsem nepřišel na nic, s čím bych při svém postižení mohl pracovat,“ svěřil se mladý muž Večerníku.
Referentka Danuše Mazalová z olomouckého pracoviště Ministerstva práce a sociálních věcí nám vysvětlila, že úředníci hodnotili Radkův zdravotní stav podle platné vyhlášky ve vztahu k možnosti zvládat základní životní potřeby. „Příslušní pracovníci vycházeli z lékařské dokumentace a z vlastního provedeného šetření,“ uvedla Mazalová.
„K tomu nemám slov,“ reagovala Markéta Štipčáková.
„Zajímalo by mě, jak si myslí, že mu ty čtyři tisíce na měsíc vystačí?! Přitom kdyby byl v ústavu, kam nechce, tak by to stát přišlo daleko dráž. A víte, co je vůbec nejhorší? Že kousek od nás bydlí cikánská famílie, a těm chodí každý měsíc ze sociálky přes sedmdesát tisíc korun. Co k tomu chcete víc dodat?“

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ CANALL?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments