Dobré dopoledne, dnes je sobota 25.1.2020
svátek slaví Miloš,
zítra Zora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

22 druzinaTrochu opomíjené téma, přesto v životě rodičů i malých školáků velmi důležité. V historii se již Večerník velmi podrobně zabýval problematikou mateřských i základních škol, ale na druhé straně nebyla zmíněna důležitost fungování školních družin. Přitom bez této „služby“ všech základních škol v Prostějově si rodiče dětí od prvních do pátých tříd nedovedou představit ani svůj běžný pracovní den. Školní družiny se vším všudy navazují na mateřské školy, přičemž rodiče za ně platí na dnešní dobu minimální částku. „Za padesátikorunu je o děti bohatě postaráno a družiny navíc dnes už nejsou tak nudné jako za našich mladých let,“ konstatuje Ivana Hemerková, náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov zodpovědná za školství.

„Školním družinám osobně přisuzuji obrovský význam, naprosto stejný, jako mateřinkám. Jistě, starší děti ve věku od sedmi do deseti let už mají jisté návyky, kdy by mohly být samy bez obav rodičů. Ale zeptejte se dnes někoho z rodičů, zda by tak malé dítě nechal samotné doma? Myslím, že devětadevadesát procent z nich by vám odpovědělo, že ne! A jak všichni víme, doba je hrozně náročná na pracovní zaneprázdnění dospělých, takže rodiče jsou v zaměstnání nikoliv do půl třetí jako za našich mladých let, ale do pěti nebo do šesti. Služby školních družin tak samozřejmě vítají,“ poznamenala pro Večerník Ivana Hemerková.

22 grafO děti je podle náměstkyně primátora v prostějovských školních družinách skvěle postaráno. „O opodstatnění školních družin se diskutovalo už za minulého režimu. V každé době je ale rodič vždy klidnější, když není jeho dítě bez dohledu a navíc je ve společnosti svých vrstevníků. A řekněme si na rovinu, úroveň současných školních družin je naprosto o něčem jiném, než před dvaceti nebo třiceti lety. Dnes malí školáci od první do páté třídy nevysedávají v lavicích, ale jezdí na výlety, chodí na filmová představení či plavat do lázní, případně navštěvují dětská hřiště a tělocvičny. A to vše pod dohledem zkušených vychovatelů nebo vychovatelek. Rodiče prostě nemusejí trnout hrůzou, že jejich ratolest je v nějakém nebezpečí,“ vyzdvihuje význam současných družin Ivana Hemerková.

Na otázku Večerníku, zda stejně jako v případě mateřské školy je v Prostějově problém s kapacitou a umisťováním dětí do školní družiny, odpověděla náměstkyně primátora pro školství odmítavě. „Za celou dobu, co jsem ve své funkci, jsem nezaznamenala jediný ohlas nebo stížnost, kdy by nějaký rodič měl problém s umístěním svého dítěte do školní družiny. A osobně si myslím, že kapacita na základních školách pro tyto účely je naprosto dostatečná. Z aktuálních statistik vidíme, že počet dětí v družinách neustále stoupá a nikdy není problém navýšit na jednotlivých školách, které o to požádají, počet dalších oddělení družin,“ míní primátorova náměstkyně. V současné době navštěvuje prostějovské školní družiny celkem 1 290 dětí, což je o více než dvě stovky více než například před pěti lety. „Navíc pro rodiče tato školská služba není vůbec drahá, za měsíc pobytu svého potomka v družině zaplatí padesát korun,“ přidala vzápětí další klad.

22 graf2Večerník má pro rodiče velmi dobrou zprávu, co se týká možností umístění jejich ratolestí do školní družiny během letních prázdnin. „Stejně jako v uplynulých letech budeme zabezpečovat tuto službu také během července a srpna. Jednotlivé základní školy v Prostějově se budou střídat po jednom týdnu, kdy v každé z nich bude otevřena školní družina. Pochopitelně totiž vnímáme, že ne každý rodič má tu možnost zajistit během školních prázdnin pro děti hlídání nebo odjet s nimi na dovolenou. Rodiče přece i o prázdninách pracují,“ dodala na závěr Ivana Hemerková.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments