Dobré ráno, dnes je středa 5.8.2020
svátek slaví Kristián,
zítra Oldřiška
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

prehrada poslane
Tak to byl fofr! Už druhé měření kvality vody v plumlovské přehradě bohužel odhalilo zvýšené množství sinic a chlorofylu. Kvůli těmto hodnotám krajští hygienici vodu v nádrži klasifikují jako vodu se zhoršenou jakostí.

 

Měření na plumlovské přehradě proběhlo v pondělí 9. června. „Zhoršená jakost vody znamená, že s koupáním je spojena mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Z tohoto důvodu je dobré se po něm osprchovat,” vysvětlil Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Sinice se tak na přehradě ve zvýšeném počtu objevily velmi brzy po zahájení letní koupací sezóny. Ta je první po dlouhých letech, co byla přehrada vypuštěná. Výskyt jedovatých bakterií zřejmě souvisí i s panujícími vedry. Je ještě šance, že by se kvalita vody v nádrži mohla v průběhu léta zlepšit? „Na tuto otázku si netroufám odpovědět,” vyjádřil se Karel Freudmann. Další měření kvality vody na přehradě by hygienici měli provést už v pondělí 16. června. „Podle původních předpokladů zvyšujeme frekvenci odběrů vzorků, čímž reagujeme na aktuální situaci,” uzavřel Freudmann.

Bagrování dna a oprava hráze plumlovské přehrady přišly na zhruba 270 milionů korun. Nákladná revitalizace měla zamezit právě rozvoji jedovatých sinic. V průběhu revitalizace se objevovaly četné výhrady k jejímu průběhu, navíc se před začátkem bagrování neřešily příčiny přísunu živin pro jedovaté sinice. To, se nepodařilo, ani po téměř pěti letech od zahájení vypouštění přehrady. Jak už jsme vás informovali, voda v ní byla zelená už v závěru uplynulé týdne.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-