Příjemnou noc, dnes je úterý 28.1.2020
svátek slaví Otýlie,
zítra Zdislava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

prehrada poslane
Tak to byl fofr! Už druhé měření kvality vody v plumlovské přehradě bohužel odhalilo zvýšené množství sinic a chlorofylu. Kvůli těmto hodnotám krajští hygienici vodu v nádrži klasifikují jako vodu se zhoršenou jakostí.

 

Měření na plumlovské přehradě proběhlo v pondělí 9. června. „Zhoršená jakost vody znamená, že s koupáním je spojena mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. Z tohoto důvodu je dobré se po něm osprchovat,” vysvětlil Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Sinice se tak na přehradě ve zvýšeném počtu objevily velmi brzy po zahájení letní koupací sezóny. Ta je první po dlouhých letech, co byla přehrada vypuštěná. Výskyt jedovatých bakterií zřejmě souvisí i s panujícími vedry. Je ještě šance, že by se kvalita vody v nádrži mohla v průběhu léta zlepšit? „Na tuto otázku si netroufám odpovědět,” vyjádřil se Karel Freudmann. Další měření kvality vody na přehradě by hygienici měli provést už v pondělí 16. června. „Podle původních předpokladů zvyšujeme frekvenci odběrů vzorků, čímž reagujeme na aktuální situaci,” uzavřel Freudmann.

Bagrování dna a oprava hráze plumlovské přehrady přišly na zhruba 270 milionů korun. Nákladná revitalizace měla zamezit právě rozvoji jedovatých sinic. V průběhu revitalizace se objevovaly četné výhrady k jejímu průběhu, navíc se před začátkem bagrování neřešily příčiny přísunu živin pro jedovaté sinice. To, se nepodařilo, ani po téměř pěti letech od zahájení vypouštění přehrady. Jak už jsme vás informovali, voda v ní byla zelená už v závěru uplynulé týdne.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

Co říkáte na rekordně nízké návštěvy při hokejových zápasech Jestřábů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

137


Po roční pauze se uplynulou neděli do jediného lyžařského areálu na Prostějovsku vrátila Kladecká lyže. Závod byl dokonce zařazen do Jihomoravského lyžařského poháru, díky čemuž se mohl těšit z rekordní účasti celkem 137 závodníků a závodnic. Mnozí z nich do Kladek dorazili právě z Brna.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments