Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 13.8.2020
svátek slaví Alena,
zítra Alan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 kristianDevítiletý Kristián tráví téměř celý svůj život v Nemocnici Prostějov. Trpí závažným onemocněním, takzvaným syndromem vrozené spánkové apnoe, kvůli kterému dochází ve spánku k zástavě dýchání. V České republice je zhruba deset dětí, které s touto nemocí musí žít. Kvůli svému postižení musí být chlapec dvanáct hodin denně napojen na přístroj pro umělou plicní ventilaci. NADACE AGEL přispěla Kristiánovi částkou ve výší dvaceti tisíc korun na novou odsávačku hlenů, která je nezbytnou součástí výbavy k přístroji pro umělou plicní ventilaci.

Kristiánova stávající odsávačka již dosluhovala a neměla požadovaný výkon. Pravidelná hygiena dýchacích cest je při tom pro děti s tracheostomií velmi důležitá. Přístroj pracuje na principu podtlaku, kdy odsaje přebytečné hleny z dýchacích cest pacienta.
Rodiče se k malému Kristiánovi nehlásí, a tak je nemocniční pokoj pro něj v současné době jediným domovem, protože potřebuje individuální péči a nemůže žít v jiném kolektivním zařízení. Letos bude v prostějovské nemocnici již šestým rokem. Předtím prodělal několik neurochirurgických operací a byl značně psychomotoricky opožděný. Zpočátku v nemocnici dokonce odmítal kousat a polykat sousta, takže část stravy musel přijímat speciální hadičkou zavedenou do žaludku. „Přesto se mu postupně podařily obrovské pokroky a dnes už úspěšně chodí do speciální školy,“ říká MUDr. Josef Tenora, primář dětského oddělení Nemocnice Prostějov. Závažné onemocnění tak dnes u Kristiána navenek připomíná pouze trvalý vývod na krku, na který se vždy před spaním napojuje ventilační dýchací přístroj.
Do prostějovské nemocnice přišel chlapec díky možnosti chronické umělé plicní ventilace, která je jinak situována do specializovaných center velkých nemocnic. V současnosti neexistuje v České republice žádné zařízení, které by poskytovalo dlouhodobou ventilační péči pro dětské pacienty. Na dětském oddělení prostějovské nemocnice už chlapce přijali za svého. „Snažíme se chlapci vytvořit rodinné zázemí tak, aby se u nás cítil co nejvíce jako doma,“ dodává primář.
NADACE AGEL podporuje malého Kristiána dlouhodobě. „Velmi rádi jsme Kristiánkovi opět pomohli. Vážím si péče, kterou mu personál dětského oddělení neustále poskytuje,“ konstatovala Mgr. Denisa Rísová, výkonná ředitelka NADACE AGEL.

Total Comments

  • Čechy pod Kosířem
  • prodej zveriny
  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-