V létě se po třech „volnějších“ sezónách znovu vrátil na post hlavního trenéra prostějovských volejbalistek, aby svým intenzivnějším vlivem na družstvo pomohl k jeho nasměrování zpátky do horní poloviny extraligového pelotonu. Miroslav Čada (na snímku) kromě toho zůstává i sportovním ředitelem VK, na jehož dalším osudu mu hodně záleží. „Chci pomoci dokázat, že Prostějov a kvalitní volejbal stále patří k sobě,“ zmiňuje ostřílený matador svou ústřední motivaci.

* Proběhla příprava podle vašich představ?

„Naplánovali jsme ji tak, aby několik prvních týdnů bylo zaměřených více na kondici a sílu. Včetně soustředění v Jeseníkách, které jsme do letní přípravy zařadili po mnoha letech. Samozřejmě jsme od začátku neopomíjeli ani herní stránku, přičemž míra práce na volejbalových věcech a sehrávání s přibývajícím časem stále víc rostla. V rámci možností proběhlo celé tréninkové období určitě dobře, i když nám do něj zasáhly některé objektivní okolnosti, které jsme nemohli ovlivnit.“

* Co máte na mysli?

„Například pozdní připojení k týmu obou reprezentantek Simony Bajusz a Karolíny Fričové po mistrovství Evropy až na přelomu srpna a září. Nebo zdravotní problémy. Klíčová univerzálka Gabriela Kopáčová prodělala na jaře operaci achilovky, na začátku společné přípravy nebyla v odpovídajícím fyzickém stavu a jen pomalu se dostává do normálu. Martina Michalíková zase průběžně laboruje s bolavým ramenem. A menší zranění vyřadila krátce po návratu z ME jak Simču, tak Káju. Což vzhledem k dlouhému pětiměsíčnímu zatížení v nároďácích nebylo nic překvapivého, naopak se nějaké potíže daly očekávat.“

* Jak v téhle souvislosti hodnotíte výkony v přátelských duelech a na přípravných turnajích?

„Naše hra měla k ideálu logicky daleko. Vlastně jsme do žádného utkání nenastoupili v optimálním složení a plné síle, spíš jsme sestavu pokaždé nějak lepili. Aspoň si dostatečně zahrály všechny zdravé hráčky a mohli jsme opakovaně vidět, jak na tom která momentálně je. Na druhou stranu sehrávání není za dané situace tak daleko, jak bychom chtěli. A čeká nás ještě spousta práce. Do úvodního zápasu rozhodně nepůjdeme v maximální formě. Potřebujeme uzdravení všech děvčat, každý den kvalitní tréninky, při nich individuální a hlavně týmové zlepšování. Následně pak půjdou nahoru i naše výkony ve střetnutích.“

* S čím byste byl v nadcházejícím ročníku spokojený?

„Základním cílem určitě je vylepšit sedmé místo v extralize z minulé sezóny a posunout se soutěží víc nahoru, do vrchní poloviny tabulky. Byť nepůjde o nic snadného, neboť soupeři také chtějí uspět. My jsme však přivedli dvě velice kvalitní posily, reprezentační nahrávačka Simona Bajusz i brazilská blokařka Raquel Löff da Silva rozhodně mají potenciál zvednout hru našeho mančaftu na trochu vyšší úroveň. Slibně se zatím jeví také smečařka Michaela Smolková, byť je hodně mladá. A na smeči nebo univerzálu může být platná i Michaela Beránková. Dobrý základ našeho týmu přitom zůstal pohromadě, s přispěním jmenovaných posil věříme v celkově lepší předváděný volejbal. Ale pochopitelně musíme denně naplno makat, protože samo nic nepřijde. Všechno je o práci, bojovnosti a dobře fungujícím soudržném kolektivu.“

* Jak vidíte možné rozložení sil v UNIQA extralize žen ČR 2021/22?

„Po mnoha hráčských změnách ve všech klubech soutěže se to hůř odhaduje. Nicméně nejsilněji se jeví mistrovská Dukla Liberec a asi také Šelmy Brno. Vyklízet pozice v popředí tabulky určitě nebudou chtít – navzdory odchodům řady opor – ani Olomouc s Olympem Praha. Skvěle v přípravných utkáních vypadal mladý celek Králova Pole, nebezpečná jistě bude zase i Ostrava. Podceňovat nikdo nesmí Přerov, Šternberk a Frýdek-Místek, ačkoliv papírově nejsou považováni za tolik silné. My se budeme na maximum snažit o to, abychom v téhle dost vyrovnané konkurenci dopadli co nejlépe.“