Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

29 sedmisloupecA pak, že Prostějov vymírá! Podle statistiky porodnosti za uplynulé první pololetí tomu tak rozhodně není. Jak totiž Večerníku prozradila tisková mluvčí společnosti AGEL, za prvních šest měsíců tohoto roku se v prostějovské porodnici narodilo o devětapadesát miminek víc než za stejné období loňského roku. Jistě, nejenom Prostějované se tady rodí, ale i tak jde o velmi pozitivní zjištění. Tak trochu se tím boří už několik let trvající katastrofické scénáře, že zanedlouho budou Prostějov a okolí obývat samí důchodci...

Čtyři sta devadesát pět. Přesně tolika dětem už letos pomohli na svět zdravotníci Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL. O tom, že mají zdejší odborníci plné ruce práce, svědčí i letošní statistiky, podle kterých se v místní porodnici narodilo o devětapadesát dětí více než za stejné období v loňském roce. „Co do počtu novorozeňat, tak v letošní statistice vedou zatím chlapci, těch přišlo na svět celkem dvěstěšedesátpět. Děvčátek se narodilo dvěstětřicet. Naopak prostějovští porodníci se ovšem zatím letos nedočkali žádných dvojčátek. Jednu pětinu porodů provedli lékaři za pomocí císařského řezu, převážná část žen tak rodila v prvním půlroce přirozenou cestou,“ prozradila Večerníku základní údaje ze statistik porodnosti během prvního pololetí Hana Szotkowská, tisková mluvčí společnosti Agel provozující prostějovskou nemocnici.
Bez zajímavosti určitě opět nezůstává ani seznam jmen, která rodiče udělili svým čerstvě narozeným potomkům. „I v letošním půlroce volily maminky pro své ratolesti tradiční česká jména. Na svět letos přicházejí nejčastěji Elišky, Sofie, Natálie, Anny, Adélky nebo Karolíny. Mezi nejoblíbenější chlapecká jména patří Jan, Jakub, Daniel, Dominik, Vojtěch, Matyáš, Tomáš a Filip. Objevily se však i jména méně tradiční i mírně exotická. Zdravotníci pomáhali na svět například malé Nancy, Abigail, Katrine nebo Melany. Mezi chlapci narozenými v letošním půlroce se objevili například i malý Timmy, Markus, Adrian či Nikolas,“ konstatovala s úsměvem Szotkowská.
A jak to vypadá s porodností v jiných městech Olomouckého kraje ve srovnání s prostějovskou porodnicí? „V nemocnicích skupiny AGEL v Olomouckém kraji se v prvním pololetí letošního roku narodilo celkem 1 742 dětí. Mírný nárůst porodnosti zaznamenali v Přerově, kde se v období od ledna do června poprvé nadechlo 414 dětí. Naopak pokles porodnosti z důvodu rekonstrukce porodního oddělení, která si vyžádala i jeho dočasné uzavření, zaznamenali ve šternberské nemocnici. Zde se během prvního půlroku narodilo čtyařistadeset dětí,“ poskytla další informace Szotkowská.
Prostějovská nemocnice je držitelem celosvětového ocenění Baby friendly hospital - nemocnice přátelská k dětem. „Porodnice disponuje třemi samostatnými klimatizovanými porodními boxy s úplným sociálním zázemím. Nedílnou součástí porodnice je také porodní vana a polohovatelná porodní lůžka. Pacientka má možnost volby způsobu porodu, standardní už je dnes aplikace epidurální analgezie. Přítomnost otce u porodu je samozřejmostí a je zdarma, včetně u císařského řezu,“ uzavřela pololetní „porodní“ téma mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-