Dobrý podvečer, dnes je sobota 17.8.2019
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

30 cigaretyNový protikuřácký zákon počítá se zákazem kouření ve všech restauracích, hospodách, barech i na diskotékách. Zákaz chce prosadit nejen ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), ale i poslanci hnutí ANO.  V platnost by nový zákon mohl vstoupit už začátkem roku 2016. Někteří provozovatelé prostějovských restaurací jej vítají, najdou se však i jeho tvrdí odpůrci.

Pokud by se schválil úplný zákaz kouření, nejvíce by se to zřejmě dotklo klasických pivnic. Jejich majitelé si něco takového vůbec neumějí představit. „Jestli ti pitomci prosadí úplný zákaz kouření, tak nás zlikvidují. Dokážete si představit chlapa na pivu bez cigarety? To raději všichni budou kouřit doma v obýváku s lahváčem v ruce. Něco takového by byl konec všech hospod,” rozohnila se provozovatelka Hospody U Boženky v Olomoucké ulici. 

Právě pivnic by se nový protikuřácký zákon ovšem dotknout nemusel. Platit má totiž v zařízeních, kde se podává jídlo. „Úbytek zákazníků by byl určitě větší v pivnicích či v barech než v restauracích, kde se vaří. Těch by se zas tolik negativně dotknout nemusel,” prohlásil Jan Belo, který provozuje Bar Plzeňka v Krasicích i restauraci Beseda na prostějovském Žižkově náměstí.

Hostinští upozorňují, že ve vnímání zákazu kouření v restauracích došlo za poslední dobu k výraznému posunu. „Před takovými deseti lety bych si něco podobného nedokázal absolutně představit, teď už s tím nemám problém. Zákaz kouření v restauracích, kde se podává jídlo, bych klidně zavedl hned,” potvrdil Luděk Chmela, provozovatel restaurace U Chmelů.

Podobně mluvila i řada dalších. Někteří si však uvědomují i možné komplikace. „Hosté si půjdou zapálit ven, budeme muset vymyslet, jak to udělat, aby nám třeba neutíkali bez placení,” upozornil Marcel Pilka z restaurace Fiesta. 

S úplným zákazem kouření nejen v restauracích, ale na všech veřejných místech přišlo z evropských zemí jako první Irsko, kde to platí od roku 2004. Poté s různými úpravami následovaly další státy. V restauracích se tak už nesmí kouřit ve Francii, Velké Británii, Bulharsku, Španělsku, Itálii, Řecku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Makedonii, Finsku, na Islandu, v Litvě, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, ve Švédsku, na Ukrajině i ve Vatikánu.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kde jste byli/nebo budete na dovolené?

První volba: pondělí 12. srpen 2019 6:42

Poslední volba: sobota 17. srpen 2019 10:08

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokácené stromy budou nahrazeny.

Už nějaký ten týden slouží chodcům i cyklistům podchod pod mostem v Olomoucké ulici. Kvůli této stavební investici ale muselo město nechat pokácet spoustu letitých stromů podél říčky Hloučely. Radnice ale zanedlouho vysadí stromy nové a k nim přibydou i tisíce keřových rostlin.

Naprosto směšný trest.

Senát Okresního soudu v Prostějově se minulé pondělí zabýval případem Jiřího Hrdličky, který jako řidič kamionu plně naloženého betonovými panely havaroval koncem ledna na dálnici u Prostějova. Policistům nadýchal tři promile alkoholu. Za jízdu v opilosti „vyfasoval“ pouhou podmínku!

Total Comments

Osobnost týdne

KONTAKT
32 kontakt
Nestárnoucí a dnes již legendární prostějovská rocková kapela se kromě jiných postarala v sobotu o kvalitní průběh Guláš Rock Festu na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě.

Total Comments

Číslo týdne

200 000
Vedení magistrátu počítá s nákupem dvou set tisíc kusů papírových kelímků, do kterých budou prodejci punče a dalších nápojů při vánočních trzích na náměstí T. G. Masaryka nalévat nápoje. Používání jiných kelímků bude zakázáno. Ekologie je holt na prvním místě...

Total Comments

Výrok týdne

„JE TADY HROZNÝ SMRAD, PŘIJĎTE SI TO VYFOTIT!“
Po pohnojení pole v blízkosti Určické ulice byla tamní obyvatelka natolik rozrušena, že při telefonátu do redakce Večerníku si neuvědomila, že smrad prostě fotit nelze...

Total Comments