Dobré odpoledne, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 zlodejPoměrně značná část veřejnosti tento druh kriminality podceňuje a nebere ji za obzvláště nebezpečnou. Ale běžte se zeptat na názor obchodníků, jakým způsobem je dokáží dohnat k nepříčetnosti drobní zlodějíčci. Krádeže v prostějovských obchodech sice v letošním roce rapidně poklesly, ovšem jenom díky tomu, že vloni půjčené kamery v jednom z našich supermarketů dokázaly odhalit mnohem více lapků. Večerník se v letním období na toto téma trochu podrobněji zaměřil...

Za to, že počet krádeží oproti loňsku skutečně poklesl, nemůže nějaké polepšení zlodějů. Právě naopak. Loňský rok, kde jeden ze supermarketů si pronajal na šest měsíců kvalitní kamery, ukázal pravou tvář této kriminality. V roce 2011 došlo celkem k 483 nahlášeným případům krádeží v obchodech. „Právě v onom zmíněném supermarketu kamery odhalily desítky krádeží, které tady dříve pracovníci ochranky či prodavači nepostřehli. Tím došlo k podstatnému nárůstu přistižených občanů při těchto přestupcích,“ sdělila Večerníku na úvod Jana Adámková z Městské policie v Prostějově. „Pokud máme porovnávat, tak za první pololetí roku 2012 jsme vyjížděli řešit stopadesát případů krádeží v obchodech, ve stejném období loňského roku to bylo ve třistačtyřicetidevíti případech. Jednotlivé události řešíme individuálně, od uložení blokové pokuty přes nahlášení správnímu orgánu. Stále častěji se však setkáváme s krádežemi, kterých se dopouštějí pachatelé opakovaně, a to i přesto, že za podobné činy byli v posledních třech letech soudně trestáni. V takových případech věc předáváme Policii ČR. To už i za ukradenou žvýkačku hrozí další kriminál,“ dodal Jan Nagy, velitel prostějovských strážníků.

32 grafVzápětí Jana Adámková s Večerníkem rozebrala krádeže v obchodech podrobněji. Jako odstrašující případ uvedla loňský únor. „V tento měsíc se v Prostějově kradlo nejvíce. Při této trestné činnosti bylo v obchodech přistiženo jednatřicet žen a třiapadesát mužů, z čehož deset osob patří mezi takzvané bezdomovce. Za uvedené období vyjížděli strážníci nejčastěji do Kauflandu, a to ve čtyřiačtyřiceti případech. Nejstarším přistiženým zlodějem byla jednasedmdesátiletá žena, která před pokladnou ukryla zboží za 360 korun. Nejmladším „loupežníkem“ byl třináctiletý chlapec, který chtěl bez placení projít pokladnou s ukrytým DVD za dvacet korun,“ poskytla Adámková bližší údaje. Jak ještě dodala, největším lupem v loňském únoru byla krádež osvětlení LED za 2 967 korun nebo množství žvýkaček za 1 905 korun. „Nejčastěji lidé uschovávají zcizené věci do kapsy, tašky, pod oděv, ale také do dětského kočárku. Jsou i takoví koumáci, jež odlepují štítky zlevněného zboží a přilepují je na nezlevněné.

Občas se najdou zákazníci, kteří vezmou jídlo z regálu a snědí ho, samozřejmě bez zaplacení... Pamatuji si i na případ, kdy žena umístila zcizenou věc za neobsazenou pokladnu do prostor, kde se ukládá namarkované zboží. Poté se vrátila před pokladny a malý nákup u jedné z nich zaplatila. Pak si chtěla z venkovní strany odložený předmět vzít a odnést, ale naštěstí si tohoto podfuku všimla ochranka...,“ popsala Večerníku některé praktiky zlodějů Jana Adámková z Městské policie v Prostějově.

13 a 71 - Tolik let bylo nejmladšímu a nejstaršímu zloději

Krádeže v jednotlivých měsících

Měsíc 1. pol. 2011 1. pol. 2012
Leden 34 11
Únor 84 19
Březen 83 42
Duben 46 21
Květen 67 25
Červen 32 32

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-