Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Zakázky jsou stále šité na míru jediné firmě...,“ tvrdí předseda městské komise IT Tomáš Blumenstein

2012 15_kauza_ITV minulosti jsme upozornili na trestní oznámení, které za magistrát statutárního města Prostějov podal na Policii ČR a státní zastupitelství primátor Miroslav Pišťák. Důvodem je podezření na spáchání podvodu neznámým pachatelem, které spočívá v tom, že městu měla být realizací jedné z veřejných zakázek na dodávku počítačových síťových prvků způsobena škoda ve výši 400 tisíc korun! Přestože primátor nechtěl celou kauzu blíže specifikovat, Večerník již od prvopočátku znal veškeré podrobnosti. A ty nám minulý týden znovu potvrdil předseda městské komise pro informační technologie Tomáš Blumenstein.

 

„V tuto chvíli je předčasné hovořit o tom, že podvod spáchán opravdu byl. Ale abychom věděli na čem jsme, tak na určitá podezření jsme upozornili orgány činné v trestním řízení,“ zopakoval prostějovský primátor Miroslav Pišťák. O co ve skutečnosti nyní na radnici jde a k jaké nekalosti došlo v závěru loňského roku, nám prozradil zastupitel a předseda městské komise pro IT.

Jak Tomáš Blumenstein hned na začátku svého vyjádření potvrdil, potřeba podat trestní oznámení vzešla z porady všech kompetentních představitelů radnice. „Jednalo se o společné jednání vedení města, pracovníků oddělení informatiky a naší komise. Probírala se dvě témata, jak nákup síťových prvků a jeho opodstatněnost, tak nákup dvou serverů. V obou případech shledala naše komise pochybení. Došlo tady jednoznačně k odborné chybě na straně vedoucího oddělení informatiky pana Garlíka. Při jedné zakázce bylo zbytečně utraceno čtyři sta tisíc korun a při druhé dokonce pětset padesát!“ potvrdil Večerníku nemalé ztráty Tomáš Blumenstein. „Věcný problém těchto zakázek byl v tom, že o každou soutěžila vždy jedna jediná firma - Computer System CZ pana Grögera, která už v letech 2006 až 2010 takřka výhradně dodávala pro radnici informační technologie a počítačové komponenty,“ přidal Blumenstein a vzápětí nám poskytl ještě konkrétnější informace. „Například u nákupu serverů problém vyústil v to, že v nabídce od zmíněné firmy figurovaly výrobky, které byly podstatně robustnější než ty, které by splňovaly danou poptávku města. Jednoduše řečeno, městu byly dodány servery se zbytečně vysokou kapacitou, než radnice vůbec potřebovala... A samozřejmě za podstatně vyšší cenu. Konkrétně za jeden milion a čtyřicet tisíc korun, přičemž podle odborného posudku se tyto servery daly nakoupit pouze za půl milionu korun,“ vysvětlil podstatu nesrovnalosti šéf městské komise pro informační technologie. Jeho slova potvrzuje následné měření výkonové vytíženosti dodaných serverů, která se pohybuje na hranici pouhých 10,5 procenta! „Co se týká případu dodávky síťových prvků, tady je jednoznačně chybně vypsaná poptávka ze strany města. Znovu jde o nákup zbytečně velkokapacitních součástí. Přitom naše komise už v březnu loňského roku tuto zakázku rozporovala a vyzývali jsme nového vedoucího oddělení informačních technologií, aby si udělal měření datového toku, a zjistil tak, jaké nové síťové prvky budou stačit. Zmíněné oddělení nic takového neudělalo a zbytečně vypsalo veřejnou zakázku na kapacitu deset gigabitů,“ hořekoval Blumenstein s tím, že vše opět vyhrála jediná firma - Computer System cz s.r.o., jejímž jednatelem a jediným společníkem je již zmíněný Radomír Gröger. A ten dodal prvky, které byly zbytečně dražší o rovných čtyři sta tisíc korun!

„Když jsme v závěru loňského roku na tuto skutečnost pana Garlíka, nového vedoucího oddělení informačních oddělení, znovu upozorňovali a zopakovali svůj požadavek na kontrolní měření, nechal si ho skutečně udělat. Jenomže jak jsme záhy zjistili, toto kontrolní měření potřebné kapacity mu prováděla firma Computer System cz! Měření tak bylo s velkou pravděpodobností zfalšováno, vše tak zavání mírně řečeno netransparentním jednáním na hranici podvodu,“ nebral si servítky Tomáš Blumenstein, který si položil řečnickou otázku: „Byla chyba na straně pana Garlíka, nebo pana Grögera? Podle mého názoru se na chybném postupu podíleli oba.“ Na počátku tohoto roku si pak radnice nechala zpracovat nezávislé měření a odborný posudek od dvou firem a oba výsledky dávají komisi informatiky za pravdu.

Z veškerých výpovědí předsedy městské komise pro informační technologie, která má za úkol dozorovat veřejné zakázky v tomto odvětví, vyplývá, že podivné postupy při nákupech počítačů pro radnici pokračují! Od dob místostarosty Drmoly a bývalého vedoucího odboru informačních technologií Schlattauera se tedy zřejmě nic nezměnilo. Zakázky jsou směrovány stále za jednou jedinou firmou, lépe řečeno osobou Radomíra Grögera. „Že se nic nezměnilo, není zase až taková pravda. Většina věcí probíhá relativně čistě. Problém nastal hlavně v závěru loňského roku, kdy oddělení IT mělo v rozpočtu určitý obnos peněz a za každou cenu je chtělo utratit. A tak je utratilo za zbytečně drahé nákupy počítačových komponentů a serverů, a to bez jakékoliv konzultace s naší komisí, ale především pak neefektivním způsobem,“ dodal Blumenstein.

O reakci na danou kritiku jsme také požádali nového vedoucího oddělení informačních technologií prostějovského magistrátu. Ten však odmítl cokoliv komentovat. „Myslím, že pan primátor Pišťák k tomuto tématu řekl na tiskové konferenci vše podstatné a já se tak v tuto chvíli k celé záležitosti nebudu vyjadřovat. Celá věc je ve vyšetřování, nechejme tedy nyní pracovat orgány činné v trestním řízení, aby celou záležitost pečlivě prověřily. Jestli se chce pan Blumenstein takto nechat medializovat, je to čistě jeho věc...,“ odpověděl Večerníku na telefonické dotazy Jiří Garlík.

„Jsem rád, že pan primátor tyto nákupy zveřejnil a podal trestní oznámení, protože se jedná o opakované pochybení a nemalé peníze“ reagoval Tomáš Blumenstein.

Uvidíme tedy, co došetří Policie ČR, byť je zřejmé, že vyšetřování však bude zřejmě trvat delší dobu. . Jedno je ale jisté už teď - současná kauza dává vzpomenout na situaci, která se na radnici odehrávala už před čtyřmi lety! Podezření, že zakázky na dodávky a správu počítačového vybavení jsou zmanipulovány pro jedinou firmu a ještě k tomu jsou předražené, doposud stále nikdo nevyvrátil. Věřme, že nyní konečně dojde k obratu... Potvrdí policie podvodné jednání či snad korupci? 

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments