Příjemnou noc, dnes je úterý 20.11.2018
svátek slaví Nikola,
zítra Albert
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

„Denně řešíme chůzi po cyklostezkách či jízdu po chodníku,“ láteří Jan Nagy

2012 15_chodciV Prostějově začíná houstnout síť cyklostezek a naopak přibývají nové či opravené chodníky. Přesto se cyklisté a chodci na „svoji“ komunikaci nevlezou a denně mezi sebou válčí. Oproti daným předpisům se pěší občané, a dokonce kolikrát i maminky s kočárky, pletou cyklistům pod kola. A naopak, cyklisté si někdy hrají na kaskadéry a z chodníků i chodců si tak dělají malou slalomovou dráhu!

 „Cyklostezka je ze zákona určena pouze a výhradně pro cyklisty a bruslaře na kolečkových bruslích. Chodec může cyklostezku jen přejít, nemůže se po ní pohybovat jako po chodníku. A přecházet ji musí jen co nejkratším způsobem a dbát zvýšené opatrnosti, aby tady neohrozil projíždějícího cyklistu,“ řekl na úvod Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově. Strážníci jsou často svědky největších kolizí a následných rozepří mezi chodci a cyklisty ve Školní ulici a také na Skálově náměstí. „V těchto lokalitách jde opravdu o extrém. Chodci ve Školní ulici využívají cyklostezku jako chodník, přestože ten je přesně na opačné straně ulice. Strážníci často přistihují na cyklostezce i maminky s kočárky a cyklisty, jak kolem nich projíždějí jako po slalomové dráze. A to víte, že podobné střety nezůstávají bez odezvy. V poslední době často dochází ke vzájemnému slovnímu napadání. V takových případech někdy postupujeme formou napomenutí, občas padne nějaká pokuta. Jak ale vidíme, tento problém narůstá a chodci se neustále pletou cyklistům do cesty. Chápu, po nových cyklostezkách se dobře chodí, ale pěší tady skutečně nemají co dělat. Jak v prevenci, tak i v represi budeme muset zřejmě přitvrdit,“ dodal velitel prostějovských strážníků.

Jenomže stejný problém funguje i přesně opačným způsobem. Není výjimkou vidět cyklistu nejrůznějšího věku, jak jede po chodníku a chodci před ním nestačí uskakovat. „Přesně tak, to je zase opačný extrém. Faktem je, že cyklista je ze zákona povinnen použít cyklistickou stezku tam, kde je zřízena. Pokud v dané ulici není, musí cyklista použít silnici. Chodník v žádném případě. Pokud ano, dopouští se tím přestupku, a pokud bude přistižen při jízdě po chodníku, hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun. Na dodržování těchto pravidel se snažíme dohlížet co nejčastěji, ale bohužel nemůžeme být všude,“ uvedl Jan Nagy.

Ročně vyřeší Městská policie v Prostějově zhruba tisíc přestupků cyklistů i chodců. A tento počet bude zřejmě přibývat, neboť ani chodci, ani cyklisté si bohužel zřejmě nedají říct a jedni druhým budou brát „jejich“ komunikace. Nebo že by jedni jak druzí konečně dostali rozum?  

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments