Příjemnou noc, dnes je pondělí 22.7.2019
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Denně řešíme chůzi po cyklostezkách či jízdu po chodníku,“ láteří Jan Nagy

2012 15_chodciV Prostějově začíná houstnout síť cyklostezek a naopak přibývají nové či opravené chodníky. Přesto se cyklisté a chodci na „svoji“ komunikaci nevlezou a denně mezi sebou válčí. Oproti daným předpisům se pěší občané, a dokonce kolikrát i maminky s kočárky, pletou cyklistům pod kola. A naopak, cyklisté si někdy hrají na kaskadéry a z chodníků i chodců si tak dělají malou slalomovou dráhu!

 „Cyklostezka je ze zákona určena pouze a výhradně pro cyklisty a bruslaře na kolečkových bruslích. Chodec může cyklostezku jen přejít, nemůže se po ní pohybovat jako po chodníku. A přecházet ji musí jen co nejkratším způsobem a dbát zvýšené opatrnosti, aby tady neohrozil projíždějícího cyklistu,“ řekl na úvod Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově. Strážníci jsou často svědky největších kolizí a následných rozepří mezi chodci a cyklisty ve Školní ulici a také na Skálově náměstí. „V těchto lokalitách jde opravdu o extrém. Chodci ve Školní ulici využívají cyklostezku jako chodník, přestože ten je přesně na opačné straně ulice. Strážníci často přistihují na cyklostezce i maminky s kočárky a cyklisty, jak kolem nich projíždějí jako po slalomové dráze. A to víte, že podobné střety nezůstávají bez odezvy. V poslední době často dochází ke vzájemnému slovnímu napadání. V takových případech někdy postupujeme formou napomenutí, občas padne nějaká pokuta. Jak ale vidíme, tento problém narůstá a chodci se neustále pletou cyklistům do cesty. Chápu, po nových cyklostezkách se dobře chodí, ale pěší tady skutečně nemají co dělat. Jak v prevenci, tak i v represi budeme muset zřejmě přitvrdit,“ dodal velitel prostějovských strážníků.

Jenomže stejný problém funguje i přesně opačným způsobem. Není výjimkou vidět cyklistu nejrůznějšího věku, jak jede po chodníku a chodci před ním nestačí uskakovat. „Přesně tak, to je zase opačný extrém. Faktem je, že cyklista je ze zákona povinnen použít cyklistickou stezku tam, kde je zřízena. Pokud v dané ulici není, musí cyklista použít silnici. Chodník v žádném případě. Pokud ano, dopouští se tím přestupku, a pokud bude přistižen při jízdě po chodníku, hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun. Na dodržování těchto pravidel se snažíme dohlížet co nejčastěji, ale bohužel nemůžeme být všude,“ uvedl Jan Nagy.

Ročně vyřeší Městská policie v Prostějově zhruba tisíc přestupků cyklistů i chodců. A tento počet bude zřejmě přibývat, neboť ani chodci, ani cyklisté si bohužel zřejmě nedají říct a jedni druhým budou brát „jejich“ komunikace. Nebo že by jedni jak druzí konečně dostali rozum?  

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments