Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Denně řešíme chůzi po cyklostezkách či jízdu po chodníku,“ láteří Jan Nagy

2012 15_chodciV Prostějově začíná houstnout síť cyklostezek a naopak přibývají nové či opravené chodníky. Přesto se cyklisté a chodci na „svoji“ komunikaci nevlezou a denně mezi sebou válčí. Oproti daným předpisům se pěší občané, a dokonce kolikrát i maminky s kočárky, pletou cyklistům pod kola. A naopak, cyklisté si někdy hrají na kaskadéry a z chodníků i chodců si tak dělají malou slalomovou dráhu!

 „Cyklostezka je ze zákona určena pouze a výhradně pro cyklisty a bruslaře na kolečkových bruslích. Chodec může cyklostezku jen přejít, nemůže se po ní pohybovat jako po chodníku. A přecházet ji musí jen co nejkratším způsobem a dbát zvýšené opatrnosti, aby tady neohrozil projíždějícího cyklistu,“ řekl na úvod Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově. Strážníci jsou často svědky největších kolizí a následných rozepří mezi chodci a cyklisty ve Školní ulici a také na Skálově náměstí. „V těchto lokalitách jde opravdu o extrém. Chodci ve Školní ulici využívají cyklostezku jako chodník, přestože ten je přesně na opačné straně ulice. Strážníci často přistihují na cyklostezce i maminky s kočárky a cyklisty, jak kolem nich projíždějí jako po slalomové dráze. A to víte, že podobné střety nezůstávají bez odezvy. V poslední době často dochází ke vzájemnému slovnímu napadání. V takových případech někdy postupujeme formou napomenutí, občas padne nějaká pokuta. Jak ale vidíme, tento problém narůstá a chodci se neustále pletou cyklistům do cesty. Chápu, po nových cyklostezkách se dobře chodí, ale pěší tady skutečně nemají co dělat. Jak v prevenci, tak i v represi budeme muset zřejmě přitvrdit,“ dodal velitel prostějovských strážníků.

Jenomže stejný problém funguje i přesně opačným způsobem. Není výjimkou vidět cyklistu nejrůznějšího věku, jak jede po chodníku a chodci před ním nestačí uskakovat. „Přesně tak, to je zase opačný extrém. Faktem je, že cyklista je ze zákona povinnen použít cyklistickou stezku tam, kde je zřízena. Pokud v dané ulici není, musí cyklista použít silnici. Chodník v žádném případě. Pokud ano, dopouští se tím přestupku, a pokud bude přistižen při jízdě po chodníku, hrozí mu pokuta až do výše dvou tisíc korun. Na dodržování těchto pravidel se snažíme dohlížet co nejčastěji, ale bohužel nemůžeme být všude,“ uvedl Jan Nagy.

Ročně vyřeší Městská policie v Prostějově zhruba tisíc přestupků cyklistů i chodců. A tento počet bude zřejmě přibývat, neboť ani chodci, ani cyklisté si bohužel zřejmě nedají říct a jedni druhým budou brát „jejich“ komunikace. Nebo že by jedni jak druzí konečně dostali rozum?  

Total Comments

  • Interforst
  • PV Recykling
  • MJM Krmiva
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments