Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Rondel v Krasické ulici už dávno mohl fungovat

2012 14_KrasickaZdá se to neuvěřitelné, ale je to tak! Už od roku 2004 jednalo město s majitelem takzvaného mlýna a přilehlých pozemků u křižovatky Drozdovické a Krasické ulice panem Slabým o možnosti odkupu části nemovitosti včetně sousedních pozemků za účelem výstavby plánovaného rondelu. Ten má být konečnou spojnicí mezi severní obslužnou cestou a jižním kvadrantem. Konec dobrý, všechno dobré. Nakonec k dohodě došlo, ale proč až za tak dlouhou dobu, když na straně majitele potřebného pozemku byla zřejmá vstřícnost?


Jak jsme před několika týdny informovali, na podzim loňského roku došlo ke schůzce mezi městem zastoupeným předsedou dopravní komise a radním Zdeňkem Peichlem i zastupitelem Josefem Augustinem s majitelem objektu Eduardem Slabým.

Člen Zastupitelstva statutárního města Prostějov Josef Augustin byl v médiích napadán za to, že údajně právně zastupoval Eduarda Slabého, majitele nemovitosti na rohu Drozdovické a Krasické ulice a byl tím ve střetu zájmů s městem. Před lety, stejně jako dnes, to prostějovský právník a zastupitel odmítá. „Musím ještě jednou a provždy zdůraznit, že jsem nebyl nikdy právním zástupcem pana Slabého, pouze jeho konzultantem. Bylo od prvopočátku dohodnuto, že ho v žádném případě nebudu právně zastupovat vůči městu v případě soudních sporů, vyvlastnění a podobně. Takže podobné novinové články o tom, že jsem se zpronevěřil slibu zastupitele a že jsem jednal proti zájmu města, jsou holé nesmysly. Majitel zmíněné nemovitosti a pozemků mě pouze před lety požádal, abych mu pomohl řešit některé záležitosti týkající se jeho majetkových vztahů,“ sdělil Večerníku před pár dny Josef Augustin.

Tolik ale jen na úvod. Vraťme se ovšem k zásadnímu tématu, a to osm let trvajícím jednáním o prodeji pozemků potřebných k výstavbě rondelu. Josef Augustin Večerníku přesně popsal celou letitou anabázi mezi městem a Eduardem Slabým. „První kontakty s městem měl pan Slabý bez mé účasti už v roce 2004 s tím, že požadované pozemky i s velkou částí nemovitosti, která měla přijít zbourat, neprodá. Což potvrdil písemně. Tyto doklady jsem já osobně viděl až o dva roky později v roce 2006. V tuto chvíli mě pan Slabý požádal o konzultaci a já jsem mu poskytl základní údaje k orientaci o nemovitostech a majetkoprávních vztazích. Následně pan Slabý napsal dopis na městský úřad na odbor správy majetku, že nesouhlasí s nabídnutou kupní cenou za pozemky ve výši tří set korun za metr čtvereční a ať kompetentní lidé zváží reálnou cenu,“ sdělil Josef Augustin.

Od této chvíle začaly debaty o ceně mezi městem a majitelem nemovitosti s pozemky. „Z pozice konzultanta jsem od podzimu roku 2006 začal komunikovat s vedoucím uvedeného odboru panem Greplem, což vyvrcholilo společnou schůzkou i s panem Slabým na konci roku 2006,“ pokračoval dále Augustin. „Účasten jednání byl i Antonín Zajíček ze současného odboru rozvoje a investic. Ze strany města byla navržena částka pět set korun za metr čtvereční s tím, že by radnice požadovala odkoupit pozemek potřebný k výstavbě rondelu o výměře 2 200 metrů. Na této schůzce však opět nedošlo k dohodě, protože pan Slabý požadoval částku patnáct set korun za metr čtvereční,“ řekl Josef Augustin.

Delší dobu se pak navenek jako by nic nedělo. Město si nechalo vypracovat pět nebo šest variant, jak by kruhová křižovatka měla vypadat. Pan Slabý si nechal vypracovat znalecký posudek. Město totiž chtělo od něj odkoupit část nemovitosti, což by zásadně narušilo komplexnost a celistvost onoho „mlýna“. Navíc část své nemovitosti pronajal Eduard Slabý různým živnostníkům na dobu deseti let, čímž by v případě prodeje přišel o značnou sumu za pronájem. Pokud by měl městu svůj majetek prodat, nabídl cenu deseti milionů korun na základě znaleckého posudku. „V srpnu 2007 a měsíc poté proběhla další dvě setkání, na kterých se jednalo o prodejní ceně pozemku. Tady jsme se dozvěděli, že nově naplánovaná křižovatka se nedotkne nemovitosti, neboť cena za stavby byla pro město nepřiměřená. Další jednání bylo svoláno v červenci 2008, kde pan Slabý deklaroval ochotu prodat část svých pozemků za předpokladu, že nebude zbourána jeho nemovitost. Na to město přistoupilo. Z tohoto je vidět, že čtyři roky se nevedla debata jen o ceně, jak bylo některými médii prezentováno,“ pokračuje ve svém popisu událostí Josef Augustin.

Abychom celou věc zkrátili - na podzim roku 2008 tedy obě strany potvrdily, že jsou ochotny se dohodnout na konkrétních záležitostech a odprodeji pozemků za určitou cenu. Proč ale trvala konečná dohoda další čtyři roky? Zjednodušeně řečeno proto, že po tuto dobu hrálo město roli „mrtvého brouka“ a vymýšlelo různé další varianty dopravního řešení, jak propojit Anglickou ulici s jižním kvadrantem tak, aby bylo nuceno vykoupit co nejmenší výměru pozemků od pana Slabého. A tím pádem i za co nejnižší cenu. „Zásadní dohoda o ceně pozemků byla na stole už na podzim roku 2008. Od té doby i přes časté urgence od pana Slabého i přes moji osobu město stále vyčkávalo a nebylo připraveno sdělit, kolik metrů pozemku bude požadovat a kdy je odkoupí. Věci se pohnuly až na podzim loňského roku, kdy se do jednání vložil radní a předseda dopravní komise Zdeněk Peichl,“ nastínil změnu stavu Josef Augustin.

Zmíněný člen Rady města Zdeněk Peichl Večerníku potvrdil, že na podzim roku 2011 vyvolal nové jednání, od kterého si sliboval konečnou dohodu. „Vůbec nedokážu pochopit, proč to všechno trvalo tak dlouho, když na této schůzce jsme se s panem Slabým a doktorem Augustinem dohodli téměř okamžitě. Pan Slabý prokázal vstřícnost s tím, že městu prodá pozemky, které město bude potřebovat k vybudování rondelu, a další komunikace nutné k propojení až na Anenskou ulici. Jsem rád, že dohoda je na světě a věřím, že brzy bude podepsána kupní smlouva,“ uvedl Zdeněk Peichl.

Co dodat? Těžko nyní pátrat po viníkovi, který má na svědomí zbytečné průtahy ze strany prostějovské radnice. Laickým pohledem řečeno, kdyby k dohodě o výkupu pozemků došlo už v roce 2008, mohl zmíněný rondel už dávno fungovat ke spokojenosti všech. Samozřejmě za předpokladu, že by město našlo v rozpočtu potřebné finanční prostředky.

Jak jsme se na závěr dozvěděli, v letošním roce by měla být zpracována projektová dokumentace a v roce 2013 by mělo dojít k výstavbě tolik potřebného rondelu v Krasické ulici.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments