Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTGALERIE: „Nevíte, zda jsou tohle postroje arcibiskupského kočáru? Viděl jsem ho zapřažený v televizi v Toulavé kameře a připadají mi podobné,” otázal se mě asi desetiletý chlapec na víkendovém Josefkolu v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Jeho pohled v tu chvíli směřoval k postrojům navlečeným na dvou maketách koní. Ač jsem chlapci nebyl schopen s určitostí odpovědět, uvědomil jsem si jednu věc: díky Josefkolu se o historii kočárů zajímá spousta dětí i dospělých, kteří by se bez něj o něčem podobném nikdy nedozvěděli.

Už osmé setkání mistrů řemesel a opratí i letos nabídlo program, který přitáhl stovky diváků. Jeho součástí byla mimo jiné přehlídka historických kočárů a koňských spřežení, vystoupení skupiny historických tanců či hudební koncert tentokrát v podání Richarda Pachmana. Jeho vrcholem se však opět stalo velkolepé divadlo odhalující stavbu historického kočáru. Letos se jednalo o smuteční vůz pohřebního ústavu Františka Munzara v Nechanicích, na jehož rekonstrukci se do Čech pod Kosířem přijel podívat samotný císař František Josef i s manželkou Alžbětou zvanou Sissi a celou řadou dvořanů. Před jejich očima byl za doprovodu scénické hudby opraven a do provozu uveden nádherný kočár, který každý z nás využije jenom jednou. „Můžeme teď obdivovat krásu, ze které i v tomto tropickém horku poněkud mrazí,” poznamenal v sobotu trefně moderátor, který celou scénou provázel.
Po osazení kol, krásně zdobených skel, soch andělů a skvostných lamp byl na závěr na střechu kočáru umístěn velký černý kříž. „Letošní ročník oslavuje tři křesťanské a obecně lidské ctnosti - víru, naději a lásku. Někdy si přitom stačí uvědomit, že naděje se rodí každého rána, což platí zejména pro ty, kteří trpí nějakou zákeřnou nemocí. Víra je bezpochyby pro život každého člověka zásadní, nicméně nejvýše ze všech tří hodnot stojí láska,” prohlásil při této příležitosti Václav Obr, majitel zdejšího Muzea kočárů a zároveň i hlavní organizátor Josefkolu.
Dvoudenní Josefkol se nakonec uzavřel s nedělním odpolednem, všeobecně lidský příběh o víře, naději a lásce v nás všech ovšem neskončí nikdy.
Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-