Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 18.10.2018
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE V Uprkově ulici byly a stále jsou k vidění kostry i lebky, naprosto odkryté a volně přístupné. Nejedná se však o nic neplánovaného, ba naopak. Ve Špalíčku v Uprkově ulici se od uplynulého týdne koná poněkud netradiční výstava s názvem Pohřbívání v době kamenné. Na vernisáži připravené k této příležitost byl přítomen i PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Návrat až do doby osmi tisíc let před naším letopočtem, pohřebiště, množství kostí, lebek, ale také zajímavých informací a vědeckých poznatků. To vše si připravila prostějovská galerie pro své návštěvníky. Výstava, která nyní v prostorách Špalíčku probíhá, je věnována pohřebním zvyklostem v mladší a pozdní době kamenné na základě archeologických nálezů z oblasti střední Moravy. Všem zájemcům o trochu historie budou odkryty výsledky archeologické činnosti z míst, jako jsou Kralice na Hané, Držovice, Slatinky či Čechůvky.
Své místo zaujalo větší množství pravěkých kulturních celků od neolitické kultury s lineární keramikou až po samotný závěr eneolitu a kulturu se zvoncovitými poháry. Došlo též na tak zvaný „Hanácký Stonehenge“.
Vernisáží kromě Daniela Zádrapy a Pavla Fojtíka provázela především nově zastupující archeoložka prostějovského muzea a autorka výstavy Jana Čižmářová. „Archeologickou výstavu jste zde měli možnost vidět naposledy před rokem. Nyní máte na vlastní oči možnost prohlédnout si zajímavosti z neolitu a eneolitu. Chtěla bych poděkovat všem těm, co se na výstavě podíleli,“ pronesla na úvod několika desítkám přítomných nadšenců historie.
Vernisáž ve Špalíčku byla tradičně doprovázena také hudební vsuvkou, o kterou se postarali hudebníci z Brna, konkrétně Lada Šimíčková s Ivo Cicvárkem. „O historii a konkrétně dobu kamennou se zajímám, velice rád se vždy dozvím něco nového. Nejsem sice přímo z Prostějova či obcí, ze kterých poznatky pochází, i tak však pro mě má výstava své kouzlo,“ spokojeně popsal Večerníku vlastní dojmy Jan Petera.
Výstava potrvá až do 25. června, kromě toho jsou v rámci doprovodného programu naplánovány dvě přednášky a výlet na mohylníky pozdní doby kamenné.

Total Comments

  • finsys
  • kostelec n h
  • stavebniny
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments