Dobré ráno, dnes je úterý 19.6.2018
svátek slaví Leoš,
zítra Květa
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

AKTUALIZOVÁNO: Prostějov má svoji novou celebritu. Jmenuje se Dalibor, má být skinhead a na internetovém kanálu YouTube všem ukázal, jaký si pořídil obušek, a dal návod, jak ho používat. Svým roztomilým přednesem, dikcí i gesty pobavil desítky tisíc lidí. Mezi diváky patřili i dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda, kteří se následně rozhodli natočit film „Svět podle Daliborka“, na jehož dokončení se jim díky internetu podařilo od lidí vybrat více než půl milionu korun.

Snímek následně zaznamenal velký ohlas na letošním festivalu v Karlových Varech. Reakce na něj však nejsou rozhodně pouze pozitivní. Na to, jaký film skutečně je, si lidé mohou udělat vlastní názor už zítra. V úterý 11. července totiž bude od 19:00 hodin k vidění předpremiéra v prostějovském kině Metro 70.

Dva roky sledoval režisér Vít Klusák život Dalibora Krupičky, sedmatřicetiletého neonacisty z Prostějova, který nesnáší Romy, Židy, uprchlíky, Merkelovou, kapitalismus a svůj život. Výsledkem je dokument „Svět podle Daliborka“. Poté, co Bontonfilm zveřejnil jeho první oficiální trailer“, byl tvůrci představen i na právě skončeném mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Film chtěl autenticky zachytit život Dalibora, který má být i přes extremistické názory „křehkým a jemným klukem“. Jak se to podařilo, nechť posoudí každý sám. První příležitost bude mít již zítra, tj. v úterý 11. července v předpremiéře, kterou uvádí kino Metro 70. Do sálů pak oficiálně vstoupí snímek o dva dny později.

„A ví v tom ústavu, že jejich chovanci mají takovéto nebezpečné zbraně a že o tom natáčí video?“ To je zřejmě nejvýstižnější komentář ke zhruba čtyřminutovému záznamu, na němž prostějovský neonacista Dalibor K. předvádí teleskopický obušek. Video se na webu objevilo už před čtyřmi lety a zaujalo dokumentaristy Víta Klusáka a Filipa Remundu, kteří se proslavili zejména svým snímkem Český sen o otevření neexistujícího supermarketu. Filip Remunda pak stál i za fiktivní reportáží Bangladéšské televize o OP Prostějov. „Na příběhu kluka z Prostějova chceme ukázat, že vzorec STRACH + FRUSTRACE = NENÁVIST není jen poučkou z učebnic,“ vysvětlil Klusák.
Svět podle Daliborka dle anotace má být portrétem autentického českého neonacisty z Prostějova, kterého štáb Víta Klusáka sledoval v letech 2015 a 2016. „Dalibor K. pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je radikální neonacista. Ještě před aktuální vlnou youtuberů se jeho domácí video s vystřelovacím obuškem stalo na českém internetu hitem. Blíží se mu čtyřicítka, ale doposud neprožil plnohodnotný vztah se ženou, bydlí totiž stále se svojí matkou třiašedesátiletou Věrou. Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Nesnáší svůj život, ale neví, co změnit,“ představují tvůrci film, který je dle nich vhledem do světa obyčejných slušných Čechů, kterým se stýská po Adolfu Hitlerovi.

„Autentický dokument“? Ani náhodou

Snímek byl uveden na festivalu v Karlových Varech, kde přitáhl davy lidí. Jak se však ukázalo brzy po projekci, pojmy „autentický“ a „dokument“ nejsou v tomto případě vůbec přiléhavé. „Vít Klusák mi nejdříve dovezl Becherovku a snažil se mě přemluvit, abych hrál v jeho filmu. Později na mě vytáhl peníze, že bych si mohl vydělat až sto padesát tisíc korun. Tehdy jsem zas tolik nevydělával, peníze jsem potřeboval, tak jsem mu na to kývl. Ve smlouvě, kterou mi předložil, bylo napsáno, že se jedná o celovečerní hraný film. Nechápu tedy, jak může tvrdit, že se jedná o autentický dokument,“ vyjádřil se Dalibor K. v audio nahrávce zveřejněné na internetu.
Jeho slova potvrzuje i řada dalších lidí. „Osobně znám Dalibora od první třídy základní školy a to co říká, je pravda. Mluvili jsme o filmu, když vznikal, a už tehdy mi tvrdil, že jde o hraný film. Toto klidně i dosvědčím v případě jakéhokoliv trestního stíhání a myslím, že řada Prostějováků, kteří Dalibora znají, udělá to samé,“ potvrdil Petr Augustin.

Radikální myšlení obyčejných lidí

Fakt, že celá věc byla zinscenovaná a posloužila tvůrcům pouze pro ilustrace jejich vlastní ideje, se kterou do Prostějova již dorazili, prohlédla řada diváků. „Vít Klusák svoji metodu dotáhl k čemusi, co bych označil za línou a zbabělou doku-aranž. Nemůžu se zbavit dojmu, že Daliborek sám sebe hraje špatně. Nejvíce ze všeho mi však vadí aranžovaný výlet do Osvětimi s morálním vykročením režiséra před kameru, aby mu na konci mohl udělit morální facku, tak zrušit i poslední náznak toho, že tenhle dokument má nějakou koncepci a pozorovatelskou hodnotu. Nemá! Je to slabý slepenec nic neříkajících blbin, který nefunguje ani jako charakterová studie, ani jako dokument o radikálním myšlení obyčejných lidí. Že se publikum pobaveně a povýšeně směje, vypovídá mnohem víc o úrovni celospolečenské debaty než o kvalitách dokumentu,“ napsal na stránky www.csfd.cz uživatel Marigold.

Co měl a má Klusák za lubem

Filmový portrét sedmatřicetiletého neonacisty má poodhalit to, co se skrývá za nenávistí směrovanou na určitou část společnosti. U Dalibora je to podle režiséra Klusáka například sexuální frustrace a nedovzdělanost. Jak sám uvedl, na Dalibora narazil, když na internetu uviděl video nazvané Daliborkův obušek. První domněnka, že je hercem, se Klusákovi nepotvrdila, a tak se rozhodl prostějovského neonacistu zkontaktovat a natočit s ním celovečerní film. Natáčení se pak přeneslo v dokument o životě obyčejného neonacisty s uměleckými ambicemi. Začalo ve chvíli, kdy se Daliborova matka seznámila přes Facebook se Slovákem Vladimírem, který s oblibou říká, že by „z cikánů udělal asfalt“... Vladimír začal po čase s rodinou bydlet a mámin nový vztah rozpoutal u Dalibora odhodlání konečně si také najít vážnou známost. Příběh o osamělém muži, jenž zasvětil život nenávisti, lži, PlayStationu a Facebooku, tím dostal životní dynamiku.
„Náš film není portrét jen jednoho 'nazi-šílence', ale ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ nechal se slyšet Vít Klusák. Režisér byl kvůli filmu vyslýchaný policií po tom, co poskytl České televizi záběry z koncertu kapely Ortel, kde fanoušci hajlovali...

Sbírka vynesla přes půl milionu korun

Snímek ještě před svým vznikem vzbudil ohlas i ve světových médiích, a to díky autobusu polepenému sloganem „Pojeďte do Osvětimi - výlet za emocemi“. Filmaři při jeho přípravách počítali s penězi z Fondu kinematografie, těch však nakonec získali méně, než sami čekali. Konkrétně 600 000 korun. „Natáčení jsme ale nemohli pozdržet, protože by nám unikly zásadní peripetie v autentických příbězích našich hlavních postav. Tím jsme se dostali do problémů, které neumožňují film dokončit v odpovídající kvalitě,“ upozorňovali tvůrci, kteří připouštěli, že je tíží „nepříjemné dluhy“.
Na serveru www.hithit.com proto udělali veřejnou sbírku. O tom, že mají četné fanoušky, které jejich dosavadní práce stejně jako námět nového dokumentu zaujaly, svědčí fakt, že sbírka nakonec vynesla více jak půl milionu korun. Z nich chtěli zaplatit například fotografa či grafika. Věřme tedy, že se svých slíbených peněz za účinkování v „hraném filmu“ nakonec dočká i Dalibor...

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #5 Kristi 2017-10-28 03:58
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic,
you can earn extra bucks every month because you've got hi quality content.
If you want to know how to make extra $$$, search for: Mrdalekjd methods for $$$

Also visit my site FirstWinston: https://10Alvin.blogspot.se
Citovat
+1 #4 perless 2017-07-12 18:56
Klusák mohl natočit filmeček i s těmi ze sociálky jak si chodí pro dávky.. to se ale nenosí, že?

Poslechněte si:
https://blisty.cz/video/Daliborek.mp3

Kdo někdy viděl časosběrné dokument tak ví, že se točí jinak, než je natočeno tohle. Nejlepší je na film nechodit.
Citovat
0 #3 miro 2017-07-12 16:22
Daliborkovi se nelíbí půl milionu nepřizpůsobivýc h, kteří žijí na úkor nás všech a ještě je na ně policie krátká. Cituji Adam:
Chlapec by měl zažít pořádnou deku, on by potom dostal rozum. Jeho matinka by se měla zamyslet nad tím co za povl vychovala. Pokud se hlásí k nacistům, tak by měl za to zaplatit a uvědomit si co za peklo byl šíření nacistické nenávisti. Daliborečku jsi opravdu ubožák a doufám, že tě dostihne spravedlnost.

Pořádnou deku by měli dostat ti "mladíci", které vidíte na dnešním videu na idnes, když zaútočili na kluka, srazili ho k zemi a sebrali mu mobil. Etnikum si domysli.
Citovat
0 #2 Adam 2017-07-11 22:37
Chlapec by měl zažít pořádnou deku, on by potom dostal rozum. Jeho matinka by se měla zamyslet nad tím co za povl vychovala. Pokud se hlásí k nacistům, tak by měl za to zaplatit a uvědomit si co za peklo byl šíření nacistické nenávisti. Daliborečku jsi opravdu ubožák a doufám, že tě dostihne spravedlnost.
Citovat
+3 #1 Bob 2017-07-11 09:52
Daliborek je tupa hola hlava! Doufam jen ze PCR bude konat svou praci a takoveho troubu predvede pred soud. Propagovat nacky strelba na verejnem miste atd to bude dostacovat.
Chlapec si zaslouzi katr a potom dozivotni lecbu nez mu to nekdo s te jeho dute palice vymlati.
Citovat
  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne