Dobré ráno, dnes je úterý 20.2.2018
svátek slaví Oldřich,
zítra Lenka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: „Tolik lidí do muzea na vernisáž nikdy dříve nepřišlo. Podařil se nám rekord,“ prozradil Večerníku majitel Galerie umění v Prostějově Jindřich Skácel. Pondělní podvečer v prostějovském muzeu patřil slavnostní vernisáži výstavy Pozdní sběr, jejímž autorem je populární český herec a malíř Jan Kanyza.

Na kolekci padesáti obrazů z posledních let tvorby malíře Jana Kanyzy se přišlo do Muzea a galerie Prostějov podívat kolem dvou stovek lidí. Během první hodiny zmizelo všechno pití i občerstvení, které bylo pro návštěvníky připraveno. „Mysleli jsme, že půjde spíše o komornější akci. Tato místnost má kapacitu pro 40 lidí, nečekali jsme tolik návštěvníků,“ divil se Jindřich Skácel. Po několika minutách už se v hlavní místnosti nedalo ani dýchat. Jedinečnou příležitost vidět charismatického Jana Kanyzu si Prostějované prostě nemohli nechat ujít. 
Na kolekci padesáti obrazů z posledních let tvorby malíře Jana Kanyzy se přišlo do Muzea a galerie Prostějov podívat téměř tři stovky lidí. Že je zájem veliký bylo vidět už během první hodiny, kdy zmizelo všechno pití i občerstvení, které bylo pro návštěvníky připraveno. „Mysleli jsme, že půjde spíše o komornější akci. Tato místnost má kapacitu pro čtyřicet lidí, nečekali jsme takový zájem,“ divil se Jindřich Skácel. Jedinečnou příležitost vidět charismatického Jana Kanyzu si Prostějované prostě nemohli nechat ujít.
Vernisáž svým proslovem slavnostně zahájili hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a primátorka Statutárního města Prostějova Alena Rašková, která nad výstavou převzala záštitu. K mikrofonu se pak dostali kunsthistorik Hastík a nakonec i samotný Jan Kanyza. „Vzpomínám si na rozhovory se svým přítelem, dnes již nežijícím malířem Vladimírem Komárkem. Velice často jsme mluvili na jeho oblíbené téma, a to strach z nebytí, strach z prázdnoty (horror vacui). Došlo mi, že vlastně každý tvůrčí čin je vzpourou proti nicotě a já chci říct, že jsem vzpurný byl vždycky, už na tom nehodlám nic měnit,“ uvedl svoje dílo Jan Kanyza. Následně už se za hudebního doprovodu na piano mohli fanoušci umění kochat Pozdním sběrem, který zachycuje umělcovy dojmy a pocity z pobytů ve Francii.
Obrazy jsou rozmístěny ve dvou místnostech horního patra prostějovského muzea. „První část obrazů se mi líbí o něco více než tady ta v druhém sále. Já sama jsem velkou fanynkou pana Kanyzy, proto moc dobře chápu, že je tu tolik lidí,“ usmála se Marcela Župková. Mezi fanoušky herce Jana Kanyzy patří i lidé, kteří se také věnují umění, a proto ho přišli posoudit trochu jiným okem než ti, co ho znají pouze z televizních obrazovek. „To, co jsme zatím viděly, je moc hezké. My chodíme rády malovat, takže navštěvujeme všechny vernisáže, které muzeum pořádá, a musím říct, že jsou pokaždé povedené,“ pochválila muzeum Ivana Čížková spolu s kamarádkou.
Jan Kanyza byl na vernisáži na roztrhání. Nestíhal se se všemi fanynkami a fanoušky fotit a podepisovat jim letáčky o výstavě. Každý se chtěl na chvíli zastavit a popovídat si se sympatickým umělcem. „Je to fantastická výstava. Ale ke kresbám se dnes těžko probojovává, takže to vidím tak, že přijdu v běžný vystavovací den, v klidu si pak obrazy prohlédnu. Tvorbu pana Kanyzy znám, nejen tu výtvarnou, ale i hereckou. Je vidět, že prostě žije uměním,“ nechal se slyšet před Večerníkem hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. „Jsem velmi spokojený s tím, jak se dnešní večer vydařil. Musím říct, že perfektní práci odvedli Jindřich Skácel a kurátorka výstavy Kamila Husaříková,“ vzkázal Okleštěk.
„Vernisáž dopadla výborně, dorazila vůbec nejvyšší návštěva v dějinách Prostějovského muzea, což potěší,“ mnul si ruce sám hlavní organizátor výstavy Jindřich Skácel. „Spolupracuji s muzeem již pět let a toto byla jasně nejvíce vydařená akce, kterou jsem spolupořádal. Jan Kanyza se choval jako skvělý profesionál, byl trpělivý a největší překvapení bylo jeho skvělé malířské dílo, které všichni přítomní ocenili,“ vzkázal Skácel s poděkováním nejen muzeu, ale za podporu také Statutárnímu městu Prostějov, Zlaté Bráně Prostějov, mediálnímu partnerovi PROSTĚJOVSKÉMU Večerníku a v neposlední řadě manželům Černoškovým, Erbenovým a Skácelovým.
Exkluzivní rozhovor s Janem Kanyzou si můžete přečíst na straně 12 dnešního vydání!


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Purim
 • Hledání kraslic
 • interforst
 • finsys
 • eurooptik
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI NA PŘEMYSLOVCE

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Zlatý Ámos je doma!

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se! 

Politický handl neuspěl.

LNěkteří komunální politici už zřejmě nevědí, co roupama dělat. Prostějovští Piráti oslovili primátorku statutárního města Alenu Raškovou s tím, aby okamžitě odvolala z funkce svého náměstka Jiřího Pospíšila. Výměnou za to by prý celá Změna pro Prostějov podržela radniční koalici až do voleb... A ona to jako koalice potřebuje?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

MIROSLAV DONUTIL
Cestou necestou se minulý čtvrtek až do Prostějova vydal jeden z nejpopulárnějších českých herců, bavičů, vypravěčů a také zpěváků. Se svojí show pobavil beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. 

donutil copy

Číslo týdne

 19

Tak tohle bude zřejmě také jeden z rekordů! Policisté při běžné kontrole zadrželi za volantem osobního vozidla jednatřicetiletého muže, který má v tuto chvíli hned tři platné zákazy řízení. Celkově jich ale od absolvování autoškoly má už v kartě řidiče neuvěřitelných devatenáct! Otázkou je, proč stále jezdí autem?!

Výrok týdne

NEVÍM, ZDA BY BYLO VHODNÉ HROTIT SITUACI

Náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková si nemyslí, že bývalý vedoucí kina Metro 70Ivan Čech by měl platit škody, které zanechal ve služebním bytě