Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.12.2017
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Divadelní přehlídka APLAUS započala v pořadí již desátou kapitolu. Jak známo, jubilejní ročník přinese dvě představení i závěrečnou talkshow, kterou chce pořadatel přehlídky – marketingová společnost TK PLUS - své hosty nejen potěšit, ale hlavně pobavit.

První inscenací bylo uplynulou středu jedno z nejúspěšnějších děl Carla Goldoniho - Poprask na laguně. Notoricky známá komedie, v novém nastudování Milana Schejbala, v podání výrazných hereckých osobností a s vynikající hudbou Ondřeje Brouska. Temperament, rvačky, hádky, rozchody a usmiřování, pravidelně střídající se silné bouřky s červánkově zapadajícím sluncem, taková byla slavná klasická komedie, odehrávající se ve slunné Itálii.
„Žil jsem v mládí nějaký čas v Chioggii (známé také jako malé Benátky - pozn. red.) jako koadjutor kancléře. Měl jsem tam pořád dost a dost co dělat s tím početným neklidným obyvatelstvem složeným z rybářů, námořníků a ženských, ti všichni nemají jiné shromaždiště než ulici. Seznámil jsem se s jejich mravy, jejich zvláštním dialektem či hantýrkou, poznal jsem jejich veselou letoru i jejich prohnanost. Dovedl jsem je tedy vylíčit, jak náleží,“ okomentoval své dílo sám autor.
Commedia al dente, piccante, furiosa!
Mimořádně třaskavá směs je od úvodu až do samotného konce servírována divákovi přímo pod nos. Svár totiž vypukl hned v prvním výstupu mezi ženami (manželkami, příbuznými či milenkami chudých rybářů čekajícími na své muže vracející se z dlouhé plavby na moři), které se do krve pohádají kvůli neuvěřitelně banální události s pečenou dýní. Jejich hádka okořeněná ženskou hašteřivostí, žárlivostí a ukřivděností brzy zasáhla i navrátivší se muže. Poprask stíhá poprask, zdá se, že tato „pouliční válka“ mužů i žen bude trvat, dokud nedojde k naprostému vyčerpání a psychickému zhroucení jedné ze stran. Uklidnění nepřinesla ani snaha mladého soudního koadjutora Isidora, který se pokusil spory utišit, ale svým nepříliš šikovným jednáním naopak vše ještě více zapletl. „Akramenský enský,“ řekl na adresu sakramentských žen huhňající Bob Klepl. Řešení situace se sice nakonec našla, ale je jen otázkou času, než vznikne další bizarní hádka.
Inscenaci táhl svým vtipem, humorem a vyzrálým herectvím již zmiňovaný Bob Klepl, pozadu ale nebyl nikdo, kdo se na jevišti prostějovského divadla ve středu představil. Charismatický Petr Pěknic, který představení oživoval i mimo scénář, sympatická Jana Krausová či jedna z největších hvězd českého filmu současnosti Eva Holubová, byli zárukou opravdu kvalitní zábavy a mimořádných hereckých výkonů. „Takhle jsem se dlouho nepobavil a nezasmál,“ okomentoval první inscenaci jubilejního ročníku jeden z návštěvníků.
Druhým titulem budou již tuto středu 11. října Hamleti pražského divadla Na zábradlí. Jedná se o původní inscenaci tvůrčího týmu Mikulášek – Viceníková na téma hereckého života, hraní, předstírání, markýrování. Divadlo jako téma samo o sobě. Kolik osobností herci pojmou a jak to odskáčou? Je herectví opravdu vysněným povoláním? Má režisér vždycky pravdu? Co všechno se na jevišti nesmí? Proč děti a zvířata nemají hrát divadlo? To a mnohé jiné ze zákulisí divadelního světa. Na prknech, co znamenají svět, Městského divadla v Prostějově se představí J. Plodková, P. Čtvrtníček, J. Vyorálek, H. Hájek, J. Žáček, I. Lupták či V. Vašák.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Laski
 • PROHLÍDKY ADVENT
 • Goosens
 • Toray
 • Velebova
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se chystáte na vánoční svátky?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Všechno hned dvakrát!

Stálo to spoustu potu, ale podařilo se. Kolektiv Večerníku připravil dnes pro své čtenáře všechno tuplovaně. Dvojité číslo, dvě speciální přílohy a televizní program dokonce na tři týdny. Tož ať nás čtou!

 

Něco tu Rusové nechali!

Při zemních pracích na výstavbě nového výrobního areálu firmy Mubea byla v průmyslové zóně nalezena letecká bomba. Ta zřejmě pochází z ruského bombardování města 8. května 1945.

Osobnost týdne

JARMILA POSPÍŠILOVÁ
50 02 pospisilova copyPodkrovní sál Městské knihovny v Prostějově byl o středečním podvečeru svědkem dalšího přírůstku literární tvorby právničky a starostky Vincencova. Její osmnáctá kniha v pořadí nese lehce pohádkový titul Malovaná pýcha.

Číslo týdne

1 109 000 000

Hodně přes miliardu korun spotřebuje prostějovský magistrát v roce 2018. Rozpočet města na příští rok ale zastupitelé schválili, přestože k němu měli několik výhrad

Výrok týdne

„NECHCE ZA TO NIC.

I DO PROSTĚJOVAPŘIJEL ZA SVÉ!“

Primátorka Prostějova Alena Rašková

takto reagovala na otázku, co stojí městskou kasu mediátor Vladimír Špidla