Dobrý večer, dnes je středa 18.7.2018
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V regionálním informačním centru proběhla uplynulou středu vernisáž nejen obrazů umělce Jiřího Šmída, který se narodil v Boskovicích a v současné době, už jako šedesátiletý, žije v Bílovicích. Tuto výstavu připravilo statutární město Prostějov, Spolek pro Plumlovský zámek a Klub historický a státovědný v Prostějově.

Na vernisáži byl přítomen i exprimátor Miroslav Pišťák se svými přáteli. Kresbě a malbě se Jiří Šmíd věnuje od svého dětství, stejně jako jeho starší bratr a jejich otec. Zájem o výtvarnou tvorbu ho nasměroval z Hané do Podkrkonoší na hořickou sochařskou průmyslovku s oborem kameník, kde poznal řadu kvalitních pedagogů. Od roku 1975 byl Šmíd zaměstnán v Kostelci na Hané jako kameník a od roku 1993 v Plumlově. Na počátku devadesátých let pracoval i v kamenosochařství v Německu. Tam mu bylo umožněno seznámit se s u nás dosud neznámými technologiemi a získal nové zkušenosti. Obohatil tak malování o restaurování kamenných památek a stýkal se s výtvarníky, fotografy i divadelníky.
Dnes již pan Šmíd nemaluje, neboť mu to zdravotní stav nedovoluje. Poslední jeho dílo pochází z letošního roku, a to kompletní rozebrání houslí do nejmenších součástek.
Miroslav Macík, který návštěvníky s vernisáží seznámil, přeložil i slova Jiřího Šmída z hanáčtiny do češtiny: „Malování je uvnitř, kdesi ve mně, a musí to ven, není to koníček, je to trápení. Sednu si a maluju.“
Klarinetisté Jan Komínek a Pavel Kopečný zpestřili vernisáž hudebním podkresem. Po jejich vystoupení přišel k autorovi jeden muž se slovy: „Rád bych chtěl poděkovat Jirkovi Šmídovi za obraz. Dostal za něj ode mě osm upytlačených kaprů. Jirko, děkuju.“ Obrazy visely od června doposud na zámku v Plumlově, došlo tedy k přemístění kolekce, ta byla doplněna o jeden obraz. Díla vzbudila u lidí zájem, proto si je prohlíželi a fotili svými mobilními telefony.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...