Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.12.2017
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V regionálním informačním centru proběhla uplynulou středu vernisáž nejen obrazů umělce Jiřího Šmída, který se narodil v Boskovicích a v současné době, už jako šedesátiletý, žije v Bílovicích. Tuto výstavu připravilo statutární město Prostějov, Spolek pro Plumlovský zámek a Klub historický a státovědný v Prostějově.

Na vernisáži byl přítomen i exprimátor Miroslav Pišťák se svými přáteli. Kresbě a malbě se Jiří Šmíd věnuje od svého dětství, stejně jako jeho starší bratr a jejich otec. Zájem o výtvarnou tvorbu ho nasměroval z Hané do Podkrkonoší na hořickou sochařskou průmyslovku s oborem kameník, kde poznal řadu kvalitních pedagogů. Od roku 1975 byl Šmíd zaměstnán v Kostelci na Hané jako kameník a od roku 1993 v Plumlově. Na počátku devadesátých let pracoval i v kamenosochařství v Německu. Tam mu bylo umožněno seznámit se s u nás dosud neznámými technologiemi a získal nové zkušenosti. Obohatil tak malování o restaurování kamenných památek a stýkal se s výtvarníky, fotografy i divadelníky.
Dnes již pan Šmíd nemaluje, neboť mu to zdravotní stav nedovoluje. Poslední jeho dílo pochází z letošního roku, a to kompletní rozebrání houslí do nejmenších součástek.
Miroslav Macík, který návštěvníky s vernisáží seznámil, přeložil i slova Jiřího Šmída z hanáčtiny do češtiny: „Malování je uvnitř, kdesi ve mně, a musí to ven, není to koníček, je to trápení. Sednu si a maluju.“
Klarinetisté Jan Komínek a Pavel Kopečný zpestřili vernisáž hudebním podkresem. Po jejich vystoupení přišel k autorovi jeden muž se slovy: „Rád bych chtěl poděkovat Jirkovi Šmídovi za obraz. Dostal za něj ode mě osm upytlačených kaprů. Jirko, děkuju.“ Obrazy visely od června doposud na zámku v Plumlově, došlo tedy k přemístění kolekce, ta byla doplněna o jeden obraz. Díla vzbudila u lidí zájem, proto si je prohlíželi a fotili svými mobilními telefony.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Laski
 • PROHLÍDKY ADVENT
 • Goosens
 • Toray
 • Velebova
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se chystáte na vánoční svátky?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Osobnost týdne

JARMILA POSPÍŠILOVÁ
50 02 pospisilova copyPodkrovní sál Městské knihovny v Prostějově byl o středečním podvečeru svědkem dalšího přírůstku literární tvorby právničky a starostky Vincencova. Její osmnáctá kniha v pořadí nese lehce pohádkový titul Malovaná pýcha.

Číslo týdne

2,4

Kam až to povede? Za krátký čas to bude v Prostějově snad jako za komunistů, kdy prostě na práci „nebyli lidi“. Místní region opět dosáhl rekordu v nezaměstnanosti, podíl lidí bez práce činí neuvěřitelné 2,4 procenta. Litujeme firmy, které marně shánějí kvalifikované pracovníky...

Výrok týdne

„NECHCE ZA TO NIC.

I DO PROSTĚJOVAPŘIJEL ZA SVÉ!“

Primátorka Prostějova Alena Rašková

takto reagovala na otázku, co stojí městskou kasu mediátor Vladimír Špidla