Dobré odpoledne, dnes je úterý 17.10.2017
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V regionálním informačním centru proběhla uplynulou středu vernisáž nejen obrazů umělce Jiřího Šmída, který se narodil v Boskovicích a v současné době, už jako šedesátiletý, žije v Bílovicích. Tuto výstavu připravilo statutární město Prostějov, Spolek pro Plumlovský zámek a Klub historický a státovědný v Prostějově.

Na vernisáži byl přítomen i exprimátor Miroslav Pišťák se svými přáteli. Kresbě a malbě se Jiří Šmíd věnuje od svého dětství, stejně jako jeho starší bratr a jejich otec. Zájem o výtvarnou tvorbu ho nasměroval z Hané do Podkrkonoší na hořickou sochařskou průmyslovku s oborem kameník, kde poznal řadu kvalitních pedagogů. Od roku 1975 byl Šmíd zaměstnán v Kostelci na Hané jako kameník a od roku 1993 v Plumlově. Na počátku devadesátých let pracoval i v kamenosochařství v Německu. Tam mu bylo umožněno seznámit se s u nás dosud neznámými technologiemi a získal nové zkušenosti. Obohatil tak malování o restaurování kamenných památek a stýkal se s výtvarníky, fotografy i divadelníky.
Dnes již pan Šmíd nemaluje, neboť mu to zdravotní stav nedovoluje. Poslední jeho dílo pochází z letošního roku, a to kompletní rozebrání houslí do nejmenších součástek.
Miroslav Macík, který návštěvníky s vernisáží seznámil, přeložil i slova Jiřího Šmída z hanáčtiny do češtiny: „Malování je uvnitř, kdesi ve mně, a musí to ven, není to koníček, je to trápení. Sednu si a maluju.“
Klarinetisté Jan Komínek a Pavel Kopečný zpestřili vernisáž hudebním podkresem. Po jejich vystoupení přišel k autorovi jeden muž se slovy: „Rád bych chtěl poděkovat Jirkovi Šmídovi za obraz. Dostal za něj ode mě osm upytlačených kaprů. Jirko, děkuju.“ Obrazy visely od června doposud na zámku v Plumlově, došlo tedy k přemístění kolekce, ta byla doplněna o jeden obraz. Díla vzbudila u lidí zájem, proto si je prohlíželi a fotili svými mobilními telefony.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • ČSSD - Holík
  • KSČM - Šulda
  • SPD - Okamura
  • fiat
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Blíží se parlamentní volby. Koho budete volit?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Otevřené srdce za pastelku

Dva tucty středoškoláků doplněné žáky čtyř základních škol se uplynulou středu vydaly do prostějovských ulic, aby všichni společně prodejem bílých pastelek za „tři pětky“ vybrali potřebné peníze na pomoc nevidomým. Prostějované měli svá srdce i peněženky otevřené, výše vybrané částky je ale zatím neznámá. 

 

Pátek třináctého

Snad jen osmačtyřicetiletý muž se má právo vymlouvat na pověru, která provází podobný den a datum. Minulý pátek ráno dotyčný svým autem vjel bůhví proč do protisměru v Kojetínské ulici a čelně se střetl s protijedoucím vozidlem. V něm se zranily dvě ženy, které sanitka převezla do nemocnice. 

Osobnost týdne

PETR ČTVRTNÍČEK
42 02 ctvrtnicekDesátý ročník divadelní přehlídky Aplaus 2017 pokračoval v Městském divadle v Prostějově druhým dílem. Pražské divadlo Na zábradlí právě s excelentním Petrem Čtvrtníčkem představilo inscenaci Hamlet. Také on se zamýšlel nad otázkou, zda „být, či nebýt“... 

Číslo týdne

2607

Přesně tolik lidí je aktuálně v Prostějově bez práce. Nízká nezaměstnanost panuje v místním regionu i nadále. Navíc přes Úřad práce ČR firmy poptávají zaměstnance na 1 784 volných míst, takže výběr je velice pestrý. Podíl nezaměstnaných činí 2,7 procenta, což Prostějov řadí pod celorepublikový průměr! 

Výrok týdne

„TEN VRAH JE

ALE JINAK

NEŠKODNEJ!“

Současný obyvatel azylového domu

Pavel Jakubčík se takto vyjádřil

k jednomu svému spolubydlícímu

z_pozvanka_MSFL