Dobré odpoledne, dnes je neděle 18.3.2018
svátek slaví Eduard,
zítra Josef
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V regionálním informačním centru proběhla uplynulou středu vernisáž nejen obrazů umělce Jiřího Šmída, který se narodil v Boskovicích a v současné době, už jako šedesátiletý, žije v Bílovicích. Tuto výstavu připravilo statutární město Prostějov, Spolek pro Plumlovský zámek a Klub historický a státovědný v Prostějově.

Na vernisáži byl přítomen i exprimátor Miroslav Pišťák se svými přáteli. Kresbě a malbě se Jiří Šmíd věnuje od svého dětství, stejně jako jeho starší bratr a jejich otec. Zájem o výtvarnou tvorbu ho nasměroval z Hané do Podkrkonoší na hořickou sochařskou průmyslovku s oborem kameník, kde poznal řadu kvalitních pedagogů. Od roku 1975 byl Šmíd zaměstnán v Kostelci na Hané jako kameník a od roku 1993 v Plumlově. Na počátku devadesátých let pracoval i v kamenosochařství v Německu. Tam mu bylo umožněno seznámit se s u nás dosud neznámými technologiemi a získal nové zkušenosti. Obohatil tak malování o restaurování kamenných památek a stýkal se s výtvarníky, fotografy i divadelníky.
Dnes již pan Šmíd nemaluje, neboť mu to zdravotní stav nedovoluje. Poslední jeho dílo pochází z letošního roku, a to kompletní rozebrání houslí do nejmenších součástek.
Miroslav Macík, který návštěvníky s vernisáží seznámil, přeložil i slova Jiřího Šmída z hanáčtiny do češtiny: „Malování je uvnitř, kdesi ve mně, a musí to ven, není to koníček, je to trápení. Sednu si a maluju.“
Klarinetisté Jan Komínek a Pavel Kopečný zpestřili vernisáž hudebním podkresem. Po jejich vystoupení přišel k autorovi jeden muž se slovy: „Rád bych chtěl poděkovat Jirkovi Šmídovi za obraz. Dostal za něj ode mě osm upytlačených kaprů. Jirko, děkuju.“ Obrazy visely od června doposud na zámku v Plumlově, došlo tedy k přemístění kolekce, ta byla doplněna o jeden obraz. Díla vzbudila u lidí zájem, proto si je prohlíželi a fotili svými mobilními telefony.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • interforst
  • Hledání kraslic
  • interier nabytek
  • semo
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na uzavírku Brněnské ulice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Dojde konečně na „parlament“?

Ledy se konečně hnuly směrem ke kritizovanému domu hrůzy v ulici Šárka. Prostějovští radní se rozhodli u odborníků zjistit, kolik by stála rekonstrukce domu se sociálními byty, který se na mnoha místech už doslova rozpadá. O levnější variantě, tedy zbourání, prý nemůže být ani řeči! 
 

Rozhodnuto, ale jak?

Nejvyšší soud ČR už rozhodl ve věci odvolání společnosti Prior proti rozsudku na neplatnost smlouvy mezi městem Prostějovem a společností Manthellan. Jak verdikt zní, zatím není známé, zůstává totiž neveřejný. Potíž je v tom, že nejdříve jej musí písemně obdržet obě strany sporu. Napětí vzrůstá...

Osobnost týdne

ALBERT HALMO
Nejen kulturní veřejnost zarmoutila tato smutná zpráva. Minulé pondělí 5. března ve věku 58 let zemřel Albert Halmo. „Albi“ byl veřejně známý zejména jako vůdčí osobnost Fotoklubu Prostějov. Zároveň měl lví podíl na fungování Galerie u Hanáka ve Školní ulici v Prostějově. Jeho pohřeb se koná tento pátek.

albert copy

Číslo týdne

 8815

Tohle není zrovna optimistické číslo... Ze statistik Policie ČR za rok 2017 vyplývá, že se hned bezmála osm tisíc lidí dopustilo v Prostějově přestupku. Prostějovští strážci zákona řešili přesně 7 227 občanů ČR a 247 cizinců. Znamená to, že proti zákonu se vloni provinil zhruba každý šestý Prostějovan!

Výrok týdne

„OCHUTNÁVKA TAM TEDY ROZHODNĚ NEBUDE!“

Náměstek primátorky Pavel Smetana ozval novináře na prohlídku protidrogového vlaku, ovšem bez toho, že by si v něm mohl třeba někdo „šňupnout“ nebo „píchnout“...