Dobré dopoledne, dnes je neděle 23.9.2018
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V galerii prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí se minulou středu odpoledne konala slavnostní vernisáž výstavy obrazů prostějovského rodáka Viléma Krause. O akci byl značný zájem, což dokazovaly prostory galerie zaplněné návštěvníky. Sbírku obrázků květin a také z autorových cest po celém světě zapůjčil pro výstavu obchodník se starožitnostmi ze Svitávky na Blanensku. Večerník u této mimořádné události nemohl chybět. 


„Přestože tématem této výstavy jsou květiny a obrázky z cest Viléma Krause, dovolili jsme si zavěsit vedle jednoho zátiší především také jeden pohled na Prostějov, symbolizující autorovo rodiště, město, s nímž spojil celý svůj tvůrčí život, město, odkud na své cesty odjížděl a kam se vždy rád vracel,“ pronesl úvodem vernisáže Miroslav Macík, kurátor výstavy. „Měl jsem tu čest pana profesora poznat osobně a rád vzpomínám na občasné návštěvy jeho ateliéru. Setkával jsem se s ním ještě jako student a později jako redaktor čtvrtletníku Štafeta. Dodnes si cením kresby pařížského Sacre Coeur, kterou mi daroval poté, co byl v roce 1985 uveřejněn ve Štafetě medailon k jeho sedmdesátinám. To, že byl umělcem mimořádných uměleckých i lidských kvalit a velké tvůrčí invence, mi došlo samozřejmě až po letech,“ řekl dále Miroslav Macík.

 

Vystavené Květiny a obrázky z cest Viléma Krause jsou především poctou autorovi v roce dvacátého výročí jeho dobrovolného odchodu z tohoto světa. Jedná se o tematický výběr z kolekce Krausových obrazů a plastik ze soukromého majetku sběratele a obchodníka se starožitnostmi a uměním pana Františka Kupsy ze Svitávky na Blanensku, který byl slavnostní vernisáže v prostějovském zámku rovněž přítomen. „Věřím, že i za vás přítomné mu mohu tady poděkovat za to, že souhlasil s jejich vystavením. Děkuji mu i za to, že shodou šťastných okolností se mu podařilo uchovat tuto kolekci vcelku a zachránit pro další smysluplné využití a potěchu oka návštěvníků. Tuto výstavu považuji i za jistou satisfakci a připomenutí díla umělce, který díky píli a neutuchajícímu tvůrčímu úsilí, erudici a zkušenostem získaným doma i na zahraničních cestách, celoživotnímu hledání cest a experimentování dospěl k modernímu pojetí naplňujícímu estetické i racionální hledisko umělecké tvorby a právem se zařadil mezi čelné představitele výtvarné kultury působící v našem regionu,“ vzkázal kurátor výstavy Miroslav Macík.

Výstava obrázků Viléma Krause v Galerii prostějovského zámku potrvá až do 1. dubna.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments