Dobré odpoledne, dnes je neděle 18.3.2018
svátek slaví Eduard,
zítra Josef
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V galerii prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí se minulou středu odpoledne konala slavnostní vernisáž výstavy obrazů prostějovského rodáka Viléma Krause. O akci byl značný zájem, což dokazovaly prostory galerie zaplněné návštěvníky. Sbírku obrázků květin a také z autorových cest po celém světě zapůjčil pro výstavu obchodník se starožitnostmi ze Svitávky na Blanensku. Večerník u této mimořádné události nemohl chybět. 


„Přestože tématem této výstavy jsou květiny a obrázky z cest Viléma Krause, dovolili jsme si zavěsit vedle jednoho zátiší především také jeden pohled na Prostějov, symbolizující autorovo rodiště, město, s nímž spojil celý svůj tvůrčí život, město, odkud na své cesty odjížděl a kam se vždy rád vracel,“ pronesl úvodem vernisáže Miroslav Macík, kurátor výstavy. „Měl jsem tu čest pana profesora poznat osobně a rád vzpomínám na občasné návštěvy jeho ateliéru. Setkával jsem se s ním ještě jako student a později jako redaktor čtvrtletníku Štafeta. Dodnes si cením kresby pařížského Sacre Coeur, kterou mi daroval poté, co byl v roce 1985 uveřejněn ve Štafetě medailon k jeho sedmdesátinám. To, že byl umělcem mimořádných uměleckých i lidských kvalit a velké tvůrčí invence, mi došlo samozřejmě až po letech,“ řekl dále Miroslav Macík.

 

Vystavené Květiny a obrázky z cest Viléma Krause jsou především poctou autorovi v roce dvacátého výročí jeho dobrovolného odchodu z tohoto světa. Jedná se o tematický výběr z kolekce Krausových obrazů a plastik ze soukromého majetku sběratele a obchodníka se starožitnostmi a uměním pana Františka Kupsy ze Svitávky na Blanensku, který byl slavnostní vernisáže v prostějovském zámku rovněž přítomen. „Věřím, že i za vás přítomné mu mohu tady poděkovat za to, že souhlasil s jejich vystavením. Děkuji mu i za to, že shodou šťastných okolností se mu podařilo uchovat tuto kolekci vcelku a zachránit pro další smysluplné využití a potěchu oka návštěvníků. Tuto výstavu považuji i za jistou satisfakci a připomenutí díla umělce, který díky píli a neutuchajícímu tvůrčímu úsilí, erudici a zkušenostem získaným doma i na zahraničních cestách, celoživotnímu hledání cest a experimentování dospěl k modernímu pojetí naplňujícímu estetické i racionální hledisko umělecké tvorby a právem se zařadil mezi čelné představitele výtvarné kultury působící v našem regionu,“ vzkázal kurátor výstavy Miroslav Macík.

Výstava obrázků Viléma Krause v Galerii prostějovského zámku potrvá až do 1. dubna.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • interforst
  • Hledání kraslic
  • interier nabytek
  • semo
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na uzavírku Brněnské ulice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Dojde konečně na „parlament“?

Ledy se konečně hnuly směrem ke kritizovanému domu hrůzy v ulici Šárka. Prostějovští radní se rozhodli u odborníků zjistit, kolik by stála rekonstrukce domu se sociálními byty, který se na mnoha místech už doslova rozpadá. O levnější variantě, tedy zbourání, prý nemůže být ani řeči! 
 

Rozhodnuto, ale jak?

Nejvyšší soud ČR už rozhodl ve věci odvolání společnosti Prior proti rozsudku na neplatnost smlouvy mezi městem Prostějovem a společností Manthellan. Jak verdikt zní, zatím není známé, zůstává totiž neveřejný. Potíž je v tom, že nejdříve jej musí písemně obdržet obě strany sporu. Napětí vzrůstá...

Osobnost týdne

ALBERT HALMO
Nejen kulturní veřejnost zarmoutila tato smutná zpráva. Minulé pondělí 5. března ve věku 58 let zemřel Albert Halmo. „Albi“ byl veřejně známý zejména jako vůdčí osobnost Fotoklubu Prostějov. Zároveň měl lví podíl na fungování Galerie u Hanáka ve Školní ulici v Prostějově. Jeho pohřeb se koná tento pátek.

albert copy

Číslo týdne

 8815

Tohle není zrovna optimistické číslo... Ze statistik Policie ČR za rok 2017 vyplývá, že se hned bezmála osm tisíc lidí dopustilo v Prostějově přestupku. Prostějovští strážci zákona řešili přesně 7 227 občanů ČR a 247 cizinců. Znamená to, že proti zákonu se vloni provinil zhruba každý šestý Prostějovan!

Výrok týdne

„OCHUTNÁVKA TAM TEDY ROZHODNĚ NEBUDE!“

Náměstek primátorky Pavel Smetana ozval novináře na prohlídku protidrogového vlaku, ovšem bez toho, že by si v něm mohl třeba někdo „šňupnout“ nebo „píchnout“...