Dobré odpoledne, dnes je středa 20.6.2018
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V galerii prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí se minulou středu odpoledne konala slavnostní vernisáž výstavy obrazů prostějovského rodáka Viléma Krause. O akci byl značný zájem, což dokazovaly prostory galerie zaplněné návštěvníky. Sbírku obrázků květin a také z autorových cest po celém světě zapůjčil pro výstavu obchodník se starožitnostmi ze Svitávky na Blanensku. Večerník u této mimořádné události nemohl chybět. 


„Přestože tématem této výstavy jsou květiny a obrázky z cest Viléma Krause, dovolili jsme si zavěsit vedle jednoho zátiší především také jeden pohled na Prostějov, symbolizující autorovo rodiště, město, s nímž spojil celý svůj tvůrčí život, město, odkud na své cesty odjížděl a kam se vždy rád vracel,“ pronesl úvodem vernisáže Miroslav Macík, kurátor výstavy. „Měl jsem tu čest pana profesora poznat osobně a rád vzpomínám na občasné návštěvy jeho ateliéru. Setkával jsem se s ním ještě jako student a později jako redaktor čtvrtletníku Štafeta. Dodnes si cením kresby pařížského Sacre Coeur, kterou mi daroval poté, co byl v roce 1985 uveřejněn ve Štafetě medailon k jeho sedmdesátinám. To, že byl umělcem mimořádných uměleckých i lidských kvalit a velké tvůrčí invence, mi došlo samozřejmě až po letech,“ řekl dále Miroslav Macík.

 

Vystavené Květiny a obrázky z cest Viléma Krause jsou především poctou autorovi v roce dvacátého výročí jeho dobrovolného odchodu z tohoto světa. Jedná se o tematický výběr z kolekce Krausových obrazů a plastik ze soukromého majetku sběratele a obchodníka se starožitnostmi a uměním pana Františka Kupsy ze Svitávky na Blanensku, který byl slavnostní vernisáže v prostějovském zámku rovněž přítomen. „Věřím, že i za vás přítomné mu mohu tady poděkovat za to, že souhlasil s jejich vystavením. Děkuji mu i za to, že shodou šťastných okolností se mu podařilo uchovat tuto kolekci vcelku a zachránit pro další smysluplné využití a potěchu oka návštěvníků. Tuto výstavu považuji i za jistou satisfakci a připomenutí díla umělce, který díky píli a neutuchajícímu tvůrčímu úsilí, erudici a zkušenostem získaným doma i na zahraničních cestách, celoživotnímu hledání cest a experimentování dospěl k modernímu pojetí naplňujícímu estetické i racionální hledisko umělecké tvorby a právem se zařadil mezi čelné představitele výtvarné kultury působící v našem regionu,“ vzkázal kurátor výstavy Miroslav Macík.

Výstava obrázků Viléma Krause v Galerii prostějovského zámku potrvá až do 1. dubna.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne