Dobrý večer, dnes je čtvrtek 13.12.2018
svátek slaví Lucie,
zítra Lýdie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V galerii prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí se minulou středu odpoledne konala slavnostní vernisáž výstavy obrazů prostějovského rodáka Viléma Krause. O akci byl značný zájem, což dokazovaly prostory galerie zaplněné návštěvníky. Sbírku obrázků květin a také z autorových cest po celém světě zapůjčil pro výstavu obchodník se starožitnostmi ze Svitávky na Blanensku. Večerník u této mimořádné události nemohl chybět. 


„Přestože tématem této výstavy jsou květiny a obrázky z cest Viléma Krause, dovolili jsme si zavěsit vedle jednoho zátiší především také jeden pohled na Prostějov, symbolizující autorovo rodiště, město, s nímž spojil celý svůj tvůrčí život, město, odkud na své cesty odjížděl a kam se vždy rád vracel,“ pronesl úvodem vernisáže Miroslav Macík, kurátor výstavy. „Měl jsem tu čest pana profesora poznat osobně a rád vzpomínám na občasné návštěvy jeho ateliéru. Setkával jsem se s ním ještě jako student a později jako redaktor čtvrtletníku Štafeta. Dodnes si cením kresby pařížského Sacre Coeur, kterou mi daroval poté, co byl v roce 1985 uveřejněn ve Štafetě medailon k jeho sedmdesátinám. To, že byl umělcem mimořádných uměleckých i lidských kvalit a velké tvůrčí invence, mi došlo samozřejmě až po letech,“ řekl dále Miroslav Macík.

 

Vystavené Květiny a obrázky z cest Viléma Krause jsou především poctou autorovi v roce dvacátého výročí jeho dobrovolného odchodu z tohoto světa. Jedná se o tematický výběr z kolekce Krausových obrazů a plastik ze soukromého majetku sběratele a obchodníka se starožitnostmi a uměním pana Františka Kupsy ze Svitávky na Blanensku, který byl slavnostní vernisáže v prostějovském zámku rovněž přítomen. „Věřím, že i za vás přítomné mu mohu tady poděkovat za to, že souhlasil s jejich vystavením. Děkuji mu i za to, že shodou šťastných okolností se mu podařilo uchovat tuto kolekci vcelku a zachránit pro další smysluplné využití a potěchu oka návštěvníků. Tuto výstavu považuji i za jistou satisfakci a připomenutí díla umělce, který díky píli a neutuchajícímu tvůrčímu úsilí, erudici a zkušenostem získaným doma i na zahraničních cestách, celoživotnímu hledání cest a experimentování dospěl k modernímu pojetí naplňujícímu estetické i racionální hledisko umělecké tvorby a právem se zařadil mezi čelné představitele výtvarné kultury působící v našem regionu,“ vzkázal kurátor výstavy Miroslav Macík.

Výstava obrázků Viléma Krause v Galerii prostějovského zámku potrvá až do 1. dubna.

Total Comments

  • Repoint
  • Sporcl
  • mubea
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Blíží se vánoční svátky, na co se nejvíce těšíte?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments