Příjemnou noc, dnes je pondělí 21.1.2019
svátek slaví Běla,
zítra Slavomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: O Hanáckyho kohóta je krajská postupová přehlídka ve zpěvu lidových písní pro sólové dětské zpěváky. V Prostějově se uplynulou sobotu konalo její regionální kolo, kterého se zúčastnilo dvaačtyřicet soutěžících. Děti mohly zpívat písně z Hané, Malé Hané nebo hostýnského Záhoří. Akci pořádal prostějovský Hanácký folklorní soubor ve spolupráci s Kulturním klubem Duha, který se na celou sobotu proměnil v takovou malou hanáckou vesničku, kde ještě všichni ctí staré zvyky, nosí kroje a umí perfektně hanácky...

Kdo by si myslel, že hanáčtina je v roce 2018 už mrtvý dialekt a na lidové písničky už všichni vlivem těch moderních zapomněli, nemohl by být dál od pravdy. „Děláme pro to všechno, aby obliba lidových písní nejen u dětí stoupala, a zdá se nám, že se to daří, protože se nám každým rokem daří zahrnout více měst do této soutěže. Jsou tu děti z Prostějova, Olomouce, Šumperka, Přerova a Kroměříže. Snažíme se pojmout celou Hanou,“ uvedla exkluzivně pro Večerník předsedkyně Hanáckého folklórního spolku Hana Pospíšilíková, která byla v sobotu členkou poroty.
Většina zpívajících dětí byla pro doplnění zážitku z jejich vystoupení oblečena v krojích, nicméně na dobrých pozicích se umístily i děti, které národní oblek neměly. Avšak kvůli umístění to mnozí z nich nedělají, lidová hudba totiž musí bavit. „Já zpívám už osm let. Zrovna teď v Přerováčku, protože jsme z Přerova,“ prozradila malá zpěvačka Zuzana Kopřivová, která se nakonec umístila ve své kategorii na bronzové pozici s písničkou Daleká šeroká. Tu porota slyšela za odpoledne hned několikrát. „Jsou písničky, které slýcháme pořád, ale samozřejmě jsou tu i takové, které jsme dnes slyšeli snad poprvé,“ komentovala repertoár dětských zpěváků Hana Pospíšilíková.
Ve třech kategoriích soutěžilo 42 dětí, z čehož necelá čtvrtina byli chlapci. Děti si měly připravit dvě písně, první byla bez doprovodu a při druhé je doprovázela kapela Záletníci. Jelikož to bylo kolo pouze regionální, měla porota za úkol určit dva postupující do moravsko-slezského kola, které se koná 20. května v Rožnově pod Radhoštěm.
Příležitost reprezentovat hanácké lidové písně dostaly zpěvačky Viktorie Martincová a Tereza Frýdová, které teď mají necelý měsíc na přípravu do semifinálového kola přehlídky Zpěváček.


Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments