Dobrý večer, dnes je úterý 24.4.2018
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: O Hanáckyho kohóta je krajská postupová přehlídka ve zpěvu lidových písní pro sólové dětské zpěváky. V Prostějově se uplynulou sobotu konalo její regionální kolo, kterého se zúčastnilo dvaačtyřicet soutěžících. Děti mohly zpívat písně z Hané, Malé Hané nebo hostýnského Záhoří. Akci pořádal prostějovský Hanácký folklorní soubor ve spolupráci s Kulturním klubem Duha, který se na celou sobotu proměnil v takovou malou hanáckou vesničku, kde ještě všichni ctí staré zvyky, nosí kroje a umí perfektně hanácky...

Kdo by si myslel, že hanáčtina je v roce 2018 už mrtvý dialekt a na lidové písničky už všichni vlivem těch moderních zapomněli, nemohl by být dál od pravdy. „Děláme pro to všechno, aby obliba lidových písní nejen u dětí stoupala, a zdá se nám, že se to daří, protože se nám každým rokem daří zahrnout více měst do této soutěže. Jsou tu děti z Prostějova, Olomouce, Šumperka, Přerova a Kroměříže. Snažíme se pojmout celou Hanou,“ uvedla exkluzivně pro Večerník předsedkyně Hanáckého folklórního spolku Hana Pospíšilíková, která byla v sobotu členkou poroty.
Většina zpívajících dětí byla pro doplnění zážitku z jejich vystoupení oblečena v krojích, nicméně na dobrých pozicích se umístily i děti, které národní oblek neměly. Avšak kvůli umístění to mnozí z nich nedělají, lidová hudba totiž musí bavit. „Já zpívám už osm let. Zrovna teď v Přerováčku, protože jsme z Přerova,“ prozradila malá zpěvačka Zuzana Kopřivová, která se nakonec umístila ve své kategorii na bronzové pozici s písničkou Daleká šeroká. Tu porota slyšela za odpoledne hned několikrát. „Jsou písničky, které slýcháme pořád, ale samozřejmě jsou tu i takové, které jsme dnes slyšeli snad poprvé,“ komentovala repertoár dětských zpěváků Hana Pospíšilíková.
Ve třech kategoriích soutěžilo 42 dětí, z čehož necelá čtvrtina byli chlapci. Děti si měly připravit dvě písně, první byla bez doprovodu a při druhé je doprovázela kapela Záletníci. Jelikož to bylo kolo pouze regionální, měla porota za úkol určit dva postupující do moravsko-slezského kola, které se koná 20. května v Rožnově pod Radhoštěm.
Příležitost reprezentovat hanácké lidové písně dostaly zpěvačky Viktorie Martincová a Tereza Frýdová, které teď mají necelý měsíc na přípravu do semifinálového kola přehlídky Zpěváček.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • karlov
  • floria
  • fokus optik
  • Taneční čaje
  • residence kostelecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LIDOVÝ DŮM?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Policista zachránil život.

Nebýt mladého policisty z Plumlova, tak by pětapadesátiletý motorkář havarující u Podhradského rybníka v závěru března už nežil. Podpraporčík Čajkovič zahájil u muže v bezvědomí okamžitou masáž srdce, čímž ho znovu přivedl k životu. Mladého strážce zákona navrhli kolegové na medaili za statečnost.
 

Rychlý konec.

Přestože sezóna to bude z celkového pohledu úspěšná, když jako nováček se tým BK Olomoucko prodral mezi nejlepší šestku tuzemského basketbalu, vyřazení ve čtvrtfinále play off již po čtyřech zápasech a ještě s kaňkou v podobě zkratu srbského pivotmana Darka Čohadareviče bylo pro řadu lidí zklamáním.

Osobnost týdne

BARBORA HRZÁNOVÁ
17 02 hrzanova barbora
Společně s Radkem Holubem představila tato skvělá herečka v Městském divadle v Prostějově úspěšnou komedii uznávaného francouzského autora Začínáme končit. Oba na divadelních prknech přesvědčili, že manželství není žádná sranda...

Číslo týdne

 102

Aktuálně nejstarší občanka Prostějova Josefa Schlesingerová oslavila minulý týden 102. narozeniny. Vitální stařence přišli poblahopřát zástupci města v čele s náměstkem primátorky Pavlem Smetanou. 

Výrok týdne

BYL TO MARATONEC, ALE LAPILI JSME HO!“

Šéf obvodních policistů Petr Kočíř popisoval těžkou práci při dopadení sériového vykradače chat,
který
dříve býval velmi zdatným atletem