Dobrý podvečer, dnes je sobota 20.10.2018
svátek slaví Vendelín,
zítra Brigita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: O Hanáckyho kohóta je krajská postupová přehlídka ve zpěvu lidových písní pro sólové dětské zpěváky. V Prostějově se uplynulou sobotu konalo její regionální kolo, kterého se zúčastnilo dvaačtyřicet soutěžících. Děti mohly zpívat písně z Hané, Malé Hané nebo hostýnského Záhoří. Akci pořádal prostějovský Hanácký folklorní soubor ve spolupráci s Kulturním klubem Duha, který se na celou sobotu proměnil v takovou malou hanáckou vesničku, kde ještě všichni ctí staré zvyky, nosí kroje a umí perfektně hanácky...

Kdo by si myslel, že hanáčtina je v roce 2018 už mrtvý dialekt a na lidové písničky už všichni vlivem těch moderních zapomněli, nemohl by být dál od pravdy. „Děláme pro to všechno, aby obliba lidových písní nejen u dětí stoupala, a zdá se nám, že se to daří, protože se nám každým rokem daří zahrnout více měst do této soutěže. Jsou tu děti z Prostějova, Olomouce, Šumperka, Přerova a Kroměříže. Snažíme se pojmout celou Hanou,“ uvedla exkluzivně pro Večerník předsedkyně Hanáckého folklórního spolku Hana Pospíšilíková, která byla v sobotu členkou poroty.
Většina zpívajících dětí byla pro doplnění zážitku z jejich vystoupení oblečena v krojích, nicméně na dobrých pozicích se umístily i děti, které národní oblek neměly. Avšak kvůli umístění to mnozí z nich nedělají, lidová hudba totiž musí bavit. „Já zpívám už osm let. Zrovna teď v Přerováčku, protože jsme z Přerova,“ prozradila malá zpěvačka Zuzana Kopřivová, která se nakonec umístila ve své kategorii na bronzové pozici s písničkou Daleká šeroká. Tu porota slyšela za odpoledne hned několikrát. „Jsou písničky, které slýcháme pořád, ale samozřejmě jsou tu i takové, které jsme dnes slyšeli snad poprvé,“ komentovala repertoár dětských zpěváků Hana Pospíšilíková.
Ve třech kategoriích soutěžilo 42 dětí, z čehož necelá čtvrtina byli chlapci. Děti si měly připravit dvě písně, první byla bez doprovodu a při druhé je doprovázela kapela Záletníci. Jelikož to bylo kolo pouze regionální, měla porota za úkol určit dva postupující do moravsko-slezského kola, které se koná 20. května v Rožnově pod Radhoštěm.
Příležitost reprezentovat hanácké lidové písně dostaly zpěvačky Viktorie Martincová a Tereza Frýdová, které teď mají necelý měsíc na přípravu do semifinálového kola přehlídky Zpěváček.


Total Comments

  • finsys
  • kostelec n h
  • stavebniny
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments