Příjemnou noc, dnes je pondělí 20.8.2018
svátek slaví Bernard,
zítra Johana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: O Hanáckyho kohóta je krajská postupová přehlídka ve zpěvu lidových písní pro sólové dětské zpěváky. V Prostějově se uplynulou sobotu konalo její regionální kolo, kterého se zúčastnilo dvaačtyřicet soutěžících. Děti mohly zpívat písně z Hané, Malé Hané nebo hostýnského Záhoří. Akci pořádal prostějovský Hanácký folklorní soubor ve spolupráci s Kulturním klubem Duha, který se na celou sobotu proměnil v takovou malou hanáckou vesničku, kde ještě všichni ctí staré zvyky, nosí kroje a umí perfektně hanácky...

Kdo by si myslel, že hanáčtina je v roce 2018 už mrtvý dialekt a na lidové písničky už všichni vlivem těch moderních zapomněli, nemohl by být dál od pravdy. „Děláme pro to všechno, aby obliba lidových písní nejen u dětí stoupala, a zdá se nám, že se to daří, protože se nám každým rokem daří zahrnout více měst do této soutěže. Jsou tu děti z Prostějova, Olomouce, Šumperka, Přerova a Kroměříže. Snažíme se pojmout celou Hanou,“ uvedla exkluzivně pro Večerník předsedkyně Hanáckého folklórního spolku Hana Pospíšilíková, která byla v sobotu členkou poroty.
Většina zpívajících dětí byla pro doplnění zážitku z jejich vystoupení oblečena v krojích, nicméně na dobrých pozicích se umístily i děti, které národní oblek neměly. Avšak kvůli umístění to mnozí z nich nedělají, lidová hudba totiž musí bavit. „Já zpívám už osm let. Zrovna teď v Přerováčku, protože jsme z Přerova,“ prozradila malá zpěvačka Zuzana Kopřivová, která se nakonec umístila ve své kategorii na bronzové pozici s písničkou Daleká šeroká. Tu porota slyšela za odpoledne hned několikrát. „Jsou písničky, které slýcháme pořád, ale samozřejmě jsou tu i takové, které jsme dnes slyšeli snad poprvé,“ komentovala repertoár dětských zpěváků Hana Pospíšilíková.
Ve třech kategoriích soutěžilo 42 dětí, z čehož necelá čtvrtina byli chlapci. Děti si měly připravit dvě písně, první byla bez doprovodu a při druhé je doprovázela kapela Záletníci. Jelikož to bylo kolo pouze regionální, měla porota za úkol určit dva postupující do moravsko-slezského kola, které se koná 20. května v Rožnově pod Radhoštěm.
Příležitost reprezentovat hanácké lidové písně dostaly zpěvačky Viktorie Martincová a Tereza Frýdová, které teď mají necelý měsíc na přípravu do semifinálového kola přehlídky Zpěváček.


Total Comments

  • Letní Kino Kostelec na Hané
  • Okupace spren 1968
  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kterého úspěchu prostějovských sportovců si více považujete?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A přece to klaplo!

Přestože ještě během úvodu minulého týdne panovaly obavy, jak dopadne měření kvality vody prováděné hygieniky, nakonec dopadlo vše dobře! V pátek ráno tak mohlo být slavnostně otevřeno nově rekonstruované koupaliště ve Vrahovicích. A první návštěvníci se začali hrnout!

Čeká se na tragédii?

Pád mostu v italském Janově získal pochopitelnou publicitu ve všech světových médiích. Pět desítek mrtvých budiž výstrahou i pro nás. A co rozpadající se dálniční estakáda v Prostějově? Z ní odpadávají kusy betonu, přesto Ředitelství silnic a dálnic s rekonstrukcí stále otálí.

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA BROŽOVÁ
brozovaHerečka, zpěvačka a v poslední době i televizí moderátorka potěšila ve čtvrtek večer i prostějovské diváky. Na náměstí T. G. Masaryka v rámci Prostějovského léta vystoupila na koncertním pódiu společně s Radimem Schwabem.

Total Comments

Číslo týdne

50
Už dnes pozdě večer si všichni připomeneme 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. První okupační vojáci překročili naše hranice už před půlnocí 20. srpna 1968. Řádění převážně sovětských vojsk v Prostějově se věnuje dnešní speciální příloha Večerníku.

Total Comments

Výrok týdne

Všichni novináři v plavkách nebo raději bez nich!

Mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová zvala novináře na páteční slavnostní otevření vrahovického koupaliště neotřelým způsobem
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments