Příjemnou noc, dnes je pátek 25.5.2018
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Zámek Čechy pod Kosířem se znovu otevřel veřejnosti. Jak prozradili jeho představitelé na čtvrteční tiskové konferenci, i na letošek plánuje řadu novinek a atraktivních akcí. Zároveň však neustále probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce a musí se potýkat s řadou problémů, mezi které patří například dramaticky ubývající voda v obou rybnících nacházejících se v unikátním parku.

Vedení zámku dostalo za úkol dosáhnout návštěvnosti minimálně 19 tisíc lidí za rok. Tuto hranici se již v první sezóně po znovuotevření podařilo výrazně překonat, když přilákal více než třicet tisíc návštěvníků. Loňská sezóna v tomto ohledu byla ještě úspěšnější. „Prohlídkové okruhy vykázaly návštěvnost dvaatřicet tisíc osob a akce konané zámkem nebo ve spolupráci s dalšími partnery navštívilo patnáct tisíc osob. Tím se dostáváme na celkové číslo sedmačtyřiceti tisíc, což je pro Olomoucký kraj vynikající vizitka,“ vyčíslil František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. Právě ten je vlastníkem zámku a financuje jeho stále postupující rekonstrukci.

Novým vchodem už od začátku prázdnin
V současnosti na zámku probíhají další práce, které vedou k pokračujícímu zvelebování zámeckého areálu. „Začátkem prázdnin bychom rádi dokončili nový vstup do zámeckého areálu, který povede od nového obecního parkoviště. Až do května příštího roku pak bude pokračovat oprava střechy všech křídel zámku. Palčivým problémem je i nutná revitalizace zámeckých rybníků, které v současnosti vysychají. Na tento nákladný projekt bude třeba sehnat peníze,“ vyjádřil se Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které je zároveň i správcem zámeckého areálu.
To ale není vše. V současnosti se chystá již šestá etapa rekonstrukce zámku. „Zahrnovat by měla rekonstrukci dvou podlaží východního křídla zámku, úpravu vnější fasády a rozšíření Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových. S její realizací se počítá od června příštího roku do listopadu 2021, samozřejmě pokud se podaří sehnat peníze,“ doplnil Holásek.

Josef Mánes se dočká při Velkém setkání Hanáků
Během letošní sezóny nabídne zámek opět množství novinek. Tou hlavní je vybudování expozice vztahující se k osobě Josefa Mánesa, která bude mít dvě části. „První se bude nacházet v takzvaném Mánesově altánu v zámeckém parku a zaměří se na umělcovy kresby i grafiky, na nichž zachytil své proslulé Hanačky či další prostý lid. Tato výstava bude otevřena při příležitosti Velkého setkání Hanáků, které se uskuteční osmadvacátého září. Druhá část pak bude přímo součástí zámeckých prostor a představí Mánesovy kresby vytvořené pro jeho šlechtické mecenáše,“ prozradil kastelán Martin Váňa s tím, že už nyní lze na zámku vidět celkem čtrnáct velkých Mánesových obrazů. Tato sbírka nemá jinde v České republice konkurenci.Zámecká kavárna bude filmová  Změna nastala také v umístění zámecké kavárny, která se z prostor oranžerie přesouvá do přízemí jižního křídla zámku. „Po domluvě s Honzou Svěrákem bychom ji rádi udělali ve filmovém stylu,“ nastínil zajímavý nápad Břetislav Holásek. Mimo jiné se zámek připojil k programu Národního památkového ústavu Klíč k památkám. Po dokončení revitalizace zámeckých rybníků si budou moci návštěvníci parku také půjčit loďku nebo si vyzkoušet retro rybaření.Zámek v Čechách pod Kosířem připravil opět celou řadu akcí pro veřejnost. V této sezoně zaujme jistě repríza úspěšného Empírového dne, který se uskuteční již tuto sobotu 19. května. „Dále se chystá červnový open-air  koncert Lenky Filipové, open-air představení Světáků, které patnáctého srpna sehraje Divadelní společnost Háta. Hitem pak bude zámecký ples ve stylu první republiky o deset dnů později a především koncert skupiny Olympic sedmého září,“ prozradil z harmonogramu kastelán Váňa s tím, že chystá se i řada dalších akcí nejen pro rodiny s dětmi, o nichž vás na stránkách Večerníku, který zůstává mediálním partnerem, budeme průběžně informovat.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • agel
  • supersektor
  • stare mesto
  • fokus
  • residence kostlecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na to, že se mohou změnit ambice VK Prostějov?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Z Bašty bude kavárna.

Konečně se po dlouhých měsících dalšího uzavření bývalé galerie v Baště ve Školní ulici podařilo magistrátu uzavřít nájemní smlouvu s firmou, která v historických prostorách hodlá otevřít kavárnu a koktejlbar s poslechem společenské muziky! Ona společnost byla jediným zájemcem. 

Žádná pěší zóna.

V Kravařově ulici v Prostějově má už mnoho let fungovat režim pěší zóny. Radní nedávno prohlásili, že otevírat tuto ulici pro běžnou dopravu a dokonce obnovit výjezd na křižovatku na Jiráskovo náměstí v žádném případě nemíní, jenomže i tak to zde mnohdy vypadá jako na „Václaváku“!

Osobnost týdne

MARTA ISSOVÁ
Herečka Dejvického divadla byla jednou z několika hvězd inscenace Vzkříšení, se kterou minulou středu pražští divadelníci přijeli do Prostějova. Hra, v níž byli diváci svědky mnohých obratů v ději, zaujala. Zaplněný sál Městského divadla byl jasným důkazem.

issova copy

Číslo týdne

 128 490 000
Prostějovská radnice je takzvaně „ve vatě“! Radní zveřejnili sice jen několik málo strohých údajů z účetní závěrky roku 2017, ale to nejdůležitější je, že městská pokladna přetéká za loňský rok o více než 128 milionů korun. Hlavní zásluhu na obrovském přebytku má údajně perfektní výběr daní.

Výrok týdne

„BLBCI JSME PAK ZASE JENOM MYNA RADNICI!“

Náměstek primátorky statutárního městaProstějova Jiří Pospíšil se takto obořil nad přístupem firem, které často rozkopávají nové chodníky za účelem pokládky kabelů.