Dobré ráno, dnes je sobota 19.1.2019
svátek slaví Doubravka,
zítra Ilona
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Zámek Čechy pod Kosířem se znovu otevřel veřejnosti. Jak prozradili jeho představitelé na čtvrteční tiskové konferenci, i na letošek plánuje řadu novinek a atraktivních akcí. Zároveň však neustále probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce a musí se potýkat s řadou problémů, mezi které patří například dramaticky ubývající voda v obou rybnících nacházejících se v unikátním parku.

Vedení zámku dostalo za úkol dosáhnout návštěvnosti minimálně 19 tisíc lidí za rok. Tuto hranici se již v první sezóně po znovuotevření podařilo výrazně překonat, když přilákal více než třicet tisíc návštěvníků. Loňská sezóna v tomto ohledu byla ještě úspěšnější. „Prohlídkové okruhy vykázaly návštěvnost dvaatřicet tisíc osob a akce konané zámkem nebo ve spolupráci s dalšími partnery navštívilo patnáct tisíc osob. Tím se dostáváme na celkové číslo sedmačtyřiceti tisíc, což je pro Olomoucký kraj vynikající vizitka,“ vyčíslil František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. Právě ten je vlastníkem zámku a financuje jeho stále postupující rekonstrukci.

Novým vchodem už od začátku prázdnin
V současnosti na zámku probíhají další práce, které vedou k pokračujícímu zvelebování zámeckého areálu. „Začátkem prázdnin bychom rádi dokončili nový vstup do zámeckého areálu, který povede od nového obecního parkoviště. Až do května příštího roku pak bude pokračovat oprava střechy všech křídel zámku. Palčivým problémem je i nutná revitalizace zámeckých rybníků, které v současnosti vysychají. Na tento nákladný projekt bude třeba sehnat peníze,“ vyjádřil se Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které je zároveň i správcem zámeckého areálu.
To ale není vše. V současnosti se chystá již šestá etapa rekonstrukce zámku. „Zahrnovat by měla rekonstrukci dvou podlaží východního křídla zámku, úpravu vnější fasády a rozšíření Muzea filmů Zdeňka a Jana Svěrákových. S její realizací se počítá od června příštího roku do listopadu 2021, samozřejmě pokud se podaří sehnat peníze,“ doplnil Holásek.

Josef Mánes se dočká při Velkém setkání Hanáků
Během letošní sezóny nabídne zámek opět množství novinek. Tou hlavní je vybudování expozice vztahující se k osobě Josefa Mánesa, která bude mít dvě části. „První se bude nacházet v takzvaném Mánesově altánu v zámeckém parku a zaměří se na umělcovy kresby i grafiky, na nichž zachytil své proslulé Hanačky či další prostý lid. Tato výstava bude otevřena při příležitosti Velkého setkání Hanáků, které se uskuteční osmadvacátého září. Druhá část pak bude přímo součástí zámeckých prostor a představí Mánesovy kresby vytvořené pro jeho šlechtické mecenáše,“ prozradil kastelán Martin Váňa s tím, že už nyní lze na zámku vidět celkem čtrnáct velkých Mánesových obrazů. Tato sbírka nemá jinde v České republice konkurenci.Zámecká kavárna bude filmová  Změna nastala také v umístění zámecké kavárny, která se z prostor oranžerie přesouvá do přízemí jižního křídla zámku. „Po domluvě s Honzou Svěrákem bychom ji rádi udělali ve filmovém stylu,“ nastínil zajímavý nápad Břetislav Holásek. Mimo jiné se zámek připojil k programu Národního památkového ústavu Klíč k památkám. Po dokončení revitalizace zámeckých rybníků si budou moci návštěvníci parku také půjčit loďku nebo si vyzkoušet retro rybaření.Zámek v Čechách pod Kosířem připravil opět celou řadu akcí pro veřejnost. V této sezoně zaujme jistě repríza úspěšného Empírového dne, který se uskuteční již tuto sobotu 19. května. „Dále se chystá červnový open-air  koncert Lenky Filipové, open-air představení Světáků, které patnáctého srpna sehraje Divadelní společnost Háta. Hitem pak bude zámecký ples ve stylu první republiky o deset dnů později a především koncert skupiny Olympic sedmého září,“ prozradil z harmonogramu kastelán Váňa s tím, že chystá se i řada dalších akcí nejen pro rodiny s dětmi, o nichž vás na stránkách Večerníku, který zůstává mediálním partnerem, budeme průběžně informovat.


Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments