Dobré ráno, dnes je úterý 2.6.2020
svátek slaví Jarmil,
zítra Tamara
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE  Jako každoročně první týden v červnu patřil ochotníkům a divadelníkům z prostějovské scény. Přehlídka vybraných přestavení lákala na vybraná místa zapálené příznivce prken, co znamenají svět. Od 4. do 8. června tak bylo k vidění třináct inscenací, mezi kterými zazářily nejen pohádky, ale i například Shakespeare, pantomima nebo aktuálně stále více populární stand-up comedy. Pořadatelé ze Základní umělecké školy V. Ambrose a Kulturního klubu Duha tudíž připravili na konec divadelní sezóny velmi pestrý program.

Jak vznikl MEDart
Než se však dostaneme k samotným přestavením, není na škodu si připomenout, že tento divadelní seriál baví diváky už dlouhých dvaadvacet let. Festival prostějovských amatérských souborů a jejich hostů MEDart se konal poprvé v roce 1996. První iniciativa udělat přehlídku všeho divadelního dění v Prostějově se zrodila v hlavách Hany Kotyzové a Blanky Oujezdské. Akce se koná vždy kolem svátku svatého Medarda, což se i nápaditě objevuje ve jménu akce. Hlavním cílem je snaha ukázat místní divadelní spolky, jejich zapálení a um široké veřejnosti. Velkým lákadlem jsou i prostory, které pro svoje vystupující organizátoři hledají. Posledních pár let se podařilo - za nemalého přispění statutárního města Prostějov - obsadit nádvoří prostějovského zámku a dokonale ho využít. V minulosti se hrávalo i na náměstí TGM, ve Smetanových sadech nebo například v Rajské zahradě za kostelem Povýšení sv. Kříže. Dramaturgie festivalu se snaží každým rokem doplnit prostějovskou scénu zajímavými hosty z jiných měst, dokonce ale i ze zahraničí. V roce 2009 pro posílení neutuchajících aktivit pořadatelů vznikla APO (Asociace Prostějovských Ochotníků), která bude dohlížet na to, aby divadelní život v Prostějově nikdy nezakrněl a tím nezhynul i festival MEDart!

Jaký byl start?
V pondělí 4. června započali přehlídku divadelní soubory pořádající ZUŠ svými úspěšnými představeními Jak se zbavit mstivý Soni a Matylda. Večer vystoupilo Moje divadlo v sále Kulturního domu Duha s novinkou Didiera Bénureaua Můj tchán je princezna. V provokativní francouzské komedii o tom, jak snadno se mohou změnit člověku jeho dosud neotřesitelně pevné životní zásady, se v hlavních rolích představili Hana Švédová, Martina Drmolová, Pavel Drmola a Jakub Dohnal. Úterní večer patřil pantomicko-improvizační one man show Miroslava Kasprzyka, která byla plná humorných scének a parodií. Mim show byla k vidění v sále zámku na Pernštýnském náměstí. „Líbí se mi to, protože vše, co musí člověk použít, aby divákovi něco předvedl, je jen jeho mimika, gesta a postoje těla. Myslím, že to je stejně složité jako se třeba naučit text, protože tady je kladen důraz pouze na to, co divák vidí. Také jsem chodil do dramatického kroužku a tam se pantomima používá jako cvičení výrazů a gestikulace,“ prozradil Večerníku Matěj Beránek.

Středeční představení
Prostřední den celého programu byl vyhrazena mladým prostějovským souborům. Studentky Cyrilometodějského gymnázia zvolily shakespearovské téma a jeho Zkrocení zlé ženy. Na druhou stranu studenti literárně dramatického oboru ZUŠ ukázali černý humor Davida Duchovnyho, kdžy zinscenovali jeho knihu s názvem Kráva nebeská. V ní si Elsie Bovaryová žije celkem spokojený život normální a šťastné krávy. Celé dny tráví na pastvě a odpočinkem. Jednou v noci ale zničehonic zatouží po svobodě a společně se svojí nejlepší kamarádkou Mallory se rozhodne utéct z kravína. Život venku na svobodě se jim velmi zalíbí. Mallory flirtuje s býky, zatímco Elsie prozkoumává okolí farmářova domu. Jednou večer ale uvidí přes okno televizi, kde zrovna běží pořad o masokombinátech. Plná strachu se rozhodně utéct, a to na jediné místo na zemi, kde jsou krávy posvátné, do Indie. Dobrodružství může začít.
„Stále mě překvapuje, jak děti dokáží být bystré, vzaly celkem složitou knihu a udělaly z ní solidně postavené představení,“ myslí si o studentech divačka Žofie. „Přijíždím sem z Olomouce pravidelně, protože studuji divadlo a zajímá mě, co se hraje v okolních městech. Na konci sezóny je spousta festivalů, ale tento mi přijde takový pohodový, domácí a hlavně nekomerční.“

Čtvrteční hosté
Další program MEDartu se převážně odehrál pod širým nebem na nádvoří prostějovského zámku. Pohádkový příběh dvou holčiček Terezka a kouzelné autíčko zahrálo olomoucké divadlo Tramtárie. Příběh o malé Terezce, které se stane hrozná věc! Ztratí se na výletě se školkou. Ještě horší na tom je, že se ztratí. Ale co teď? Přestavení zaujalo především díky rozmanitosti kostýmů, které se v průběhu přestavení často měnily. „Co se týče kostýmů, šlo především o to, aby se holky připodobnily co možná nejvíce současným dětem. Byly veselé a hravé. Proměnlivost kostýmů se musela přizpůsobit tak, aby splňovala určité znaky. Stará babička - hůlka, klobouk, policista – uniforma, zloděj na útěku – pruhovaný svetr a vězeňská čepice s číslem, ale vše stále tou dětskou hravou formou a také v jednoduchých znacích, aby to herečka zvládala převlékat,“ popisuje práci na kostýmech členka tvůrčího týmu divadla Tereza Tylová. Z Prahy přijel Robert Janč ze souboru Squadra sua a o půl páté předvedl stand-up, disciplínu, kterou si komici podmaňují nespočet lidí a vyprodávají sály. Robert přijel se svým kouskem do mlýnku nesoucí název UP. Do třetice měl možnost zdejší divák potěšit své oči pohledem na krásné marionety Loutkového divadla Starost v pohádce Kouzelná mošna.

Pátek pro děti
Na páté festivalové dopoledne se mohly těšit hlavně děti, i když v publiku se objevilo pár dospělých. Zámecký sál byl hned brzy ráno plný malých natěšených námořníků, kteří se už nemohli dočkat Námořnické pohádky od divadelní skupiny Klaun Family. Klauni Olina a Hubert dětem humorně představili, co všechno obnáší život námořníků na daleké plavbě lodí po oceánu. Hubert a Olina si během zhruba hodinového představení vyzkoušeli rybařit, chytit vítr a Hubert se dokonce naučil plavat, čímž si od Oliny vysloužil pochvalu. „Já v tobě vidím námořníka, Huberte,“ prohlásila Olina nadšeně a na to si spolu s Hubertem zazpívala písničku „V každém je kus námořníka“. Největší úspěch u dětí však měl klaun Hubert s přístrojem na výrobu bublinek, který ke konci představení pustil. To se všechny děti naráz zvedly a začaly bublinky chytat a propichovat. Když se pak klauni s dětmi v deset hodin rozloučili, odcházely děti i paní učitelky rozesmáté a navíc s razítkem na ruce s nápisem „Klaun Family“.
Druhá pohádka na programu byla pro trošku větší ratolesti. Sál byl opět plný a všichni napjatě čekali, co si němčičtí dramaťáčci pro MEDartové diváky připravili, protože už název Havrane z kamene sám o sobě evokoval tajemno. Nakonec šlo o čarodějnickou pohádku se skvělými kostýmy i hudebním podkladem. Hlavní postavou tohoto představení je čarodějnice Mladá, která už nechtěla žít sama, a tak se rozhodla přidat se k čarodějnickému klanu. Musela podstoupit řadu těžkých zkoušek, jelikož čarodějnice mezi sebe nikoho jen tak nepřijmou. Krátce po jejich splnění potkala mladou dívku Juliannu se kterou zatoužila být kamarádka. Mladá ale lidem nerozuměla, a tak dělala pro Juliannu první poslední, ta totiž chtěla získat jednoho chlapce od nich ze vsi, ale její rodiče i žena, pro kterou chlapec pracuje jako podkoní, byli proti. Mladé se nakonec povedlo všechna kouzla pro Juliannu úspěšně dokončit. Julianna však na Mladou záhy po svatbě se svým milým zapomněla a ani čarodějky už ji mezi sebou nechtěly, protože čarovala pro lidi. Naštěstí měla Mladá ještě svého věrného kamaráda Havrana z kamene, který byl opravdu zkamenělý havran. Havran na chvíli ožil jen proto, aby jí poradil vydat se ještě jednou mezi lidi a zkusit svoje štěstí.
I tato pohádka měla mezi diváky úspěch a snad si z ní děti i odnesly nějaké ponaučení do budoucna. Po jedenácté hodině se festival MEDart 2018 pomalu chýlil ke konci...

Rozloučení s MEDartem
A celý MEDart zakončil asi nejstarší prostějovský amatérský soubor Divadlo Hanácké obce. Vpodvečer se hrálo, zpívalo a tančilo v pohádce O tlustém pradědečkovi z pera Josefa Čapka. Po posledním představení přišlo na řadu poděkování od organizačního týmu odcházející hlavní dlouholeté vedoucí Haně Kotyzové. „Doufám, že jste si všichni užili poslední představení stejně jako celý týden,“ pronesli přímo do publika.
Pro Večerník pak vypadalo hodnocení následovně: „Letos jsme se museli trošku uskromnit, co se týče prostoru, protože dříve se hodně představení hrálo v Divadle Point, ale to momentálně žádné zázemí nemá. Všechno se tedy letos odehrávalo tady na zámku a také nám svoje prostory propůjčil Kinoklub Duha,“ okomentovala zástupkyně ředitele Lidové umělecké školy Vladimíra Ambrose Hana Šprynarová.„Myslím ale, že jsme se situaci zvládli přizpůsobit a program nijak neutrpěl. Na své si přišli děti i dospělí, měli jsme tu hosty z Prahy i Olomouce a diváků bylo dost, takže já jsem s průběhem festivalu spokojená,“ zhodnotila MEDart 2018 Hana Šprynarová.


Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Nosíte ještě roušku či jinou ochrannou pomůcku při pobytu venku?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nezapomněli na lidi.

Už nějaký čas jsou na světě první architektonické studie k tomu, jak co nejúčelněji zrekonstruovat celou jižní část centra města. Radní chtějí předmětnou záležitost prodiskutovat s občany, ale první veřejné projednávání padlo kvůli COVID-19. Konšelé se tedy sejdou za tímto účelem s Prostějovany už tuto středu v kulturáku.

Nečinnost úřadů.

Stražisko bylo v minulých dekádách známo jako jedno z nejoblíbenějších míst na Prostějovsku pro rekreaci a odpočinek. Leč centrum obce stále více hanobí kdysi oblíbená restaurace, dnes však nechvalně proslulá ubytovna, kde bydlí takzvaně nepřizpůsobiví spoluobčané. Problémy ve Stražisku, avšak kompetentní subjekty spí… Na co se čeká?

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

ALOIS MAČÁK starší

Legendární osobnost prostějovského hokeje, kopané a tenisu zemřela uplynulý pátek 29. května ve věku 80 let. Otce někdejšího náměstka ministra kultury či krajského hejtmana doprovodí rodina i veřejnost sportovního nestora na jeho poslední cestu tento pátek 5. června.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

15


Patnáct dní bude uzavřena Vrahovická ulice kvůli rekonstrukci železničního přejezdu. Aby se zvládl dopravní nápor, nechává magistrát od 8. června otevřít „myší díru“ a s tím také přerušit dokončení rekonstrukce křižovatky Tovární a Říční.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„NEPOMOHL JSEM JIM, PROTOŽE NESNÁŠÍM POHLED NA CIZÍ KREV“

Takto zvláštně zareagoval obviněný násilník Tomáš Čáp na výtku soudce Vrtěla, proč zraněným mužům nezavol sanitku…?

Total Comments