Příjemnou noc, dnes je úterý 19.6.2018
svátek slaví Leoš,
zítra Květa
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Od úterý 5. června mohou všichni příznivci umění zajít do prostějovské Galerie Cyril na výstavu obrazů od Magdaleny Turzové s názvem Love messages. Galerie vznikla na jaře roku 2016 a nachází se ve čtyřech patrech věže místního kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově. Hlavním cílem, který si její vedoucí David Bartoš dává za úkol, je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Další ambicí je návštěvníkům, kromě výstav prací autorů, nabídnout také pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací, což přináší svěží vítr na prostějovskou uměleckou scénu mezi klasickými galeriemi.

Pozvání na výstavu od vedoucího galerie Davida Bartoše přijala Magdalena Turzová, která představuje novou generaci současné tuzemské malby. Ta obdobně jako ve světě, jasně odmítá tvrzení, jež nazývají médium malby mrtvým přeživším archaismem. Svou tvorbu opírá o figurální přístup a samotné obrazy mají blízko k určitému způsobu dokumentu urbánní krajiny či kraje s jeho maličkostmi, které jako obyvatelé nevnímáme, přesto jsou to právě ony maličkosti - všední předměty - jenž pomáhají utvářet naše životy a určitým způsobem je tak i odrážejí.
„Myslím, že Magda je čím dál více se etablující malířka na české umělecké scéně. Zároveň je to pedagožka na zdejší Střední škole designu a módy. Má za sebou spoustu výstav, a to ať už společných, nebo sólových. Jsem moc rád, že se povedlo udělat výstavu i tady u nás,“ pronesl vedoucí galerie David Bartoš.
Magdalena Turzová svými obrazy nabízí analogii lidských životů a koloběhu využívajíce k tomu obrazy předmětů denní potřeby či fragmentů architektur (okna, dveře, vrata, stěna), jejichž nejlepší léta jsou spíše minulostí. Malby, na první pohled vizuálně poutavé, v sobě obsahují jistou míru melancholie, poetiky a ironie. Také v nich vyzdvihuje vlastní nalezené kompozice a jejich předměty povyšuje ze všednosti do něčeho, co si zaslouží naši pozornost, co je hodno motivu malby – obrazu. V tomto procesu se ukrývá určitá míra dokumentarismu odrážejícího tuzemský folklór posledních let a desetiletí.
„Moc děkuji galerii za možnost tady vystavovat a i za pomoc při instalaci mých obrazů ve výškách. Doufám, že se vám výstava bude líbit a že si v obrazech každý z vás něco najde,“ pronesla s úsměvem autorka.
Vernisáž koncertem doprovodila folk-rock´n´rollová ikona Åncient Teenager z Olomouce. Všichni příznivci umění se mohou zajít podívat na výstavu do 15. července.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne