Dobré dopoledne, dnes je pondělí 20.5.2019
svátek slaví Zbyšek,
zítra Monika
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Od úterý 5. června mohou všichni příznivci umění zajít do prostějovské Galerie Cyril na výstavu obrazů od Magdaleny Turzové s názvem Love messages. Galerie vznikla na jaře roku 2016 a nachází se ve čtyřech patrech věže místního kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově. Hlavním cílem, který si její vedoucí David Bartoš dává za úkol, je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Další ambicí je návštěvníkům, kromě výstav prací autorů, nabídnout také pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací, což přináší svěží vítr na prostějovskou uměleckou scénu mezi klasickými galeriemi.

Pozvání na výstavu od vedoucího galerie Davida Bartoše přijala Magdalena Turzová, která představuje novou generaci současné tuzemské malby. Ta obdobně jako ve světě, jasně odmítá tvrzení, jež nazývají médium malby mrtvým přeživším archaismem. Svou tvorbu opírá o figurální přístup a samotné obrazy mají blízko k určitému způsobu dokumentu urbánní krajiny či kraje s jeho maličkostmi, které jako obyvatelé nevnímáme, přesto jsou to právě ony maličkosti - všední předměty - jenž pomáhají utvářet naše životy a určitým způsobem je tak i odrážejí.
„Myslím, že Magda je čím dál více se etablující malířka na české umělecké scéně. Zároveň je to pedagožka na zdejší Střední škole designu a módy. Má za sebou spoustu výstav, a to ať už společných, nebo sólových. Jsem moc rád, že se povedlo udělat výstavu i tady u nás,“ pronesl vedoucí galerie David Bartoš.
Magdalena Turzová svými obrazy nabízí analogii lidských životů a koloběhu využívajíce k tomu obrazy předmětů denní potřeby či fragmentů architektur (okna, dveře, vrata, stěna), jejichž nejlepší léta jsou spíše minulostí. Malby, na první pohled vizuálně poutavé, v sobě obsahují jistou míru melancholie, poetiky a ironie. Také v nich vyzdvihuje vlastní nalezené kompozice a jejich předměty povyšuje ze všednosti do něčeho, co si zaslouží naši pozornost, co je hodno motivu malby – obrazu. V tomto procesu se ukrývá určitá míra dokumentarismu odrážejícího tuzemský folklór posledních let a desetiletí.
„Moc děkuji galerii za možnost tady vystavovat a i za pomoc při instalaci mých obrazů ve výškách. Doufám, že se vám výstava bude líbit a že si v obrazech každý z vás něco najde,“ pronesla s úsměvem autorka.
Vernisáž koncertem doprovodila folk-rock´n´rollová ikona Åncient Teenager z Olomouce. Všichni příznivci umění se mohou zajít podívat na výstavu do 15. července.

Total Comments

  • Noc Kostelů
  • Muzejní noc
  • Lázně Skalka
  • Hořava
  • Semo Smržice
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějov nejlepší v ČR!

Po absolutním vítězství v prestižní anketě v rámci Olomouckého kraje se statutární město Prostějov ocitlo i na samém vrcholu hodnocení Měst pro byznys také v celé České republice. Prostějov se tak stal nejlepším městem v celém tuzemsku, které dokáže vytvořit ty správné podmínky pro firmy, podnikatele a živnostníky.

K výbuchu nic nového.

Minulé pondělí uspořádalo vedení Policie ČR - územního odboru Prostějov tiskovou konferenci, na které kromě jiných kauz informovalo také o pokračujícím prověřování okolností tragického výbuchu domu v Mostkovicích. Nic nového jsme se ale nedozvěděli, případ stále není uzavřen...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR ČÍŽEK
19 cizek
Řidič kamionu obdržel minulé pondělí ocenění z rukou šéfa prostějovské policie i zástupce organizace BESIP za to, že 5. března zablokoval svým nákladním vozidlem provoz na dálnici D46 u Prostějova a zabránil tak fatálním následkům, které mohl způsobit řidič jedoucí v protisměru.

Total Comments

Číslo týdne

23

Už po třiadvacáté v řadě měli Prostějované možnost na náměstí T. G. Masaryka sledovat nádherné skvosty historických vozidel. Nedělní přehlídku i následnou tradiční projížďku napříč městem sledovaly stovky spokojených návštěvníků.

Total Comments

Výrok týdne

„POSEČKEJTE MI PROSÍM, JÁ SE TOTIŽ V SOBOTU VDÁVÁM!“

Večerník požádal ředitelku Barboru Prágerovou o odpovědi na otázky k tématu fungování kina Metro 70,
obdrželi jsme však velice roztomilou omluvu.

Total Comments