Dobrý večer, dnes je středa 17.10.2018
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Od úterý 5. června mohou všichni příznivci umění zajít do prostějovské Galerie Cyril na výstavu obrazů od Magdaleny Turzové s názvem Love messages. Galerie vznikla na jaře roku 2016 a nachází se ve čtyřech patrech věže místního kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově. Hlavním cílem, který si její vedoucí David Bartoš dává za úkol, je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Další ambicí je návštěvníkům, kromě výstav prací autorů, nabídnout také pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací, což přináší svěží vítr na prostějovskou uměleckou scénu mezi klasickými galeriemi.

Pozvání na výstavu od vedoucího galerie Davida Bartoše přijala Magdalena Turzová, která představuje novou generaci současné tuzemské malby. Ta obdobně jako ve světě, jasně odmítá tvrzení, jež nazývají médium malby mrtvým přeživším archaismem. Svou tvorbu opírá o figurální přístup a samotné obrazy mají blízko k určitému způsobu dokumentu urbánní krajiny či kraje s jeho maličkostmi, které jako obyvatelé nevnímáme, přesto jsou to právě ony maličkosti - všední předměty - jenž pomáhají utvářet naše životy a určitým způsobem je tak i odrážejí.
„Myslím, že Magda je čím dál více se etablující malířka na české umělecké scéně. Zároveň je to pedagožka na zdejší Střední škole designu a módy. Má za sebou spoustu výstav, a to ať už společných, nebo sólových. Jsem moc rád, že se povedlo udělat výstavu i tady u nás,“ pronesl vedoucí galerie David Bartoš.
Magdalena Turzová svými obrazy nabízí analogii lidských životů a koloběhu využívajíce k tomu obrazy předmětů denní potřeby či fragmentů architektur (okna, dveře, vrata, stěna), jejichž nejlepší léta jsou spíše minulostí. Malby, na první pohled vizuálně poutavé, v sobě obsahují jistou míru melancholie, poetiky a ironie. Také v nich vyzdvihuje vlastní nalezené kompozice a jejich předměty povyšuje ze všednosti do něčeho, co si zaslouží naši pozornost, co je hodno motivu malby – obrazu. V tomto procesu se ukrývá určitá míra dokumentarismu odrážejícího tuzemský folklór posledních let a desetiletí.
„Moc děkuji galerii za možnost tady vystavovat a i za pomoc při instalaci mých obrazů ve výškách. Doufám, že se vám výstava bude líbit a že si v obrazech každý z vás něco najde,“ pronesla s úsměvem autorka.
Vernisáž koncertem doprovodila folk-rock´n´rollová ikona Åncient Teenager z Olomouce. Všichni příznivci umění se mohou zajít podívat na výstavu do 15. července.

Total Comments

  • adp_sanco
  • Interforst
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments