Dobrý podvečer, dnes je sobota 18.8.2018
svátek slaví Helena,
zítra Ludvík
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Od úterý 5. června mohou všichni příznivci umění zajít do prostějovské Galerie Cyril na výstavu obrazů od Magdaleny Turzové s názvem Love messages. Galerie vznikla na jaře roku 2016 a nachází se ve čtyřech patrech věže místního kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově. Hlavním cílem, který si její vedoucí David Bartoš dává za úkol, je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Další ambicí je návštěvníkům, kromě výstav prací autorů, nabídnout také pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací, což přináší svěží vítr na prostějovskou uměleckou scénu mezi klasickými galeriemi.

Pozvání na výstavu od vedoucího galerie Davida Bartoše přijala Magdalena Turzová, která představuje novou generaci současné tuzemské malby. Ta obdobně jako ve světě, jasně odmítá tvrzení, jež nazývají médium malby mrtvým přeživším archaismem. Svou tvorbu opírá o figurální přístup a samotné obrazy mají blízko k určitému způsobu dokumentu urbánní krajiny či kraje s jeho maličkostmi, které jako obyvatelé nevnímáme, přesto jsou to právě ony maličkosti - všední předměty - jenž pomáhají utvářet naše životy a určitým způsobem je tak i odrážejí.
„Myslím, že Magda je čím dál více se etablující malířka na české umělecké scéně. Zároveň je to pedagožka na zdejší Střední škole designu a módy. Má za sebou spoustu výstav, a to ať už společných, nebo sólových. Jsem moc rád, že se povedlo udělat výstavu i tady u nás,“ pronesl vedoucí galerie David Bartoš.
Magdalena Turzová svými obrazy nabízí analogii lidských životů a koloběhu využívajíce k tomu obrazy předmětů denní potřeby či fragmentů architektur (okna, dveře, vrata, stěna), jejichž nejlepší léta jsou spíše minulostí. Malby, na první pohled vizuálně poutavé, v sobě obsahují jistou míru melancholie, poetiky a ironie. Také v nich vyzdvihuje vlastní nalezené kompozice a jejich předměty povyšuje ze všednosti do něčeho, co si zaslouží naši pozornost, co je hodno motivu malby – obrazu. V tomto procesu se ukrývá určitá míra dokumentarismu odrážejícího tuzemský folklór posledních let a desetiletí.
„Moc děkuji galerii za možnost tady vystavovat a i za pomoc při instalaci mých obrazů ve výškách. Doufám, že se vám výstava bude líbit a že si v obrazech každý z vás něco najde,“ pronesla s úsměvem autorka.
Vernisáž koncertem doprovodila folk-rock´n´rollová ikona Åncient Teenager z Olomouce. Všichni příznivci umění se mohou zajít podívat na výstavu do 15. července.

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments