Dobré ráno, dnes je sobota 19.1.2019
svátek slaví Doubravka,
zítra Ilona
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Od úterý 5. června mohou všichni příznivci umění zajít do prostějovské Galerie Cyril na výstavu obrazů od Magdaleny Turzové s názvem Love messages. Galerie vznikla na jaře roku 2016 a nachází se ve čtyřech patrech věže místního kostela sv. Cyrila a Metoděje v Prostějově. Hlavním cílem, který si její vedoucí David Bartoš dává za úkol, je podpora současných českých umělců prostřednictvím samostatných i skupinových výstav, zároveň zprostředkování pohledu na současné umění obyvatelům města Prostějova a okolí. Další ambicí je návštěvníkům, kromě výstav prací autorů, nabídnout také pohled na tvorbu umělců prostřednictvím site-specific instalací, což přináší svěží vítr na prostějovskou uměleckou scénu mezi klasickými galeriemi.

Pozvání na výstavu od vedoucího galerie Davida Bartoše přijala Magdalena Turzová, která představuje novou generaci současné tuzemské malby. Ta obdobně jako ve světě, jasně odmítá tvrzení, jež nazývají médium malby mrtvým přeživším archaismem. Svou tvorbu opírá o figurální přístup a samotné obrazy mají blízko k určitému způsobu dokumentu urbánní krajiny či kraje s jeho maličkostmi, které jako obyvatelé nevnímáme, přesto jsou to právě ony maličkosti - všední předměty - jenž pomáhají utvářet naše životy a určitým způsobem je tak i odrážejí.
„Myslím, že Magda je čím dál více se etablující malířka na české umělecké scéně. Zároveň je to pedagožka na zdejší Střední škole designu a módy. Má za sebou spoustu výstav, a to ať už společných, nebo sólových. Jsem moc rád, že se povedlo udělat výstavu i tady u nás,“ pronesl vedoucí galerie David Bartoš.
Magdalena Turzová svými obrazy nabízí analogii lidských životů a koloběhu využívajíce k tomu obrazy předmětů denní potřeby či fragmentů architektur (okna, dveře, vrata, stěna), jejichž nejlepší léta jsou spíše minulostí. Malby, na první pohled vizuálně poutavé, v sobě obsahují jistou míru melancholie, poetiky a ironie. Také v nich vyzdvihuje vlastní nalezené kompozice a jejich předměty povyšuje ze všednosti do něčeho, co si zaslouží naši pozornost, co je hodno motivu malby – obrazu. V tomto procesu se ukrývá určitá míra dokumentarismu odrážejícího tuzemský folklór posledních let a desetiletí.
„Moc děkuji galerii za možnost tady vystavovat a i za pomoc při instalaci mých obrazů ve výškách. Doufám, že se vám výstava bude líbit a že si v obrazech každý z vás něco najde,“ pronesla s úsměvem autorka.
Vernisáž koncertem doprovodila folk-rock´n´rollová ikona Åncient Teenager z Olomouce. Všichni příznivci umění se mohou zajít podívat na výstavu do 15. července.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments