Dobré poledne, dnes je úterý 22.1.2019
svátek slaví Slavomír,
zítra Zdeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
Ilustrační foto

Dokázat ze sebe dostat intenzivní osobní výpověď a zároveň vystihnout ducha a poetiku předlohy, tak to byly dva hlavní úkoly, před kterými stáli recitátoři i divadla poezie na soutěžní přehlídce 61. ročníku Wolkrova Prostějova. Ti, kterým se to letos zadařilo ze všech nejlépe, se sešli uplynulou sobotu v zaplněném sále Kulturního klubu Duha, kde ukázali, co umí. PROSTĚJOVSKÝ Večerník sledoval pěkně zblízka dění v průběhu celého programu a nechyběl ani u finálního rozřešení.  

Letošní závěrečný večer se konal již po jednašedesáté. Zatímco loni se organizátoři společně s účastníky vtipně i originálně ohlédli za uplynulými šedesáti lety, letos byl doprovodný program poněkud osekán. Na pódiu tak kromě samotných recitátorů vynikla zejména někdejší dlouholetá vedoucí pořádající KK Duha Alice Gregušová, která společně s laureáty sborově uváděla jednotlivé vystupující.
Mezi nimi publikum skutečně pobavil František Barták, jemuž se podařilo obhájit titul laureáta z loňského roku. Tehdy si pro vystoupení vybral text „Pravdu o doktoru Faustovi“ od Přemysla Ruta. Nyní na to šel úplně odjinud a zvolil literární travestii „Šla Nanynka do zelí“. Interpretoval tak text známé dětské říkánky, tak jak by ji možná rozepsalo hned několik známých českých básníků. Skutečný autor této humorné karikatury přitom zůstává skryt. „Pokud vím, text byl nalezen v pozůstalosti Jiřího Voskovce a neví se, jestli ho napsal on, nebo někdo jiný. Existují i další verze tohoto textu, které kolují různě po internetu, a já si některé z nich vybral. Nejraději mám Sovu s Březinou, tam se člověk vyblbne,“ prozradil František Barták.
Při pohledu do výsledků rovněž zaujal fakt, že hned dva laureáti si pro svůj přednes vybrali text Jiřího Wolkera. V době, kdy drtivá většina recitátorů volí k přednesu prózu, se jedná o věc skutečně nečekanou.
Mezi divadly pak jednoznačně vynikl ostravský soubor Zdividla, který svojí hrou o dívčím dospívání zaujal jak diváky, tak i odbornou porotu. „Jako otec slečny jen o málo starší pro mě bylo zajímavé sledovat ten zvláštní rozpor, kterého jsem si „naživo“ také mnohokrát všiml: už to není dítě a ještě to není žena. Nebo ještě jinak: v jednom okamžiku je to dítě, vzápětí žena a takhle se to během deseti minut pětkrát promění. Holky to zahrály naprosto přesně,“ vysekl souboru poklonu Marek Pivovar.
Na duších organizátorů tak mohla panovat spokojenost. „Viděli jsme spoustu vynikajících recitačních i divadelních výkonů. Jsme rádi, že se letos Wolkrův Prostějov vydařil i přes to, že jsme se museli popasovat s neobvyklými prostory,“ oddechla si po skončení Pavla Vašková, vedoucí oddělení DUHA. „Za bezproblémový průběh a skvělou organizaci bych ráda poděkovala všem svým kolegům z Duhy i úžasným lektorům a porotcům, v neposlední řadě pak šikovným hosteskám,“ vzkázala.
Po rozdání cen se všichni přítomní rozešli do prostějovských restaurací a barů. „Všichni účastníci se toho spoustu naučili a odnesli si nejednu vzpomínku, která je bude pronásledovat až do smrti,“ rozloučil se jeden z nich.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments