Dobrý večer, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
Ilustrační foto

Dokázat ze sebe dostat intenzivní osobní výpověď a zároveň vystihnout ducha a poetiku předlohy, tak to byly dva hlavní úkoly, před kterými stáli recitátoři i divadla poezie na soutěžní přehlídce 61. ročníku Wolkrova Prostějova. Ti, kterým se to letos zadařilo ze všech nejlépe, se sešli uplynulou sobotu v zaplněném sále Kulturního klubu Duha, kde ukázali, co umí. PROSTĚJOVSKÝ Večerník sledoval pěkně zblízka dění v průběhu celého programu a nechyběl ani u finálního rozřešení.  

Letošní závěrečný večer se konal již po jednašedesáté. Zatímco loni se organizátoři společně s účastníky vtipně i originálně ohlédli za uplynulými šedesáti lety, letos byl doprovodný program poněkud osekán. Na pódiu tak kromě samotných recitátorů vynikla zejména někdejší dlouholetá vedoucí pořádající KK Duha Alice Gregušová, která společně s laureáty sborově uváděla jednotlivé vystupující.
Mezi nimi publikum skutečně pobavil František Barták, jemuž se podařilo obhájit titul laureáta z loňského roku. Tehdy si pro vystoupení vybral text „Pravdu o doktoru Faustovi“ od Přemysla Ruta. Nyní na to šel úplně odjinud a zvolil literární travestii „Šla Nanynka do zelí“. Interpretoval tak text známé dětské říkánky, tak jak by ji možná rozepsalo hned několik známých českých básníků. Skutečný autor této humorné karikatury přitom zůstává skryt. „Pokud vím, text byl nalezen v pozůstalosti Jiřího Voskovce a neví se, jestli ho napsal on, nebo někdo jiný. Existují i další verze tohoto textu, které kolují různě po internetu, a já si některé z nich vybral. Nejraději mám Sovu s Březinou, tam se člověk vyblbne,“ prozradil František Barták.
Při pohledu do výsledků rovněž zaujal fakt, že hned dva laureáti si pro svůj přednes vybrali text Jiřího Wolkera. V době, kdy drtivá většina recitátorů volí k přednesu prózu, se jedná o věc skutečně nečekanou.
Mezi divadly pak jednoznačně vynikl ostravský soubor Zdividla, který svojí hrou o dívčím dospívání zaujal jak diváky, tak i odbornou porotu. „Jako otec slečny jen o málo starší pro mě bylo zajímavé sledovat ten zvláštní rozpor, kterého jsem si „naživo“ také mnohokrát všiml: už to není dítě a ještě to není žena. Nebo ještě jinak: v jednom okamžiku je to dítě, vzápětí žena a takhle se to během deseti minut pětkrát promění. Holky to zahrály naprosto přesně,“ vysekl souboru poklonu Marek Pivovar.
Na duších organizátorů tak mohla panovat spokojenost. „Viděli jsme spoustu vynikajících recitačních i divadelních výkonů. Jsme rádi, že se letos Wolkrův Prostějov vydařil i přes to, že jsme se museli popasovat s neobvyklými prostory,“ oddechla si po skončení Pavla Vašková, vedoucí oddělení DUHA. „Za bezproblémový průběh a skvělou organizaci bych ráda poděkovala všem svým kolegům z Duhy i úžasným lektorům a porotcům, v neposlední řadě pak šikovným hosteskám,“ vzkázala.
Po rozdání cen se všichni přítomní rozešli do prostějovských restaurací a barů. „Všichni účastníci se toho spoustu naučili a odnesli si nejednu vzpomínku, která je bude pronásledovat až do smrti,“ rozloučil se jeden z nich.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments