Dobré ráno, dnes je úterý 13.11.2018
svátek slaví Tibor,
zítra Sáva
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
Ilustrační foto

FOTOGALERIE: Minulé úterý 12. června započal v Prostějově velký svátek uměleckého přednesu a divadel poezie. Jako každoročně čekaly na diváky desítky divadelních představení, koncertů, přednášek a seminářů. Hlavním bodem celé akce byla tradičně přehlídka nejinspirativnějších vystoupení sólových recitátorů, recitačních souborů a divadel poezie z celé České republiky, jež nesl po jedenašedesáté název Wolkrův Prostějov.

Divadelní a recitátorské veselení probíhalo až do soboty v sále Kulturního klubu Duha, v Městské knihovně nebo například na zámku na Pernštýnském náměstí.

Úterní zahájení a předání klíče
Už v odpoledních hodinách úterý 12. června měli diváci možnost zajít na jedno z prvních představení divadelníků z Českého Krumlova MAlá a VElká pod vedením režisérek Marty Hermannové a Veroniky Holcové. Od dvacáté hodiny přišlo na řadu oficiální zahájení se symbolickým předáním klíče od městských bran. Stejně jako loni přijala pozvání na akci novocirkusová akrobatická skupina Losers a na náměstí před místním muzeem předvedla dechberoucí show. Jejich výstup s názvem Kolaps byl plný neuvěřitelných kousků, nad nimiž v některých chvílích zůstával rozum stát. Se zatajeným dechem sledovali přítomní akrobatické kousky a podle hlasitých reakcí přihlížející nevěřili svým očím. V průběhu show rozdávali pořadatelé mezi diváky svíčky, které si lidé mezi sebou zapalovali. Po hromovém aplausu si skupina Losers užila několik zasloužených děkovaček a poté se veškerá pozornost nasměrovala na sochu Jiřího Wolkera. Všichni přítomní se s rozsvícenými svíčkami pomalu přesouvali k soše a dav osvětlený pouze plápolajícími plamínky v rukou byl nesmírně poetický.
Úvodní slovo si vzala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. „Doufám, že tento týden si u nás ve městě všichni užijeme. Musím říci, že zahájení bylo přímo fantastické. Za to patří velký dík pracovníkům z Duhy, kteří tuto skupinu pro zahájení zajistili. Všem vám přeji, abyste každý den zažili něco nového, ať už soutěžíte, nebo jste se přišli jen podívat a užít si atmosféru festivalu. Já už se strašně těším na závěrečný večer, ne proto, aby to bylo už za námi, ale ty závěrečné večery jsou pro mě opravdovým svátkem.“
V místním Music Baru The 27 pak proběhla afterparty, na kterou dorazil nespočet lidí zatančit si, popít a seznámit se. Tento nový hudební klub vznikl teprve minulý rok, ale už teď se těší výrazné popularitě, zejména proto, že dává šanci místním kapelám, aby měly kde vystupovat. Party se táhla až do ranních hodin a celou dobu ji provázely přátelská atmosféra a očekávání dalších dnů. Umělci se zde scházeli každý večer.

Recitace a LiStOVáNí Lukáše Hejlíka
Ve středu započaly očekávané přehlídky recitace. Přehlídky recitátorů se mohou zúčastnit sólisté a divadelní soubory z České republiky, jejichž vystupující členové ukončili 9. třídu ZŠ nebo odpovídající třídy víceletého gymnázia. Horní věková hranice není stanovena a přehlídky se řadí do třech kategorií, ve kterých je několik podskupin. Sóloví recitátoři jsou nominováni a doporučeni z krajských postupových přehlídek WP, které probíhají přes rok. Soubory jsou z těchto přehlídek doporučeny. Od devíti hodin zahájila recitace I. kategorie, kam se řadily děti od ukončení 9. třídy ZŠ nebo odpovídající třídy víceletého gymnázia do 18 let. Po hlasové rozcvičce a prezentacích přišly na řadu ostré pokusy. Mezi prvními byl například Matěj Velička s Příběhem s vanou od Ivana Vyskočila nebo Martin Karban s Peticí od Květy Legátové. V třetí skupině pak velmi zaujal Jan Roháč, který divákům recitoval ze Šunkového nářezu Charlese Bukowského. Bylo vidět, že si recitátoři vybírali díla podle toho, co jim je blízké, a dokázali skrze text prodat svůj recitační um. „Myslím, že to bylo dobrý. Každopádně je tady plno skvělých recitátorů a vybrali si výborné texty. Díky tomu mám mnoho nápadů, jaké knihy si přečíst,“ svěřil se Večerníku jeden z recitátorů.
V tentýž den večer pak vystoupil v sále Duhy host Wolkrova Prostějova Lukáš Hejlík. Ten si připravil výtažky z knihy Fredrika Backmana (autor knihy Muž jménem Ove) Co by můj syn měl vědět o světě. Kniha plná srandovních historek, obav z rodičovství v jednadvacátém století a nepodmíněné lásky je dobrou průpravou pro začínající i budoucí rodiče. „Je především o snaze být dobrým rodičem. Protože chci, abys věděl, že jsem se vážně snažil úplně nejvíc, jak jsem uměl. Nikdo negooglil tolik jako já,“ říká v jednom úryvku z knihy sám autor. Plným sálem se po celou dobu představení nesl upřímný smích z tragikomických situací, které Hejlíka coby otce potkávaly. „Bylo to parádní a je to přesně tak. Na rodičovství se asi každý může připravit sebevíc, stejně ale netuší, co všechno přijde,“ myslí si s úsměvem jedna z divaček Julie.
Rozbory a závěrečné recitace
Rozbory jsou druhá a stejně podstatná část jako recitace. Porota se sejde s vystupujícími, rozebere jejich texty a následně je ohodnotí. To se ve čtvrtek 14. června nevyhnulo ani recitujícím z první kategorie, kteří se hodinu po poledni sešli za kavárnou na prostějovském zámku. „Až přijde porota, tak se u každého jednotlivce zhodnotí jeho přednes, text, kvalita a podobně,“ prozradila Večerníku jedna z pořadatelek.
Nervózní skupinka recitátorů byla připravena poslechnout si rozsudky poroty. „Jsem trochu nervózní, ale šlo hlavně o to si to užít přece. Myslím, že rozbor bude kladný, ale nikdy nevíte,“ svěřil se Večerníku Karel, jeden z recitátorů. Přestože se rozborové odpoledne neslo ve velmi přátelském duchu, ve vzduchu byla cítit jistá nervozita, nikdo samozřejmě nechtěl slyšet negativní věci. „Jsem spokojená, věděla jsem, kde byly chyby už předtím, než jsem to slyšela od porotců, takže pozitivní je, že jsem si to dokázala uvědomit sama a příště se toho musím vyvarovat. Mám texty Ivana Vyskočila moc ráda, takže to určitě není první ani poslední, co jsem dělala,“ vypověděla před naším redaktorem účastnice Wolkrova Prostějova Klára.
I páteční a sobotní ráno se neslo v duchu recitací. Počet účastníků se zdál až neuvěřitelný a různorodé recitační dopoledne ukázalo, kolik mladých lidí má zájem o tento druh umění a zábavy. V pátek dopoledne se představila 2. kategorie, kam patří lidé od osmnácti do jednadvaceti let. Alžběta Rajchlová si pro svůj přednes vybrala Utkvění času od Karla Čapka a Gabriel Štěpánek Jiřího Charváta a jeho Manuál k zbláznění. Ukázalo se, že recitátoři mají zájem o české autory a až devátá v pořadí Nikol Pagáčová si připravila text z knihy zahraničního autora Daniila Charmse. V sobotním programu dokončila 2. kategorie své výstupy šestou skupinou a na řadu přišla kategorie třetí, která byla zároveň i poslední. Radost místním udělal Vladimír Soldán svým výběrem Jiřího Wolkera a Baladou o námořníkovi. Zaujal i Josef Káninský s Klapzubovou jedenáctkou. Jana Machalíková uzavřela recitační části Ženou a žábou od Ivany Myškové a tím skončil dlouhý program, kde se předvedly desítky skvělých a nadaných recitátorů. „Mám pocit, že se mi to povedlo, uvidíme, co se dozvím na rozboru, ale už ze mě opadla tréma, takže dobrý. Dneska si můžu užít město, zatím se mi tady moc líbí,“ pochválila Prostějov Tereza z Prahy.


Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments