Příjemnou noc, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek a pátek probíhaly na zámku v Čechách pod Kosířem kostýmované prohlídky. Společně s průvodci a ochotníky se návštěvníci mohli přenést o dvě století zpátky na historickou Moravu. Herce stejně jako příchozí by v takovém případě ani v nejmenším nenapadlo, že by se v této době mohl na zámku objevit čert. A že způsobil pozdvižení…

V polovině května se na zámku v Čechách pod Kosířem konal Empírový den. Ten byl zasvěcen anglické spisovatelce Jane Austenové, jelikož si letos připomínáme 200. výročí od vydání jejího románu Anna Elliotová. A do obdobného historického stylu byly laděny také vystoupení ochotníků a prohlídky zámku. Proto všechny překvapilo, když v závěru představení přiběhla služebná a s údivem křikla na své pány: „Na zámku je čert! Viděla jsem čerta!“ Nešlo ovšem o nic jiného než o černošku, která do Čech pod Kosířem přicestovala z Afriky. Ale protože lidé tenkrát nebyli zvyklí cestovat, nebo vítat podobné exotické hosty, byli ze vzhledu africké princezny vyvedeni z míry. „Závěr celého vystoupení mě překvapil a současně pobavil. Myslím, že podobné kostýmované prohlídky jsou příjemným zpestřením obvyklých prohlídek zámku,“ svěřil se Večerníku jeden z návštěvníků.
V divadelní ukázce, která byla současně spojená s prohlídkou zámku, se postupně představili kněžna, její sestra Anna, služebná Evženie, hrabě s chotí a jejich tři synové – Bedřich, Alois a František. Herci příchozí provedli rodovou galerií, pracovnou, ložnicí či velkým sálem. Během prohlídky se odvíjel příběh šlechtické rodiny, a tak jsme se dozvěděli i něco o životě postav. Třeba že hraběnka ráda čte romány Jane Austenové, kněžně ke štěstí stačí bohatý manžel, František má velkou sbírku ptáků a motýlů nebo že Bedřich slouží u námořnictva.
Celý příběh nakonec vyvrcholil triem zamilovaných vyznání lásky. Bedřich představil svou novou choť „čerta“ Bahit, Alois přiznal, že miluje služebnou Evženii, s níž se míní přestěhovat na menší zámek, a nejmladší a zároveň nejvychytralejší František oznámil, že si vezme sestru kněžny Annu a zůstane s ní na rozlehlém zámku v Čechách pod Kosířem, který zdědí po rodičích. Všichni kromě hraběnky, jež nedokázala strávit rozhodnutí vlastních synů, tak byli konečně šťastní.
A pokud se budete chtít v Čechách pod Kosířem obohatit o další kulturně-společenskou akci, určitě byste měli ve dnech 21.–22. července navštívit proslulý Josefkol.

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments