Příjemnou noc, dnes je pondělí 24.9.2018
svátek slaví Jaromír,
zítra Zlata
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek a pátek probíhaly na zámku v Čechách pod Kosířem kostýmované prohlídky. Společně s průvodci a ochotníky se návštěvníci mohli přenést o dvě století zpátky na historickou Moravu. Herce stejně jako příchozí by v takovém případě ani v nejmenším nenapadlo, že by se v této době mohl na zámku objevit čert. A že způsobil pozdvižení…

V polovině května se na zámku v Čechách pod Kosířem konal Empírový den. Ten byl zasvěcen anglické spisovatelce Jane Austenové, jelikož si letos připomínáme 200. výročí od vydání jejího románu Anna Elliotová. A do obdobného historického stylu byly laděny také vystoupení ochotníků a prohlídky zámku. Proto všechny překvapilo, když v závěru představení přiběhla služebná a s údivem křikla na své pány: „Na zámku je čert! Viděla jsem čerta!“ Nešlo ovšem o nic jiného než o černošku, která do Čech pod Kosířem přicestovala z Afriky. Ale protože lidé tenkrát nebyli zvyklí cestovat, nebo vítat podobné exotické hosty, byli ze vzhledu africké princezny vyvedeni z míry. „Závěr celého vystoupení mě překvapil a současně pobavil. Myslím, že podobné kostýmované prohlídky jsou příjemným zpestřením obvyklých prohlídek zámku,“ svěřil se Večerníku jeden z návštěvníků.
V divadelní ukázce, která byla současně spojená s prohlídkou zámku, se postupně představili kněžna, její sestra Anna, služebná Evženie, hrabě s chotí a jejich tři synové – Bedřich, Alois a František. Herci příchozí provedli rodovou galerií, pracovnou, ložnicí či velkým sálem. Během prohlídky se odvíjel příběh šlechtické rodiny, a tak jsme se dozvěděli i něco o životě postav. Třeba že hraběnka ráda čte romány Jane Austenové, kněžně ke štěstí stačí bohatý manžel, František má velkou sbírku ptáků a motýlů nebo že Bedřich slouží u námořnictva.
Celý příběh nakonec vyvrcholil triem zamilovaných vyznání lásky. Bedřich představil svou novou choť „čerta“ Bahit, Alois přiznal, že miluje služebnou Evženii, s níž se míní přestěhovat na menší zámek, a nejmladší a zároveň nejvychytralejší František oznámil, že si vezme sestru kněžny Annu a zůstane s ní na rozlehlém zámku v Čechách pod Kosířem, který zdědí po rodičích. Všichni kromě hraběnky, jež nedokázala strávit rozhodnutí vlastních synů, tak byli konečně šťastní.
A pokud se budete chtít v Čechách pod Kosířem obohatit o další kulturně-společenskou akci, určitě byste měli ve dnech 21.–22. července navštívit proslulý Josefkol.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments