Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek a pátek probíhaly na zámku v Čechách pod Kosířem kostýmované prohlídky. Společně s průvodci a ochotníky se návštěvníci mohli přenést o dvě století zpátky na historickou Moravu. Herce stejně jako příchozí by v takovém případě ani v nejmenším nenapadlo, že by se v této době mohl na zámku objevit čert. A že způsobil pozdvižení…

V polovině května se na zámku v Čechách pod Kosířem konal Empírový den. Ten byl zasvěcen anglické spisovatelce Jane Austenové, jelikož si letos připomínáme 200. výročí od vydání jejího románu Anna Elliotová. A do obdobného historického stylu byly laděny také vystoupení ochotníků a prohlídky zámku. Proto všechny překvapilo, když v závěru představení přiběhla služebná a s údivem křikla na své pány: „Na zámku je čert! Viděla jsem čerta!“ Nešlo ovšem o nic jiného než o černošku, která do Čech pod Kosířem přicestovala z Afriky. Ale protože lidé tenkrát nebyli zvyklí cestovat, nebo vítat podobné exotické hosty, byli ze vzhledu africké princezny vyvedeni z míry. „Závěr celého vystoupení mě překvapil a současně pobavil. Myslím, že podobné kostýmované prohlídky jsou příjemným zpestřením obvyklých prohlídek zámku,“ svěřil se Večerníku jeden z návštěvníků.
V divadelní ukázce, která byla současně spojená s prohlídkou zámku, se postupně představili kněžna, její sestra Anna, služebná Evženie, hrabě s chotí a jejich tři synové – Bedřich, Alois a František. Herci příchozí provedli rodovou galerií, pracovnou, ložnicí či velkým sálem. Během prohlídky se odvíjel příběh šlechtické rodiny, a tak jsme se dozvěděli i něco o životě postav. Třeba že hraběnka ráda čte romány Jane Austenové, kněžně ke štěstí stačí bohatý manžel, František má velkou sbírku ptáků a motýlů nebo že Bedřich slouží u námořnictva.
Celý příběh nakonec vyvrcholil triem zamilovaných vyznání lásky. Bedřich představil svou novou choť „čerta“ Bahit, Alois přiznal, že miluje služebnou Evženii, s níž se míní přestěhovat na menší zámek, a nejmladší a zároveň nejvychytralejší František oznámil, že si vezme sestru kněžny Annu a zůstane s ní na rozlehlém zámku v Čechách pod Kosířem, který zdědí po rodičích. Všichni kromě hraběnky, jež nedokázala strávit rozhodnutí vlastních synů, tak byli konečně šťastní.
A pokud se budete chtít v Čechách pod Kosířem obohatit o další kulturně-společenskou akci, určitě byste měli ve dnech 21.–22. července navštívit proslulý Josefkol.

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments