Dobré ráno, dnes je neděle 18.11.2018
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Uplynulý čtvrtek a pátek probíhaly na zámku v Čechách pod Kosířem kostýmované prohlídky. Společně s průvodci a ochotníky se návštěvníci mohli přenést o dvě století zpátky na historickou Moravu. Herce stejně jako příchozí by v takovém případě ani v nejmenším nenapadlo, že by se v této době mohl na zámku objevit čert. A že způsobil pozdvižení…

V polovině května se na zámku v Čechách pod Kosířem konal Empírový den. Ten byl zasvěcen anglické spisovatelce Jane Austenové, jelikož si letos připomínáme 200. výročí od vydání jejího románu Anna Elliotová. A do obdobného historického stylu byly laděny také vystoupení ochotníků a prohlídky zámku. Proto všechny překvapilo, když v závěru představení přiběhla služebná a s údivem křikla na své pány: „Na zámku je čert! Viděla jsem čerta!“ Nešlo ovšem o nic jiného než o černošku, která do Čech pod Kosířem přicestovala z Afriky. Ale protože lidé tenkrát nebyli zvyklí cestovat, nebo vítat podobné exotické hosty, byli ze vzhledu africké princezny vyvedeni z míry. „Závěr celého vystoupení mě překvapil a současně pobavil. Myslím, že podobné kostýmované prohlídky jsou příjemným zpestřením obvyklých prohlídek zámku,“ svěřil se Večerníku jeden z návštěvníků.
V divadelní ukázce, která byla současně spojená s prohlídkou zámku, se postupně představili kněžna, její sestra Anna, služebná Evženie, hrabě s chotí a jejich tři synové – Bedřich, Alois a František. Herci příchozí provedli rodovou galerií, pracovnou, ložnicí či velkým sálem. Během prohlídky se odvíjel příběh šlechtické rodiny, a tak jsme se dozvěděli i něco o životě postav. Třeba že hraběnka ráda čte romány Jane Austenové, kněžně ke štěstí stačí bohatý manžel, František má velkou sbírku ptáků a motýlů nebo že Bedřich slouží u námořnictva.
Celý příběh nakonec vyvrcholil triem zamilovaných vyznání lásky. Bedřich představil svou novou choť „čerta“ Bahit, Alois přiznal, že miluje služebnou Evženii, s níž se míní přestěhovat na menší zámek, a nejmladší a zároveň nejvychytralejší František oznámil, že si vezme sestru kněžny Annu a zůstane s ní na rozlehlém zámku v Čechách pod Kosířem, který zdědí po rodičích. Všichni kromě hraběnky, jež nedokázala strávit rozhodnutí vlastních synů, tak byli konečně šťastní.
A pokud se budete chtít v Čechách pod Kosířem obohatit o další kulturně-společenskou akci, určitě byste měli ve dnech 21.–22. července navštívit proslulý Josefkol.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments