Příjemnou noc, dnes je pátek 16.11.2018
svátek slaví Otmar,
zítra Mahulena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

21. července si připomeneme 100. výročí od narození významné osobnosti prostějovského hudebního života, učitele, sbormistra a hudebníka Karla Hejduška.

Prostějovský rodák po maturitě na gymnáziu (1938) vystudoval učitelský ústav v Kroměříži. Potom působil jako učitel matematiky, dějepisu a hudební výchovy na řadě základních škol našeho okresu, například na ZDŠ v Kollárově ulici a na Sídlišti svobody. Jeho velkou láskou byla hudba. Základy hry na housle, klavír, harmonium a varhany získal u učitele hudby Aloise Hanuše.

V roce 1938 se stal členem mužského pěveckého sdružení Orlice, kde zpíval druhý bas. Od roku 1953 se stal sbormistrem Vlastimily a Orlice. Vedl je plných pětadvacet let. Pod jeho vedením zazněla díla Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka, F. X. Brixiho a Vítězslava Nováka. Velmi si oblíbil Bohuslava Martinů. Nastudoval například jeho Otvírání studánek a Petrklíč. Byl rovněž vedoucím chrámového sboru při kostele sv. Petra a Pavla. Z jeho vlastní tvorby můžeme uvést například píseň Aj, Hanačko a pro chrámový sbor Missa Sancti Caroli Boromei.

Karel Hejdušek opustil hudební svět, přátele a blízké předčasně – ve svých šedesáti letech, 6. 12. 1978. Zůstala však jeho práce, hudební archiv i vzpomínky na vzácného, skromného člověka. Jeho nástupce a sbormistr Orlice Otakar Hanzelka jej označil slovy: „Byl jeden kantor dobrý…“ V roce 2007 mu zastupitelstvo města Prostějova udělilo Cenu města Prostějova in memoriam za zásluhy o kulturní život v Prostějově.

Osobnost a dílo Karla Hejduška připomněl Prostějovanům společný jarní koncert Vlastimily a Orlice konaný 15. května 2018 v přednáškovém sále Národního domu. Chrámová mše Missa Sancti Caroli Boromei zazněla u příležitosti patrocinia kostela sv. Petra a Pavla 29. června 2018. Další akcí k poctě Karla Hejduška bude koncert v sobotu 21. července v 15 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově. Účinkovat bude španělský varhaník Jesús Sampedro.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments