Dobré poledne, dnes je pondělí 24.9.2018
svátek slaví Jaromír,
zítra Zlata
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

21. července si připomeneme 100. výročí od narození významné osobnosti prostějovského hudebního života, učitele, sbormistra a hudebníka Karla Hejduška.

Prostějovský rodák po maturitě na gymnáziu (1938) vystudoval učitelský ústav v Kroměříži. Potom působil jako učitel matematiky, dějepisu a hudební výchovy na řadě základních škol našeho okresu, například na ZDŠ v Kollárově ulici a na Sídlišti svobody. Jeho velkou láskou byla hudba. Základy hry na housle, klavír, harmonium a varhany získal u učitele hudby Aloise Hanuše.

V roce 1938 se stal členem mužského pěveckého sdružení Orlice, kde zpíval druhý bas. Od roku 1953 se stal sbormistrem Vlastimily a Orlice. Vedl je plných pětadvacet let. Pod jeho vedením zazněla díla Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka, F. X. Brixiho a Vítězslava Nováka. Velmi si oblíbil Bohuslava Martinů. Nastudoval například jeho Otvírání studánek a Petrklíč. Byl rovněž vedoucím chrámového sboru při kostele sv. Petra a Pavla. Z jeho vlastní tvorby můžeme uvést například píseň Aj, Hanačko a pro chrámový sbor Missa Sancti Caroli Boromei.

Karel Hejdušek opustil hudební svět, přátele a blízké předčasně – ve svých šedesáti letech, 6. 12. 1978. Zůstala však jeho práce, hudební archiv i vzpomínky na vzácného, skromného člověka. Jeho nástupce a sbormistr Orlice Otakar Hanzelka jej označil slovy: „Byl jeden kantor dobrý…“ V roce 2007 mu zastupitelstvo města Prostějova udělilo Cenu města Prostějova in memoriam za zásluhy o kulturní život v Prostějově.

Osobnost a dílo Karla Hejduška připomněl Prostějovanům společný jarní koncert Vlastimily a Orlice konaný 15. května 2018 v přednáškovém sále Národního domu. Chrámová mše Missa Sancti Caroli Boromei zazněla u příležitosti patrocinia kostela sv. Petra a Pavla 29. června 2018. Další akcí k poctě Karla Hejduška bude koncert v sobotu 21. července v 15 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově. Účinkovat bude španělský varhaník Jesús Sampedro.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments