Dobrý večer, dnes je neděle 20.1.2019
svátek slaví Ilona,
zítra Běla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21. července si připomeneme 100. výročí od narození významné osobnosti prostějovského hudebního života, učitele, sbormistra a hudebníka Karla Hejduška.

Prostějovský rodák po maturitě na gymnáziu (1938) vystudoval učitelský ústav v Kroměříži. Potom působil jako učitel matematiky, dějepisu a hudební výchovy na řadě základních škol našeho okresu, například na ZDŠ v Kollárově ulici a na Sídlišti svobody. Jeho velkou láskou byla hudba. Základy hry na housle, klavír, harmonium a varhany získal u učitele hudby Aloise Hanuše.

V roce 1938 se stal členem mužského pěveckého sdružení Orlice, kde zpíval druhý bas. Od roku 1953 se stal sbormistrem Vlastimily a Orlice. Vedl je plných pětadvacet let. Pod jeho vedením zazněla díla Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka, F. X. Brixiho a Vítězslava Nováka. Velmi si oblíbil Bohuslava Martinů. Nastudoval například jeho Otvírání studánek a Petrklíč. Byl rovněž vedoucím chrámového sboru při kostele sv. Petra a Pavla. Z jeho vlastní tvorby můžeme uvést například píseň Aj, Hanačko a pro chrámový sbor Missa Sancti Caroli Boromei.

Karel Hejdušek opustil hudební svět, přátele a blízké předčasně – ve svých šedesáti letech, 6. 12. 1978. Zůstala však jeho práce, hudební archiv i vzpomínky na vzácného, skromného člověka. Jeho nástupce a sbormistr Orlice Otakar Hanzelka jej označil slovy: „Byl jeden kantor dobrý…“ V roce 2007 mu zastupitelstvo města Prostějova udělilo Cenu města Prostějova in memoriam za zásluhy o kulturní život v Prostějově.

Osobnost a dílo Karla Hejduška připomněl Prostějovanům společný jarní koncert Vlastimily a Orlice konaný 15. května 2018 v přednáškovém sále Národního domu. Chrámová mše Missa Sancti Caroli Boromei zazněla u příležitosti patrocinia kostela sv. Petra a Pavla 29. června 2018. Další akcí k poctě Karla Hejduška bude koncert v sobotu 21. července v 15 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově. Účinkovat bude španělský varhaník Jesús Sampedro.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments