Dobré poledne, dnes je pondělí 22.4.2019
svátek slaví Evľénie,
zítra Vojtěch
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

21. července si připomeneme 100. výročí od narození významné osobnosti prostějovského hudebního života, učitele, sbormistra a hudebníka Karla Hejduška.

Prostějovský rodák po maturitě na gymnáziu (1938) vystudoval učitelský ústav v Kroměříži. Potom působil jako učitel matematiky, dějepisu a hudební výchovy na řadě základních škol našeho okresu, například na ZDŠ v Kollárově ulici a na Sídlišti svobody. Jeho velkou láskou byla hudba. Základy hry na housle, klavír, harmonium a varhany získal u učitele hudby Aloise Hanuše.

V roce 1938 se stal členem mužského pěveckého sdružení Orlice, kde zpíval druhý bas. Od roku 1953 se stal sbormistrem Vlastimily a Orlice. Vedl je plných pětadvacet let. Pod jeho vedením zazněla díla Bedřicha Smetany, Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka, F. X. Brixiho a Vítězslava Nováka. Velmi si oblíbil Bohuslava Martinů. Nastudoval například jeho Otvírání studánek a Petrklíč. Byl rovněž vedoucím chrámového sboru při kostele sv. Petra a Pavla. Z jeho vlastní tvorby můžeme uvést například píseň Aj, Hanačko a pro chrámový sbor Missa Sancti Caroli Boromei.

Karel Hejdušek opustil hudební svět, přátele a blízké předčasně – ve svých šedesáti letech, 6. 12. 1978. Zůstala však jeho práce, hudební archiv i vzpomínky na vzácného, skromného člověka. Jeho nástupce a sbormistr Orlice Otakar Hanzelka jej označil slovy: „Byl jeden kantor dobrý…“ V roce 2007 mu zastupitelstvo města Prostějova udělilo Cenu města Prostějova in memoriam za zásluhy o kulturní život v Prostějově.

Osobnost a dílo Karla Hejduška připomněl Prostějovanům společný jarní koncert Vlastimily a Orlice konaný 15. května 2018 v přednáškovém sále Národního domu. Chrámová mše Missa Sancti Caroli Boromei zazněla u příležitosti patrocinia kostela sv. Petra a Pavla 29. června 2018. Další akcí k poctě Karla Hejduška bude koncert v sobotu 21. července v 15 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově. Účinkovat bude španělský varhaník Jesús Sampedro.

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments