Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Do konce srpna se každý milovník umění může potěšit výstavou barvitých obrazů od prostějovského rodáka Jiřího Valtra. Ta se nachází v prostorách Regionálního informačního centra na prostějovském zámku, kde je otevřeno po celý týden. Známý krajinář, který po emigraci do Kanady našel zpět cestu do rodného města, nevystavuje v Prostějově poprvé, i přesto je tato výstava něčím odlišná.

Jiří Valtr je zářným příkladem toho, že nikdy není pozdě naučit se novým věcem, co člověka budou naplňovat. Po emigraci do Kanady začal s vlastní malířskou tvorbou až ve dvaapadesáti. První výstava proběhla v Edmontonu, kde České a slovenské sdružení v Kanadě uspořádalo výstavu obrazů od Čechoslováků žijících za oceánem. Avšak umění prostějovského rodáka lákalo už do odmalička, kdy už v útlém věku tíhl ke kreslení, byl ovlivněn bratry Třískovými, kteří tenkrát restaurovali na zdejším zámku sgrafita. Mladý Jiří Valtr si tak po cestě ze školy črtal nové výjevy na zdech zámku do svých školních sešitů. Na edmontonské univerzitě pak absolvoval několik kursů kresby a malby. Poslední roky se však snaží o tematickou změnu ve svém tvůrčím projevu.
Tato prostějovská výstava je souhrnem a pomyslnou tlustou čárou za jeho zálibou v krajinářství, ke kterému se dopracoval při životě na kanadských prériích. Kromě výtvarné tvorby se také věnuje divadlu a na své rodné město nedá dopustit. „Líbí se mi ty barvy, jsou takové plné a ostré a přitom do sebe krásně zapadají,“ svěřila se Večerníku se svým pohledem na obrazy Karolína, návštěvnice výstavy.
Výstava na prostějovském zámku potrvá do 29. srpna.Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments