Příjemnou noc, dnes je pondělí 18.2.2019
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Do konce srpna se každý milovník umění může potěšit výstavou barvitých obrazů od prostějovského rodáka Jiřího Valtra. Ta se nachází v prostorách Regionálního informačního centra na prostějovském zámku, kde je otevřeno po celý týden. Známý krajinář, který po emigraci do Kanady našel zpět cestu do rodného města, nevystavuje v Prostějově poprvé, i přesto je tato výstava něčím odlišná.

Jiří Valtr je zářným příkladem toho, že nikdy není pozdě naučit se novým věcem, co člověka budou naplňovat. Po emigraci do Kanady začal s vlastní malířskou tvorbou až ve dvaapadesáti. První výstava proběhla v Edmontonu, kde České a slovenské sdružení v Kanadě uspořádalo výstavu obrazů od Čechoslováků žijících za oceánem. Avšak umění prostějovského rodáka lákalo už do odmalička, kdy už v útlém věku tíhl ke kreslení, byl ovlivněn bratry Třískovými, kteří tenkrát restaurovali na zdejším zámku sgrafita. Mladý Jiří Valtr si tak po cestě ze školy črtal nové výjevy na zdech zámku do svých školních sešitů. Na edmontonské univerzitě pak absolvoval několik kursů kresby a malby. Poslední roky se však snaží o tematickou změnu ve svém tvůrčím projevu.
Tato prostějovská výstava je souhrnem a pomyslnou tlustou čárou za jeho zálibou v krajinářství, ke kterému se dopracoval při životě na kanadských prériích. Kromě výtvarné tvorby se také věnuje divadlu a na své rodné město nedá dopustit. „Líbí se mi ty barvy, jsou takové plné a ostré a přitom do sebe krásně zapadají,“ svěřila se Večerníku se svým pohledem na obrazy Karolína, návštěvnice výstavy.
Výstava na prostějovském zámku potrvá do 29. srpna.Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments